Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 13. 06. 2021 21:15

UnionPacific
Příspěvky: 78
Reputace:   
 

Ortogonálne transformácie súradnic.

Dobrý deň,priatelia. Snažím sa pochopiť tenzory s knihy Miroslav Brdička Mechanika kontinua. Je tam zopár vzorcov,ktorým nerozumiem.
Majme 2 súradnicové systémy v priestore, 1 z nich má osi x1 , x2 a x3 a druhý ma osi x1' , x2' a x3'. Majme bod P ,potom úsečka OP zviera so súradnicami x1 , x2 a x3 uhly [mathjax]\alpha , \beta , \gamma [/mathjax] .
Autor píše: pre uhol [mathjax]\vartheta [/mathjax] ktorý zviera úsečka OP s osou x1' platí :
[mathjax]\cos \vartheta  = \cos \alpha \cos ( x1',x1 ) + \cos \beta \cos(x1',x2  ) + \cos \gamma \cos ( x1' , x3 )[/mathjax]  ,
Kde zápis cos (x1' x1 ) predstavuje smerový kosínus , teda kosínus uhla medzi osami x1' a x1..+ analogické vzorce pre premenné x2' a x3' .
Autor píše že sa jedná o známy vzorec a tak sa ho ani neunúva pomenovať. Takže sa pýtam , či pozná niekto podobný vzorec , a ak áno , rád by som vedem kde ho nájdem. Skúšal som hľadať v rôznych textoch  na nete, ale nikde som nič nenašiel. Je možné, že je to nejaký triviálny skalárny súčin ,ale nepoznám to, lebo autor k výkladu nenakreslil obrázok, tak som si ho nakreslil sám,ale je to neprehľadné kvôli mnohým uhlom, ktoré medzi sebou zvierajú osi navzájom a  osi s úsečkou OP.

Offline

 

#2 14. 06. 2021 17:42 — Editoval kaja.marik (14. 06. 2021 17:43)

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Ortogonálne transformácie súradnic.

Je to jenom rozklad vektoru do komponent a asi nema smysl to pojmenovavat. Pro jednotkovy vektor jsou komponenty rovny smerovym kosinum. Ve 2D by se dal vektor OP znormovat a jednotkovy vektor ve smeru OP zapsat jako linearni kombinace bazovych necarkovanych vektoru $ {n_{OP}}=a_1\vec e_1 + a_2\vec e_2$. Potom staci udelat prumet do $x_1'$ skalarnim soucinem.
Podobne ve 3D.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson