Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 12. 2018 13:26 — Editoval Sherlock (02. 12. 2018 13:29)

Sherlock
Příspěvky: 859
Škola: PřF MUNI
Pozice: student
Reputace:   33 
 

Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

Ahoj. Napadlo mě založit toto téma na počest lidem z Česka a ze Slovenska, co šíří fyzikální a hlavně matematické  nesmysly :-) Zajímají mě nejen "velikáni" publikující seriózní pseudovědu, ale i obyčejní laici zde na matematickém fóru nebo jinde na česko-slovenském internetu.

Z hlavy se mi vybaví například velikán Tomáš Košumberský a jeho Teorie času. Tomáš má, pokud si pamatuju, vystudovanou pouze střední školu. To mu však nebrání oponovat svou teorií například Newtonovi nebo Einsteinovi (to vše s pomocí pythagorovy věty!). Vtipné je že si založil několik fake účtů, aby knize zvednul na webu hodnocení :-D

Mezi laiky se pak vyskytují děliči nulou (spolu se skálopevnými "argumenty"): Povedený příspěvek např. zde,

nebo popírači vztahu $0.999... = 1$ (sáhodlouhé diskuze na technet idnes pod článkem).


Ještě mi přišly dobré texty uživatele rss, kterému bylo bohužel mnoho textu smazáno.

Napadá vás někdo další?

Offline

 

#2 02. 12. 2018 14:37

scirocco
Místo: Bratislava
Příspěvky: 140
Reputace:   
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

Offline

 

#3 02. 12. 2018 15:35

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

Já si nejsem úplně jistý, jestli jim nebudeme naopak dělat reklamu...

Já tady příspěvky od lidových myslitelů (do fyzikální sekce) rovnou mažu. Vést s nimi nějaké diskuse - to je přesně to, na co všichni z nich čekají...

Offline

 

#4 02. 12. 2018 15:38

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

Jinak bych řekl, že zrovna minulý týden se tu objevil nějaký takový příspěvek lidového matematika (ale nedokážu to úplně posoudit, a ani nemám chuť se tím vůbec zabývat)

...posloupnost...

Offline

 

#5 02. 12. 2018 15:48

scirocco
Místo: Bratislava
Příspěvky: 140
Reputace:   
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

MichalAld napsal(a):

jestli jim nebudeme naopak dělat reklamu

Aj keby aj, čo by sa stalo? Nevadí. Pravdu zato mať nebudú.

Ešte som si spomenul na Alexandra Járaya (ale ten je oficiálne zbavený svojprávnosti):
https://sk.wikipedia.org/wiki/Alexander_J%C3%A1ray
http://www.jaray.szm.com/
https://jaray.blog.sme.sk/

a na Emila Páleša:
https://sk.wikipedia.org/wiki/Emil_P%C3%A1le%C5%A1
https://www.sophia.sk/

A vlastne by sme sem mohli skopírovať všetkých držiteľov bludných balvanov Sizyfa.

Offline

 

#6 02. 12. 2018 16:30

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

Jsou předmětem zkoumání psychologů?
Může to mít mimo jiné co dočinění s Dunning-Kruger efektem.

Někteří lidoví myslitelé se dokáží poučit a napravit při konfrontaci s ostatními. Ale normálně se jim vyhýbám, protože diskuze s nimi bolí.

Mimochodem, několikrát se mi stalo, že jsem špatně pochopila definici a pak nacházela 'chyby' a tím chtěla vyvrátit dotčenou starou osvědčenou část matematiky, místo abych hledala nejdříve chybu u sebe. To už pak k lidovému myslitelství není daleko...


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#7 02. 12. 2018 17:05

misaH
Příspěvky: 13438
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

Offline

 

#8 02. 12. 2018 18:38 — Editoval Sherlock (02. 12. 2018 18:45)

Sherlock
Příspěvky: 859
Škola: PřF MUNI
Pozice: student
Reputace:   33 
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

↑ MichalAld:

Nevím jestli je výchovné takové příspěvky mazat. Smazáním se ten člověk ještě víc utvrdí ve svých názorech a začne si připadat tak trochu jako Jan Hus - „Oni cenzurují ze závisti moji práci, aby se nedostala k víc lidem“.

↑ scirocco:

Balvanů je hodně, ale týká se některý z nich přímo matematiky?

Offline

 

#9 02. 12. 2018 19:40

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

↑ Sherlock:
To je věc názoru. Můj názor je ten, že těmhle lidem už stejně není pomoci (zejména když jsou už v důchodovém věku, že), za svůj život jsem ještě nepotkal žádného, jež by si nechal své názory vyvrátit

Naopak vedení diskuse jen rozšiřuje tyhle bláboly mezi ostatní lidi - protože spousta z nich nedokáže posoudit, co z toho je blbost a co né.

A diskusi nelze vést s lidmi, co odmítají logicky uvažovat, to už přece musel zjistit každý.

Tenhleten seznam lidových myslitelů tu můžeme vést jen do chvíle, kdy sem začne psát někdo z nich - potom se to stejně bude muset uzamknout.



Sherlock napsal(a):

↑ MichalAld:

Nevím jestli je výchovné takové příspěvky mazat. Smazáním se ten člověk ještě víc utvrdí ve svých názorech a začne si připadat tak trochu jako Jan Hus - „Oni cenzurují ze závisti moji práci, aby se nedostala k víc lidem“.

Oni si nepřiadají jen jako Jan Hus, spíš bych řekl jako Ježíš a Einstein dohromady...

Ale jinak mají úplnou pravdu - až na tu závist.

Offline

 

#10 03. 12. 2018 01:38 — Editoval Ferdish (03. 12. 2018 02:20)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

Ja som si spomenul na Stanislava Cabadaja, o.i. jedného z (mála) priateľov už tu spomínaného Alexandra Járaya.

Na internete toho o ňom veľa nie je, asi aj z toho dôvodu, že sa nepovažuje za priaznivca TV, internetu a iných masmediálnych prostriedkov modernej doby, ale ani to mu nebráni v tom, aby bol aktívny vo svojej publikačnej činnosti a šíreniu svojej pravdy.


Medzi jeho najznámejšie diela patria:

Čo potrebuje Slovensko a zároveň aj celý svet, čo potrebujeme my všetci (130 strán, 2004)
Fantasmagória "modernej vedy" (42 strán, 2011)


Mal som tú možnosť stretnúť sa s ním niekoľkokrát osobne, dokonca som si zo zvedavosti kúpil jeden z tých jeho samizdatov (Fantasmagóriu). Úprimne povedané, tie prachy som mohol radšej minúť na pivo :-)
Nie som si istý, či sa dajú jeho "skvosty" niekde zohnať v elektronickej podobe, alebo zakúpiť v kamennom obchode. Väčšinou ich distribuuje sám osobne na ulici, presúvajúc sa na bicykli.

Ak ste tu niekto z Košíc, máte šťastie! Zvykne sa pohybovať najmä v centre a jeho bližšom okolí (Staré mesto, Mier, Sever).
Jeho obľúbenými predajnými/provokačnými lokalitami sú Vedecká knižnica na Hlavnej ul., okolie Národnej triedy a tiež ul. Boženy Němcovej, konkrétne areál Technickej univerzity (prečo asi? :-) )


Pre predstavu o koho ide, tu je projekt jednej študentky o jeho osobe:

https://www.youtube.com/watch?v=leoJt7AJHXY

https://www.youtube.com/watch?v=LGAnfkVGTCk

Offline

 

#11 03. 12. 2018 18:52

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

Zdravím,
upřímně řečeno, nezdá se mi to jako smysluplné využití času. Ale pokud to někoho zajímá, proč ne. Možná by se mohli uplatnit (nebo už tam jsou?) v exotopedii, která ale koukám, má nějaké technické potíže.

Možná by to mohlo být téma na nějaký psychologický výzkum.

Hezký advent.

Offline

 

#12 04. 12. 2018 08:17 — Editoval logik7 (04. 12. 2018 08:55)

logik7
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

Díky Sherlocku za toto téma,

lidové myslitelství je hotový ordál, když na to příjde, logicky dovodíte třeba i to, že Tyranosaurus Rex byl velký jako pštros, a že Fermat má řešení v neeuklidovském prostoru. To se potom samozřejmě dost obtížně vysvětluje.

edit: ze známosti přidávám Josefa Navrátila a jeho Dvouveličinový vesmír. V podstatě jde o přepsání veškeré fyziky do dvou veličin - času a délky. V našich končinách jde pravděpodobně o nejhutnější lidově myslitelské dílo, čítající několik krabic od banánů svazků, ukrytých lépe než slavná Archa úmluvy.

Offline

 

#13 04. 12. 2018 14:08

Sherlock
Příspěvky: 859
Škola: PřF MUNI
Pozice: student
Reputace:   33 
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

teolog napsal(a):

Zdravím,
upřímně řečeno, nezdá se mi to jako smysluplné využití času.

Volného času je málo a když už nějaký je, je potřeba jej smysluplně proflákat :-)

scirocco napsal(a):

Napr:

https://fikacek.blog.idnes.cz/

Proč přesně? Ve fyzice se neorientuji. Ale zaujalo mě jak se ten člověk chlubí svým IQ.

Offline

 

#14 04. 12. 2018 15:18

logik7
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

↑ MichalAld:

Možná je to nějaká triviální shoda náhod, ale ta posloupnost je docela zajímavá. Se součtem číslic, pravda, pracují hlavně numerologové.

Otázky pro matematiky:

Má nějaký význam, že Fibonaciho posloupnost v sobě obsahuje cyklus 24 prvků, který je dán součtem číslic posloupnosti.
Je pro to nějaké "triviální" vysvětlení, má součet číslic nějakou vypovídací schopnost a jestli ano, tak jakou. Pracuje se v některém z oborů matematiky se součtem číslic, je pro ně nějaká funkce v excelu? :-) Co se stane, když se čísla přepíší do jiné soustavy, zachová se ta posloupnost, nebo se transformuje v jinou?

Že pan Janíček našel další algoritmus, který obsahuje stejný cyklus v obráceném pořadí, je samo o sobě podivuhodné, laickým pohledem.

Význam je asi v té zrcadlové podobnosti. Matematika má svoje záhady a tohle by mohla být jedna z nich.

Offline

 

#15 04. 12. 2018 15:25 — Editoval edison (04. 12. 2018 15:25)

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

A co takhle Michal Křížek?

Určitě není běžný lidový myslitel, vypadá že rozumí tomu co říká.
Vyskytuje se v Kosmologické sekci ČAS.
Má přednášky na LLionTV, stejně jako lidi z Matfyzu.
Přednášky na hvězdárnách.

Ale má hodně kontroverzních materiálů, např.:

Tady "roznese na kopitech" Zwickyho objev temné hmoty:
https://dml.cz/bitstream/handle/10338.d … 13-2_3.pdf

Tady zas kromě klasických výtek k výzkumu temné hmoty aplikuje expanzi vesmíru i na vývoj sluneční soustavy:
http://users.math.cas.cz/~krizek/pdf/a20.pdf

Offline

 

#16 04. 12. 2018 15:40 — Editoval logik7 (04. 12. 2018 15:52)

logik7
Zelenáč
Příspěvky: 5
Reputace:   
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

↑ edison:

Rozpínání prostoru se může aplikovat i na atom. Dnešní atom může být i tisícinásobně větší, než byl v hluboké minulosti.

Ostatně, Jonathana Swifta podezřívám, že byl amatérský fyzik lidový myslitel.

Offline

 

#17 04. 12. 2018 17:20

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

Ach jo, proč já mám v tomhle vždycky pravdu...
Netrvalo to ani 2 dny a už se nám tu nějaký ten lidový myslitel objevil osobně, totiž logik7, alias OndrejDvorak alias....

Takže se nedá nic dělat, tuhletu nesmírně podnětnou diskusi budeme muset ukončit.

Offline

 

#18 04. 12. 2018 21:09

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Pisálci matematických a fyzikálních bludů u nás

↑ MichalAld: Zas si můžeš vychutnat ten zvláštní pocit uspokojení, že "já vám to říkal". :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson