Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 11. 2023 12:33 — Editoval samat (17. 11. 2023 14:08)

samat
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: PrF
Pozice: student
Reputace:   
 

Studium matematiky ve starším věku

Dobrý den a ahoj.
Ráda bych se poradila ohledně studia matematiky v pozdějším věku. Většinou jsem matematikou spíše proplouvala se známkami 1 a 2 (ale nepřipadala jsem si nejbystřejší), měla jsem hodně zájmů z umění a sportu, kamarády. Byly doby na ZŠ, kdy mě matematika dost bavila, byla jsem v matematické třídě a technické kreslení a geometrie mě hodně bavily. Na SŠ jsme měli slabší výuku matematiky. Na VŠ na přírodovědecké fakultě jsme v prváku měli matfyzáka na zkoušku z matematiky a prošli během jednoho semestru determinanty, matice, derivace, integrály a diferenciální rovnice (ale dif. rov. po nás nechtěl pochopit, jen se naučit počítat mechanicky jako opičky). Když jsem dohnala SŠ a zažívala "Aha momenty", bavilo mě počítat. Už si z toho moc nepamatuji, je to 15 let a nepoužívala jsem od té doby matematiku. Teď mi jde o to, že bych ráda ve volnějších chvilkách nějak užitečně cvičila mozek, abych měla pocit, že věci chápu a zažívala jsem radost z objevů. Někdy mám teď i základní mezery. Jsem na mateřské se dvěma dětmi, 3 měsíce a přes dva roky a chci se jim věnovat, času je méně. Přemýšlela jsem, že bych časem, až budou děti větší, ještě zkusila nějaký praktický obor současnosti, abych navázala na přírodovědu (kde mám bakaláře) a spojila ji s něčím technickým nebo s matematikou. Napadla mě bioinformatika, bioinženýrství, bionika, většina oborů ale bohužel nejsou kombinovaně.  Nebo vystudovat pokračující přírodovědu a zvlášť kurz programování. Ale nevěřím moc sloganům "uděláme z vás programátora za tři měsíce" a spíše věřím skeptikům, že ve 35 letech začínat je pozdě. I když asi záleží na výdrži, podmínkách a předpokladech.
Poradíte prosím nějaké tipy, jak pomalu začít od základů, ideálně nějak hravě cvičit mozek a pochopit hlavní stavební kameny matematiky, abych na nich mohla stavět dál? Ohledně programování jsem slyšela o Czechitas, PythonLadies, ale zkušenosti nemám..
Díky moc za rady, tipy.
Ať se vám daří!

Offline

 

#2 17. 11. 2023 14:44

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Studium matematiky ve starším věku

↑ samat:
Ahoj, chceš se tedy spíš věnovat matemaice nebo informatice? Nebo objímu? Podle mě by asi bylo dobré začít tak, že si řekneš jaké jsou tvoje stávající znalosti a odtud půjdeš dál. Např. zda umíš pracobvat ze zlomky, řešit kvardatické rovnice, soustavy rovnic, apod. Nebo obecně zdá zvládáš středoškolskou látku.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 17. 11. 2023 18:11

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1055
Reputace:   18 
Web
 

Re: Studium matematiky ve starším věku

↑ samat:
Příklady z matematiky jsou také na mém webu www.tucekweb.info
Jsou tam příklady ze středoškolské matematiky i z vyšší matematiky.

Offline

 

#4 17. 11. 2023 18:46

samat
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: PrF
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Studium matematiky ve starším věku

↑ check_drummer:
Ano, souhlas. Některé věci ze SŠ bych asi musela zopáknout a na nich stavět. Proto hledám zdroje, ideálně zábavnou formou. I když jsem ta témata už někdy chápala, chtěla bych radši zopáknout zlomky, rovnice, procenta, logiku, kombinatoriku...apod. Vzít to pořádně. Pár matematiků mi radilo Diskrétní matematiku, některé příklady na Grupy a podgrupy vypadaly zajímavě, ale je to pro mě nový a neprobádaný svět..

Offline

 

#5 17. 11. 2023 18:47

samat
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: PrF
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Studium matematiky ve starším věku

↑ Richard Tuček:

díkys za tip, mrknu se :)

Offline

 

#6 17. 11. 2023 19:28

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Studium matematiky ve starším věku

↑ samat:
Já bych začal učebnicemi pro SŠ.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#7 17. 11. 2023 21:27

samat
Zelenáč
Příspěvky: 4
Škola: PrF
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: Studium matematiky ve starším věku

↑ check_drummer:
Ještě k otázce, jestli se chci věnovat matematice nebo informatice... vlastně nevím, ideálně obojí a částečně se ty obory prolínají. Trochu mě demotivuje můj věk, málo zkušeností, času a málo si věřím. Člověk na tohle potřebuje mít možnost se koncentrovat. Na druhou stranu mě bavil vždycky ten posun, radost z objevu..

Offline

 

#8 18. 11. 2023 08:21

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Studium matematiky ve starším věku

↑ samat:
Podle mě nikdy není pozdě - akorát Fieldsova medaile se uděluje jen do 40ti. :-) Ale pokud to děláš čistě pro zábavu, tak to vůbec ničemu nevadí a pokud to chceš studovat nebo to mít jako práci, tak to taky asi nebude žádná překážka. Důležitá je snaha.
Ale je důležité mít základy. Pokud člověk nezvládá středoškolskou látku, tak není rozmné začít s vysokoškolskou. Ani to moc dobře nejde.

K té informatice - základy programování jsou lehké, to je pár příkazů. Pak je důležité získat v tom cvik, zkoušet si různé příklady. A pak je druhá věc, když vyvíjíš v konkrétním jazyce, tak znát všechny ty jeho nuance, apod.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson