Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 03. 2018 21:40

PlusPlusPlus
Příspěvky: 119
Škola: SPŠS
Pozice: brzy důchodce
Reputace:   
 

Záměna sumy

Ahoj,

žádám o radu, nejlépe o odkaz, kde si můžu přečíst důkaz k této záměně sum.
$
\sum_{j=1}^n \sum_{k=j}^n a_{j,k}= \sum_{k=1}^n \sum_{j=1}^k a_{j,k}

$

Děkuji
P.K.

Offline

  • (téma jako nevyřešené označil(a) PlusPlusPlus)

#2 08. 03. 2018 22:06

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Záměna sumy

↑ PlusPlusPlus: Ide o sucet horneho trojuholnika stvorcovej matice, raz po riadkoch a raz po stlpcoch. Dokaz je zalozeny na komutativnosti scitania.

Offline

 

#3 08. 03. 2018 22:17

laszky
Příspěvky: 2363
Škola: MFF UK, FJFI CVUT
Reputace:   195 
 

Re: Záměna sumy

Je to diskretni verze Fubiniho (nekdy tez Tonelliho) vety, kde se vyskytuji dokonce nekonecne sumy.

Jinak ten trojuhelnik vypada takhle.

//forum.matweb.cz/upload3/img/2018-03/43790_troju.png

Offline

 

#4 09. 03. 2018 17:47 — Editoval PlusPlusPlus (09. 03. 2018 17:48)

PlusPlusPlus
Příspěvky: 119
Škola: SPŠS
Pozice: brzy důchodce
Reputace:   
 

Re: Záměna sumy

Zdravím,

děkuji za odpovědi. Jestli to dobře chápu, tak jde vlastně o dvojný integrál.  V tomto případě je uzavřená oblast integrování tento pravoúhlý trojůhelník. Jednou je to integrované v pořadí djdk, podruhé dkdj.

V jiném případě, např. $ \sum_{j=1}^n \sum_{k=2}^p a_{j,k}= \sum_{k=2}^p \sum_{j=1}^n a_{j,k}$, kdy jsou dvě sumy za sebou a kdy sčítání nezávisí ani na jedné proměnné, tak je integrovanou oblastí takového dvojného integrálu obdelník, nebo čtverec. Proto můžu přehazovat pořadí sumy dle libosti.

Pro obecnou uzavřenou oblast u dvojné sumace však neplatí totéž co pro dvojný integrál. Proto nemůže platit u  sumace obecná Fubiniova věta, pouze ta diskrétní.
Když tak nad tím přemýšlím, tak  mě nenapadá další uzavřená oblast , kde by se u dvojných sumací dala využít taková pěkná identita jako již zmiňované identity pro oblasti čtverce a trojuhelníka.

Snad jsem to tedy pochopil a děkuji za Váš čas a odpovědi.

Offline

 

#5 10. 03. 2018 05:26 — Editoval Marian (10. 03. 2018 07:23)

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Záměna sumy

Vážení, téma je sice již označeno jako vyřešené, ale zdá se mi, že některé skutečnosti mohly zaznít a nestalo se tak.

1. (↑ vlado_bb:) Nějak nevidím, jak by se přímo měla používat komutativita sčítání. Jmenovaná vlastnost této operace je jedním ze základních praktických požadavků na ni. K důkazu jsem ji (přímo) nepotřeboval, viz bod 3. níže.

2. (↑ laszky:) Správný postřech o diskrétní analogii s vlastností dvojného integrálu je hezký. Ovšem v případě práce se sumou (natož konečnou a takto snadnou) mi to připadá jako mírně nadbytečné, a to především v souvislosti: (a) s první větou mého příspěvku a jeho textem v bodu 3. níže, (b) s původní otázkou tazatele.

3. Očekával bych, že někdo navrhne důkaz matematickou indukcí. Je tak směšně snadný a přímočarý, že ho přenechávám jako formu vtipu původnímu tazateli.

Offline

 

#6 10. 03. 2018 12:12 — Editoval vlado_bb (10. 03. 2018 12:13)

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Záměna sumy

↑ Marian: Este k tej komutativnosti. Rovnost v povodnom prispevku pre napriklad $n=3$ je takato:

$a_{1,1}+a_{1,2}+a_{1,3}+a_{2,2}+a_{2,3}+a_{3,3}=a_{1,1}+a_{1,2}+a_{2,2}+a_{1,3}+a_{2,3}+a_{3,3}$.

Podobne aj pre ine $n$ ide o scitanie tej istej konecnej mnoziny realnych cisel raz v jednom, raz v inom poradi. Otazka znela, preco sa tieto sucty rovnaju. Myslim, ze poukazanie na komutativitu je pre pochopenie rovnosti podstatne. Samozrejme, suhlasim s tym, ze indukcia je zrejme najjednoduchsia metoda formalneho dokazu. Rovnako aj s tym, ze Fubiniho veta je uz asi za hranicou povodnej otazky, aj ked suvislost tu pochopitelne je.

Offline

 

#7 10. 03. 2018 19:50

PlusPlusPlus
Příspěvky: 119
Škola: SPŠS
Pozice: brzy důchodce
Reputace:   
 

Re: Záměna sumy

Ahoj,

1. ověřím pro $n=1$
$ \sum_{j=1}^1 \sum_{k=j}^1 a_{j,k}= \sum_{k=1}^1 \sum_{j=1}^k a_{j,k} $ implikuje $a_{1,1}=a_{1,1}$, tedy rovnost platí
2. Předpokládám tedy, že vztah platí i pro libovolné n $\sum_{j=1}^n \sum_{k=j}^n a_{j,k}= \sum_{k=1}^n \sum_{j=1}^k a_{j,k}$
3. Dokázuji že rovnost platí i pro n+1 $\sum_{j=1}^{n+1} \sum_{k=j}^{n+1} a_{j,k}= \sum_{k=1}^{n+1} \sum_{j=1}^k a_{j,k}$ upravím pravou stranu $\sum_{j=1}^{n+1} \sum_{k=j}^{n+1} a_{j,k}= \sum_{k=1}^{n} \sum_{j=1}^k a_{j,k} + \sum_{j=1}^{n+1} a_{j,n+1}$
Do pravé strany rovnice dosadím indukční předpoklad $\sum_{j=1}^{n+1} \sum_{k=j}^{n+1} a_{j,k}= \sum_{j=1}^n \sum_{k=j}^n a_{j,k} + \sum_{j=1}^{n+1} a_{j,n+1}$
a je hotovo $\sum_{j=1}^{n+1} \sum_{k=j}^{n+1} a_{j,k}= \sum_{j=1}^{n+1} \sum_{k=j}^{n+1} a_{j,k}$

Tak díky všem za příspěvky.

Offline

 

#8 10. 03. 2018 20:30 — Editoval PlusPlusPlus (10. 03. 2018 20:48)

PlusPlusPlus
Příspěvky: 119
Škola: SPŠS
Pozice: brzy důchodce
Reputace:   
 

Re: Záměna sumy

↑ Marian:

Ještě mě tak napadlo takovéto zobecnění
$
\sum_{j=p}^n \sum_{k=j}^n a_{j,k}= \sum_{k=p}^n \sum_{j=p}^k a_{j,k}
$
kde $p,n$ jsou nějaká celá čísla, současně $p$ je menší nebo rovno $n$.  Tady indukce nezafunguje.

Tady bys jak postupoval?

Offline

 

#9 24. 04. 2018 12:13

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Záměna sumy

↑ PlusPlusPlus:

Já v indukci problém nevidím. Prošlo mi to.

Offline

 

#10 24. 04. 2018 12:42

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Záměna sumy

↑ PlusPlusPlus: Aj tu ide iba o sucet tych istych cisel, raz v istom poradi, raz zasa v inom.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson