Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 03. 2024 20:58

Kika6
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Reakce SCN- s okyseleným KMnO4

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jak bude vypadat chemická rovnice pro reakci SCN- s okyseleným KMnO4 a jak bude reakce vypadat ( jestli vzniká sraženina, apod.)? Děkuji.

Offline

 

#2 23. 03. 2024 21:50

check_drummer
Příspěvky: 4650
Reputace:   101 
 

Re: Reakce SCN- s okyseleným KMnO4

↑ Kika6:
Ahoj co znamená že je něco "okyselené"? Já si vždycky představím nakládanou okurku nebo zelí... :-)


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 23. 03. 2024 23:04 — Editoval Kika6 (24. 03. 2024 08:20)

Kika6
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: Reakce SCN- s okyseleným KMnO4

↑ check_drummer: Ahoj. Jedná se o roztok KMnO4 s pár kapkami kyseliny. (Nejspíše sírové - nebylo nám řečeno).

Offline

 

#4 02. 05. 2024 20:59

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 685
Reputace:   14 
 

Re: Reakce SCN- s okyseleným KMnO4

↑ Kika6:

Ahoj. No "ideálně" by měla probíhat oxidace na H2SO4, CO2 a N2. Předpokládám teda aspoň, že to budou chtít ve škole slyšet. Nicméně realita je maličko komplikovanější a obávám se, že pro úplnou oxidaci by bylo třeba dlouhé zahřívání. Osobně jsem nikdy nezkoušel oxidovat thiokyanatan manganistanem, ale z mých zkušeností s jinými oxidačními činidly (HNO3, HClO3, H2O2) vzniká ve všech případech velké množství pararhodanu (SCN)x - je to polymer dirhodanu (SCN)2 (který je nad 0 °C dost nestabilní a má tendenci polymerizovat, v přítomnosti vody ani těch 0 °C nepomůže a okamžitě zpolymerizuje). Je to žlutá pevná látka, která není prakticky v ničem rozpustná a je chemicky málo reaktivní. Za vysokých teplot v oxidačním prostředí by nejspíš došlo k další oxidaci, ale myslím si, že bude značně pomalá (ač se třeba mýlím, nikdy jsem to nezkoušel).

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson