Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 12. 2023 12:35

bobik105
Zelenáč
Příspěvky: 18
Reputace:   
 

Kolmý průmět funkce do lineárního obalu funkcí

Zdravím, mám následující zadanou úlohu:
Je známo, že funkce [mathjax]e_{1} = \frac{1}{\sqrt{2\pi}}[/mathjax], [mathjax]e_{2} = \frac{1}{\sqrt{\pi}}sin(x)[/mathjax] jsou ortonormální na prostoru [mathjax]L_{2}(2\pi, 4\pi)[/mathjax]. Najděte kolmý průmět funkce [mathjax]f = 2x-2[/mathjax] do lineárního obalu funkcí [mathjax]e_{1}[/mathjax], [mathjax]e_{2}[/mathjax] na prostoru [mathjax]L_{2}[/mathjax] (nejlepší přiblížení funkce [mathjax]f[/mathjax] lineární kombinací funkcí [mathjax]e_{1}[/mathjax], [mathjax]e_{2}[/mathjax] na intervalu [mathjax]\left \langle 2\pi, 4\pi \right \rangle[/mathjax]).

Jak jsem postupoval:
Udělal jsem si integrály od [mathjax]2\pi[/mathjax] do [mathjax]4\pi[/mathjax] z funkcí [mathjax]e_{1}[/mathjax], [mathjax]e_{2}[/mathjax]. Ale rovnou jsem se zarazil, protože mi vyšla velmi velká čísla (oproti výsledkům, natož ještě s tím provádět skalární součin). Můžete mi s tím poradit, jak na to?

Ve výsledcích je: [mathjax]\hat{f} = -2+6\pi - 4sin(x)[/mathjax].

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) bobik105)

#2 17. 12. 2023 03:22

Brano
Příspěvky: 2650
Reputace:   229 
 

Re: Kolmý průmět funkce do lineárního obalu funkcí

ak si chces overit ci su normalne, tak musis urobit
[mathjax]\int e_1^2[/mathjax] a [mathjax]\int e_2^2[/mathjax] - tie by mali byt [mathjax]=1[/mathjax]
a este [mathjax]\int e_1e_2=0[/mathjax]
cize integraly z [mathjax]e_{1,2}[/mathjax] samotne nehovoria nic

ale podla mna to netreba robit, mozes verit zadaniu ked ti to povedali a iba vypocitat [mathjax]\int fe_i[/mathjax]

Offline

 

#3 17. 12. 2023 13:46

Richard Tuček
Místo: Liberec
Příspěvky: 1055
Reputace:   18 
Web
 

Re: Kolmý průmět funkce do lineárního obalu funkcí

↑ bobik105:
Zkusil bych spočítat Fourierovy koeficienty.
Integrál ze součinu f*e1, pak f*e2,
Lineární kombinace s Fourierovými koeficienty je ortogonální průmět.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson