Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 12. 2019 08:25

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Transformace integrálu

Dobrý den,
prosím o pomoc s úlohou na transformaci integrálu

$\int_{0}^{c}dx\int_{\alpha x}^{\beta x} f(x,y)dy$
kde, $0<\alpha <\beta; c>0$, do nových proměnných $u=x+y, uv=y$.
Díky

Offline

 

#2 05. 12. 2019 11:41 — Editoval vlado_bb (05. 12. 2019 11:44)

vlado_bb
Moderátor
Příspěvky: 6214
Škola:
Reputace:   142 
 

Re: Transformace integrálu

↑ Roscelinius: Aky Jacobian ti vysiel? A mimochodom, presuvam do spravnej sekcie.

Offline

 

#3 05. 12. 2019 13:21

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Re: Transformace integrálu

↑ vlado_bb:

Jakobián mi vyšel (x+y). Nevím jestli můžu a jak použít větu o transformaci integrálu, když vlastně nejde o jeden dvojný integrál ale o součin dvou různých integrálů. Díky za objasnění.

Offline

 

#4 05. 12. 2019 13:32

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Transformace integrálu

↑ Roscelinius:

Ahoj. 

Při integraci podle n integračních proměnných existuje rozdíl mezi integrálem n-násobným a n-rozměrným. 
Standardní věta o substuci je uváděna ve tvaru pro integrál n-rozměrný, tedy v případě  n= 2 pro integrál
dvojrozměrný neboli dvojný. Toto

(1)                           $\int_{0}^{c}dx\int_{\alpha x}^{\beta x} f(x,y)dy$

ovšem není integrál dvojný,  ale dvojnásobný.   Prvním krokem  k vyřešení úloby by proto mělo být
vyjádření inegrálu (1)  ve tvaru integrálu dvojného.

Offline

 

#5 05. 12. 2019 13:50 — Editoval Rumburak (05. 12. 2019 14:03)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Transformace integrálu

↑ Roscelinius:
PS.  Zdá se, žes na důležitou věc kápnul sám.  Avšak o součin integrálů by šlo, pokud by druhý integrál  nezávisel
na proměnné x, což ale splněno není .  O něco přesnější zápis by měl tvar

                                        $I  =  \int_{0}^{c}\int_{\alpha x}^{\beta x} f(x,y)dydx$ .

Zkus určit množinu M  v R2 tak, aby

                                               $I =  \iint_M f(x,y) dydx$ .

Offline

 

#6 05. 12. 2019 18:29 — Editoval Roscelinius (05. 12. 2019 18:59)

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Re: Transformace integrálu

Co toto mé řešení?
$\varphi: (x,y) \rightarrow (u,v)=(x+y, \frac {y}{x+y})$
jakobián: $|det D\varphi ^{-1}|=x+y=u=> |det D\varphi|=\frac{1}{u}$
nové meze:
y$y_{0} \rightarrow v_{0}: u=x+y_{0}, uv_{0}=x+y_{0}:=>v_{1}= \frac{\alpha }{1+\alpha},v_{2}= \frac{\beta }{1+\beta}$
$x_{0} \rightarrow u_{0}: u_{0}=x_{0}+y , u_{0}v=y=>u_{1}= 0, u_{2}=\frac{c}{1-v}$
pak:
$\int_{0}^{c}dx \int_{\alpha x}^{\beta x} f(x,y) dy= \int_{0}^{c} \int_{\alpha x}^{\beta x} f(x,y) dydx= \int_{0}^{\frac{c}{1-v}} \int_{\frac{\alpha }{1+\alpha}}^{\frac{\beta }{1+\beta}} (f(x,y)\circ \varphi)\frac{1}{u} dv du= $
$=\int_{\frac{\alpha }{1+\alpha}}^{\frac{\beta }{1+\beta}} \int_{0}^{\frac{c}{1-v}} (f(x,y)\circ \varphi)\frac{1}{u} \ du dv$
Dělám někde chybu? Nevím jestli ten Jakobián je skurtečně od inverzního zobrazení, mám v tom už zmatek.
Díky

Offline

 

#7 05. 12. 2019 20:25 — Editoval krakonoš (05. 12. 2019 21:26)

krakonoš
Příspěvky: 1162
Reputace:   34 
 

Re: Transformace integrálu

↑ Roscelinius:
Myslim, že jakobian by měl být u, protože jsme vyjádřili souřadnice jako
stara souřadnice=kombinace nových ,tj x=u-uv;y=uv,*
Podobně je to i u substituce u jednoduchých integrálů, stačí si uvědomit příklady na první a druhou substiuci.
Pokud si pamatuji správně, myslím ale že je ve větě absolutní hodnota jakobiánu.Navíc má být zobrazení x,y >u,v proste, myslím, na internetu jsem znění věty nenašla.,ale mělo by to odpovídat druhé substituční metodě v případě vyjádření*, tam je taky abs hodnota.
Jedině mi je divné, že v učebnici , kterou mám(Kalenda, Metody reseni....) neni u druhe substitucni metody požadavek na nenulovou derivaci, zatimco u transformace u dvojnych integralu se prece pozaduje regularita zobrazeni, kdy ma byt jakobian nenulovy.Chtelo by to znat presne zneni vet.


tg(x) je funkcí života.Jednou jsi nahoře🗽, podruhé zas dole 🗿.

Offline

 

#8 05. 12. 2019 21:35

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Re: Transformace integrálu

↑ krakonoš: To sice ano ale první jakobián je z jakobiho matice která derivuje u,v podle x,y, což je opačně než by mělo být, protože se má derivovat staré souřadnice podle nových. Použil jsem inverzní jakobián protože se derivace počítají snadněji. Meze mám spočítané správně?

Offline

 

#9 05. 12. 2019 23:17 — Editoval krakonoš (06. 12. 2019 01:56)

krakonoš
Příspěvky: 1162
Reputace:   34 
 

Re: Transformace integrálu

↑ Roscelinius:
Řekla bych, že záleží na funkci, kterou integrujeme.
U jednoduchých integrálů typu
$\int_{}^{}e^{-2x}dx$ volíme 1. substituční metodu  a substituci y=-2x,
zatímco u integrálů typu
$\int_{}^{}\frac{1}{\sqrt{1-x^{2}}}dx$ je vhodná sibstituční metoda 2.
x=sin y.
Máme-li $\int_{}^{}\int_{}^{}e^{-x^{2}-y^{2}}dxdy$ bude vyhovovat druhá substituční x= ...y=...., takže bych řekla, že tady nejde o to jaké derivace se ti počítají snadněji, ale půjde o konkrétní vyjádření f(x,y)
Pokud se ti hodí 1. subs metoda, bude jakobián, jak píšeš.
U těch mezí se mi nezdá, když x začlo běžet od nuly, y začlo od alfa *x, tak v=y/x+y by mělo být od jedné......Ty meze máš divné, sám vidíš, když ve vnitřním integrálu integruješ podle v a dosadíš konstanty, nemůže v horní mezi vnějšího integrálu figurovat v........
Možná to brát, že u je součet, tak by mělo proběhnout od nuly do c+beta c, v brát jako 1-(x/(u)), kde x proběhlo od nuly do c...


tg(x) je funkcí života.Jednou jsi nahoře🗽, podruhé zas dole 🗿.

Offline

 

#10 06. 12. 2019 07:38

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Re: Transformace integrálu

krakonoš napsal(a):

↑ Roscelinius:
.., když x začlo běžet od nuly, y začlo od alfa *x, tak v=y/x+y by mělo být od jedné......

podle mého meze určuješ vždy z jedné staré proměnné, druhou pokud v zobrazení figuruje si vyjádříš v nových proměnných.
U posledního výrazu když integruji vnitřní integrál podle u, je sice v horní mezi v ale to se mi odintegruje v další integraci podle v. Proto jsem integrály prohodil aby dávali lepší geometrický smysl.

Offline

 

#11 06. 12. 2019 22:41

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Transformace integrálu

Tu inverzi uz mas skoro explicitne v zadani:
$F(u,v)=(u(1-v),uv)$. Chces najit meze pro $u,v$, aby $F(u,v)=(x,y)$ prave kdyz $x,y\in T$, kde $T$ je puvodni mnozina v integralu (trojuhelnik). Jsi vlastne v podobne situaci jako napr. pri transformaci do polarnich souradnic. Ze vsech nerovnosti ti musi vyjit
$0<u<c(\beta+1)$,
$\max(1-\frac cu,\frac{\alpha}{\alpha+1})<v<\min(1,\frac{\beta}{\beta+1}))=\frac{\beta}{\beta+1}$
Protoze $|DF|=u$, tak vyjde
$\int_{0}^{c}dx\int_{\alpha x}^{\beta x} f(x,y)dy=\int_0^{c(\beta+1)}\int_{\max(1-\frac cu,\frac{\alpha}{\alpha+1})}^{\frac{\beta}{\beta+1}}f(u(1-v),uv)u\,\mathrm{d}v\,\mathrm{d}u$, coz je taky to samy jako
$\int_0^{c(\alpha+1)}\int_{\frac{\alpha}{\alpha+1}}^{\frac{\beta}{\beta+1}}f(u(1-v),uv)u\,\mathrm{d}v\,\mathrm{d}u+\int_{c(\alpha+1)}^{c(\beta+1)}\int_{1-\frac cu}^{\frac{\beta}{\beta+1}}f(u(1-v),uv)u\,\mathrm{d}v\,\mathrm{d}u$.
Dale, pokud mas zavisly meze, nemuzes jen tak prohazovat integraly, protoze to ani nedava smysl!

Offline

 

#12 08. 12. 2019 10:03

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Re: Transformace integrálu

↑ Bati:
Děkuji. konečně jsem si ujasnil jak je to s tou inverzí.
Mohl bys mi prosím ještě trochu podrobněji rozepsat jak jsi získal ty nové meze z toho trojúhelníka? díky

Offline

 

#13 08. 12. 2019 11:06 — Editoval Bati (08. 12. 2019 11:07)

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Transformace integrálu

↑ Roscelinius:
Kdyz $u=x+y$ a $x,y$ jsou z mnoziny $\{0<x<c,\;\alpha x< y<\beta x\}$, tak minimum $u$ dostanu pro $x=y=0$ a maximum $u$ pro $x=c$, $y=\beta x=\beta c$, tudiz $0<u<c+\beta c=c(\beta+1)$. Pak $v$ musi byt takove, aby platilo
$0<u(1-v)<c$
$\alpha u(1-v)<uv<\beta u(1-v)$
(jenom jsem prepsal podminky pro x a y pomoci u a v). Upravou tech nerovnic dostanes meze pro v.

Offline

 

#14 10. 12. 2019 19:30

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Re: Transformace integrálu

↑ Bati:
Děkuji moc mi to pomohlo. Nevíš prosím o nějaké sbírce řešených úloh na podobnou problematiku? Ještě jednou díky

Offline

 

#15 11. 12. 2019 00:20

Bati
Příspěvky: 2435
Reputace:   191 
 

Re: Transformace integrálu

↑ Roscelinius:
Ciste sbirku neznam, ale spoustu prikladu (nekdy i resenych) lze najit v
https://uloz.to/file/kkBLErnj3Aro/lukes-skripta-pdf
kapitola 5 (str. 98)

Offline

 

#16 11. 12. 2019 10:57

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Transformace integrálu

↑ Roscelinius:

Příslušná teorie je podrobně vysvětlena i v knize Integrální počet II  od Vojtěcha Jarníka.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson