Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 11. 2017 18:15

numeriprimi
Příspěvky: 38
Reputace:   
 

odchylky a vzdálenosti v praxi

Ahoj. V rámci studia na VŠ vytvářím prezentaci na téma odchylky a vzdálenosti. Pojmu to jak analyticky (analytická geometrie), tak synteticky (planimetrie, stereometrie).
Chci to probrat trochu zajímavěji a zařadit část s využitím tohoto aparátu v reálném životě. Mám třeba kus zdrojáku, kde se naprogramovává vrh a počítá odchylka. Mám nápad i na využití v astronomii jakožto odchylka oběžných drah planet, tam se to využívá ve více aspektech... Chtělo by to ale další nápady. Odpovědi typu architektura nebo chemie mi moc nepomůžou. Potřebuji něco konkrétního, kde se to opravdu mimooborově využívá. Něco jako motivace, že to opravdu má význam a není to úplně k ničemu pro lidi, co tu matematiku moc nemusí.

Poradíte mi?

Díky moc.

Offline

 

#2 27. 11. 2017 11:18

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: odchylky a vzdálenosti v praxi

↑ numeriprimi:
Ahoj.

Je potřeba ujasnit si, co je míněno pod pojmem "odchylka".

Odchylka může znamenat nejen odlišnost reality od ideálu, ale i úhel
(například odchylka přímky od roviny).

Offline

 

#3 27. 11. 2017 11:42

vanok
Příspěvky: 14455
Reputace:   741 
 

Re: odchylky a vzdálenosti v praxi

Ahoj ↑ numeriprimi:,
Co sa tyka pojmu vzdialenost, mozes pouzit aj https://en.m.wikipedia.org/wiki/Taxicab_geometry .


Srdecne Vanok
The respect, the politeness are essential qualities...and also the willingness.
Do not judge the other one.
Ak odpovedam na nejaku otazku. MOJ PRINCIP NIE JE DAT ODPOVED ALE UKAZAT AKO SA K ODPOVEDI DOSTAT

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson