Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 05. 2009 20:39

Trulda
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

intenzita elektrostatického pole

Kdybyste někdo na něco přišli,byl bych nejstatsnejsi na svete,
Diky moc


Stanovte intenzitu elektrostatického pole buzeného tenkým nekonečně dlouhým drátem s hustotou náboje λ = 10-7 C·m-1 v závislosti na vzdálenosti r od vodiče.


výsledek by měl být       17,9·103/r

Offline

 

#2 13. 05. 2009 23:04

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: intenzita elektrostatického pole

vzal bych jeden bod, obecny delkovy element dratu dx, zjistil jakou budi intenzitu v tom mem bode ve smeru kolmem na drat a potom zintegroval od minus nekonecna do nekonecna.

Offline

 

#3 14. 05. 2009 05:30

Trulda
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: intenzita elektrostatického pole

Mohl bys to pliiis jeste zkusit nejak vic rozebrat,nejaky vzorec nebo neco? Jsem stale v pasti:)

Offline

 

#4 14. 05. 2009 09:33

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: intenzita elektrostatického pole

↑ Trulda:
Tak na 1. listu je teorie :

http://forum.matweb.cz/upload/187-IMG.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#5 14. 05. 2009 09:35

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: intenzita elektrostatického pole

↑ Trulda:

Na 2. listu je výpočet : (trochu se liší , ale to bude asi zaokrouhlením Ludolfova čísla pí )

http://forum.matweb.cz/upload/783-IMG_0001.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#6 14. 05. 2009 14:25

Trulda
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: intenzita elektrostatického pole

Ty blaho...:) miluju vsechny fyziky z tohohle fora a nejvic Ivu:) Sice to moc nechapu,ale to je fuck...:) poslu nasi hodne fyzikarce a dam vedet jak to dopadlo...:) DIIIIK

Offline

 

#7 14. 05. 2009 17:53

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: intenzita elektrostatického pole

↑ Trulda:...Ještě doplním .. pro porozumění napíši to pokud možno laicky......

$r$ je vzdálenost od válcové plochy nikoliv poloměr válce. Proto můžeme říct, že elektrostatické pole vně velmi dlouhého nekonečného rotačního válce je stejné jako pole nabitého přímého vodiče .


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#8 14. 05. 2009 18:46

Trulda
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: intenzita elektrostatického pole

Ahoj tak jsem jí to poslal..Ale odpověď byla krutá...

,,  mám proVás návrh: Zítra (po opravě) Vám pošlu zadání příkladů, které jste
měl počítat na písemce. Když správně spočítáte aspoň 4 z nich, nejlépe do
pondělka, dostanete zápočet za 16 bodů   ,,

Jsou to lehci priklady,ale pro smrtelniky ne no...Kdybyste mi helfli aspon trosec,byl bych vdecen ...

Ale i tak už dííík..

Offline

 

#9 14. 05. 2009 19:27

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: intenzita elektrostatického pole

↑ Trulda: To by mne zajímalo, co je špatně na řešení s tím vodičem ? K těm příkladům klidně je sem pošli a ... co půjde to půjde ... :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#10 14. 05. 2009 19:46

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: intenzita elektrostatického pole

↑ Trulda: .. já to studovala z učebnice , ale tady jsem našla toto a postup je stejný , jaký jsem uvedla já ( 1de o str.14) :

http://fyzika.feec.vutbr.cz/~petrsad/do … _Gauss.pdf


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#11 14. 05. 2009 19:55

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: intenzita elektrostatického pole

↑ Trulda:Je pravda, že v odkazu je jasnější a pochopitelnější obrázek. A pak ten vztah : $E=\frac{{\lambda}*h}{2{\pi}rh{\epsilon}_o}$, kde h se zkrátí .. vypadne .. to je možná to, co se asi paní profesorce nelíbilo, tak by bylo dobré si to honem opravit :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#12 14. 05. 2009 21:11 — Editoval kaja(z_hajovny) (14. 05. 2009 21:28)

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: intenzita elektrostatického pole

kaja(z_hajovny) napsal(a):

vzal bych jeden bod, obecny delkovy element dratu dx, zjistil jakou budi intenzitu v tom mem bode ve smeru kolmem na drat a potom zintegroval od minus nekonecna do nekonecna.

prispevek dE_r k intenzite ve smeru kolmem na drat ve vzdalenosti r od dratu, ktery je vyvolany delkovym elementem dratu dx ve vzdalenosti x od paty kolmice spocitam z podobnych trojuhelniku (nemam scaner takze obrazek si domyslete)

$\frac{dE_r}{K\frac{\lambda dx}{r^2+x^2}}=\frac{r}{\sqrt{x^2+r^2}$


vede to na integral $\int_{-\infty}^\infty K r\lambda\frac{1}{(x^2+r^2)^{3/2}}dx=K\lambda r \frac {2}{r^2} = K\lambda \frac {2}{r}  $

kde K je ta konstanta z coulombova zakona tj 1/(4*pi*eps_0)

takze numericky to vychazi stejne jako Ivane

slozka rovnobezna s vodicem se spocita jako $\int_{-\infty}^\infty K x\lambda\frac{1}{(x^2+r^2)^{3/2}}dx$ a vyjde 0 (licha funkce a symetricke meze)

Offline

 

#13 14. 05. 2009 21:26 — Editoval kaja(z_hajovny) (14. 05. 2009 21:27)

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: intenzita elektrostatického pole

Ivana napsal(a):

↑ Trulda: To by mne zajímalo, co je špatně na řešení s tím vodičem ? K těm příkladům klidně je sem pošli a ... co půjde to půjde ... :-)

No ja treba nerozumim vete o nabitem valci, zadny takovy valec v zadani neni. Nerozumim taky tomu, proc se tam zatahuje plosna hustota, kdyz mame naboj rozlozen s linearni hustotou. Tomu urcite nerozumnela ani ucitelka (asistentka/odborna asistentka/docentka/profesorka)

Offline

 

#14 14. 05. 2009 21:54

Trulda
Zelenáč
Příspěvky: 14
Reputace:   
 

Re: intenzita elektrostatického pole

JEJEJ,Jsme se nepochopili...
ona neragovala na tento priklad,ten jeste neopravila,ale videla asi moji zapoctovou pisemku,tak chce at ji to znova spocitam do toho pondelka... Vas priklad bude bestak dobre,sorry za to..
Ja to tu zkusim zitra teda poslat ty priklady...Vyzebral sem k tomu i vysledky,tak to bude lepsi.. DObrou

Offline

 

#15 15. 05. 2009 07:09

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: intenzita elektrostatického pole

↑ kaja(z_hajovny): .. Zdravím,  :-)

1. - Elektrostatické pole nabitého vodivého válce se chová obdobně jako nabité nekonečně dlouhé vlákno. (použila jsem srovnání)

2. - O stálé plošné hustotě jsem psát nemusela, ale ta se týká toho válce, proto o ní píší i v učebnici. Plošná hustota se přímo netýká našeho příkladu, budiž nemělo to v příkladu být uvedeno.

3. - Co se týká integrování .. , kde jsem hledala , vždy jsem našla toto : Obecné řešení je složité a po integraci dostaneme... v těch integrálech si nejsem jista, proto jsem použila už vyřešený vzorec, záleží tedy na tom, jak  je nárokováno řešení od kantora.

4. - Děkuji za doplnění úlohy. Snad už to je tedˇ celé dobře. :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson