Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 11. 2016 22:37

Zoufalec215
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Závislost kategoriálních nominální hodnoty na kategoriálních znacích

Zdravím toto forum, kam jsem před lety rád chodil s matematickými problémy. :-) Ač jsem se sám moc neptal, často mi to s problémy pomohlo...

Bohužel ač už nějaký tne pátek ze školy. Řeším poměrně zapeklitý problém ( pro mne)

Mám k dispozici data od cca 300 subjektů s nominálními daty, tj. věkem dožití (ten mám u všech), pak mám u 99% pohlaví a několik kardinálních znaků. S tím, že jeden je nejdůležitější, dejme tomu barva vlasů, nedá se nijak vyčíslit. A já mám několik věcí, které potřebuji zjistit:

1) Zda je věk závislý na pohlaví či jiném kategoriálním znaku, tedy třeba barvě vlasů.

2) V případě, že platí 1) u které skupiny je statisticky významné, že je pravděpodobnost nejvyššího dožití.

Má otázka spočívá v tom, jaké metody, či hodnoty mám použít, neb jsem statistiku drahný čas neměl.

K dispozici mám Excel s analytickými funkcemi, Sofastatistics a PSPP (open source verze SPSS).

Pro čistě popisnou statistiku použiju ANOVA testy s normálním rozdělení a mediány s průměry, ale v těch závislostech plavu jako Franta Venclovský. Nechci to celé vypracovat za sebe, jen prosím o nasměrování k metodám či testům. Bohužel už nemám moc čas na to pročítat 400 stránkové knížky. Jestli někoho můj dotaz obtěžuje, omlouvám se...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson