Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 10. 2018 17:37

barbel
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Názvosloví

Dobrý den, vím, že to nemá spojitost s matematikou, ale za zkoušku nic nedám. Mohl by mi, prosím, někdo napsat název této sloučeniny, případně poradit, kam se s tímto dotazem mám obrátit.
Předem děkuji.
https://gyazo.com/5a8154fe7ed7c8177362017f850b6001

Offline

 

#2 27. 10. 2018 20:24

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 685
Reputace:   14 
 

Re: Názvosloví

↑ barbel:

Zdravím.

Zkoušel jsem trochu pátrat na googlu podle obrázku i podle sumárního vzorce. Bohužel jsem to však nikde nenašel. Nakonec jsem se však nějak proklikal k morfinu, který má vcelku podobnou strukturu. Takže je možné, že to s ním má něco společného, možná je to nějaký jeho derivát - nevím, na tohle nejsem odborník. Jestli znáte někoho, kdo se věnuje biochemii, tak se zkuste zeptat. K jakému tématu se ten vzorec vztahuje?

Offline

 

#3 27. 10. 2018 21:30 — Editoval misaH (27. 10. 2018 21:30)

misaH
Příspěvky: 13439
 

Re: Názvosloví

Offline

 

#4 27. 10. 2018 23:33 — Editoval Ferdish (28. 10. 2018 00:06)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Názvosloví

Mňa by len zaujímalo - nechýba ti tam pri dusíku jeden vodík?



EDIT: Tak som na to asi prišiel.

Ako naznačil už kolega ↑ Bedlasky: že by mohlo ísť o derivát morfínu, ja som zasa presvedčený, že sa jedná práve o morfín, nie o jeho derivát.
Bohužiaľ štruktúrny vzorec, ktorý poskytla ↑ barbel:, je dosť nešťastne urobený resp. je neúplný, pretože v ňom absentuje 3D štruktúra danej molekuly.
Zrejme ho zadávateľka prekresľovala z pôvodného zdroja a pritom zabudla, že aj tieto aspekty štruktúrneho vzorca molekuly sú dôležité, ale rád jej nechám priestor, nech sa k tomu vyjadrí sama.

Došlo mi to, keď som sa pozeral na atóm dusíka, ktorému tam v prípade, že by takáto molekula existovala, chýba jeden vodík.
To mi samozrejme nešlo do hlavy keďže atómy dusíka sú v organických zlúčeninách vždy trojväzbové (nie som však VŠ študovaný chemik, takže to nemusí byť 100% pravda - keď tak ma kolegovia opravia).
Zato keď si pozrieme štruktúrny vzorec morfínu napr. na Wikipédii, hneď je zrejmé, kam sa ten vodík stratil - a nielen on, ale ešte ďalšie väzby tvoriace jeden kondenzovaný cyklus vystupujúci pred nákresňu.

Takže môj konečný verdikt znie - je to morfín.

Offline

 

#5 28. 10. 2018 01:44

barbel
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Názvosloví

↑ Ferdish:Děkuju moc, já jsem to našla jako znak spolku českých studentů farmacie, kde zrovna studuju a jen tak ze zvědavosti jsem si tu sloučeninu chtěla pojmenovat, protože probíráme aktuálně systematické názvosloví organických sloučenin a štvalo mě, že na to nemůžu přijít. :-D Ono to přes toho hada nebylo tolik zřejmý, tak se omlouvám za nepřesnost. Zajímal mě právě tento název 7,8-didehydro-4,5α-epoxy-17-methylmorfinan-3,6α-diol čili zmiňovaný morfin.
https://gyazo.com/df6ee242a0aeb0f989f4fb0adacfe838

Offline

 

#6 28. 10. 2018 02:51

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Názvosloví

↑ barbel:
Niet začo sa ospravedlňovať, na tom logu to fakt nie je ľahké rozoznať.

Každopádne som rád, že som mohol byť nápomocný :-)

Offline

 

#7 28. 10. 2018 10:43

Kenniicek
Příspěvky: 260
Reputace:   13 
 

Re: Názvosloví

↑ barbel: Mozno trosku offtopic rada do buducna: Ak nebudes vediet nieco pomenovat respektive to bude nieco podobne skarede, tak moze pomoct chemdraw. Nakreslis si tam tu molekulu, nechas to chemdraw systematicky pomenovat podle IUPACu a potom to len hodis do googlu a uvidis, co vypadne :)

Offline

 

#8 28. 10. 2018 14:58

barbel
Zelenáč
Příspěvky: 20
Reputace:   
 

Re: Názvosloví

↑ Kenniicek:Děkuju, určitě vyzkouším. Bude se mi to teď dost hodit:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson