Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 08. 2009 17:32

Crusty
Příspěvky: 191
Reputace:   
 

Exaktni diferencialni rovnice

ahoj,

vubec netusim jak vyresit (pomoci integrace ziskat vysledek)tuto diferencialni rovnici. Prosim poradte. dekuji

http://forum.matweb.cz/upload/1251473567-mathtex.jpg

Offline

 

#2 28. 08. 2009 17:34

Crusty
Příspěvky: 191
Reputace:   
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

↑ Crusty: mezi 1 a + je konec prvni zavorky

Offline

 

#3 28. 08. 2009 18:04

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

Bohužel nevidím ani tu příslušnou levou. Nebo chápu to nějak španě?

Offline

 

#4 28. 08. 2009 18:10

Crusty
Příspěvky: 191
Reputace:   
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

↑ Marian: x/odmocnina x^2 -y^2 -1 je v zavorce

Offline

 

#5 28. 08. 2009 19:02

Crusty
Příspěvky: 191
Reputace:   
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

nikoho nic nenapada?

Offline

 

#6 28. 08. 2009 19:25 — Editoval jelena (28. 08. 2009 19:45)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

↑ Crusty:

Zdravím,

a) končí zadání =0?

b) z tvého zadání mi nesedí znaménko u diferenciálů. Ale je to tak v rychlosti kontrolováno, možná někdo z kolegů v tom má jasno.

Upřesní, prosím, děkuji.

Máš k tomu nějaký materiál nebo mám pohledat?

Editováno - viz další příspěvek

Offline

 

#7 28. 08. 2009 19:40

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

Offline

 

#8 28. 08. 2009 19:44 — Editoval jelena (28. 08. 2009 19:46)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

↑ kaja(z_hajovny):

Zdravím Vás,

máte lepší (:-) pravdu, v mém návrhu by to nesedělo vůbec - však to bylo zkontrolovano při přechodu k pračce. Opravím svůj dotaz a budu pokračovat ve své cestě. Děkuji.

Offline

 

#9 28. 08. 2009 21:24

Crusty
Příspěvky: 191
Reputace:   
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

↑ kaja(z_hajovny): ano je to priklad 10, jak se to resi?

Offline

 

#10 28. 08. 2009 22:16 — Editoval jelena (30. 08. 2009 19:46)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

↑ Crusty:

Cestou od pračky jsem postavila kurzor na zadání příkladu z odkazu od ↑ kaja(z_hajovny): a použila jsem levé tlačítko - výsledek se zobrazil v pdf. Děkuji autorovi :-)

teorie: http://www.google.cz/#hl=cs&source= … c5f2447f8b a další příklady řešení

Pokud to nebude dostatečně srozumitelné, tak se ozví, zkus ale prostudovat nejdřív některý z odkazu, mělo by to být jasné.

-----------------------------------------------------------------------------------------------
Úplně OT:

Edit 1 - До чего дошел прогресс ... позабыты хлопоты, остановлен век, вкалывают роботы, счастлив человек (1979)

Edit 2: edit 1 vznikl tak, že jsmě měli určitý plán na sobotu, který bylo potřeba trochu měnit, jelikož moc pršelo. A tak si povídím: pravé tlačitko - na pračku, levé tlačítko - na dif. rovnice. Kde je tlačítko na počasí?

V této úvaze se mi vybavil film z roku 1979, idea filmu: плохой западный špion se snaží získat objev хороших советских vědců - elektronického chlapce. Jak se to všechno mele, tak dochází k záměne гениального Электроника a žáka 6. třídy...

Film by dnes byl prohlášen za "kultovní" - samozřejmě v 80. letech jsem takové slovo neznala. Má hodně hlášek a dobré texty: zde je úvodní hudební vysvětlení vzorce "Co to je - být člověk" a text, jsou tam i výrazy matematické - "катет", "гипотенуза". Poslední 4 řádky originálu - volný překlad:
"Povídají, že k tomu, abych se stal člověkem, mám držet krok s dobou - ale já nechcí držet krok, chci se jen tak procházet".

Z dohody, že elektronický genius bude místo něho chodit do školy atd., dostává žák 6. třídy úžasný pocit svobody a o tom byl můj původní odkaz: a text. Progres došel sem:

До чего дошел прогресс, труд физический исчез, да и умственный заменит механический процесс.
Позабыты хлопоты, oстановлен бег, вкалывают роботы, счастлив человек.

Volný překlad: "Fyzická práce je pryč a dokonce i mozkovou činnost nahradí strojový proces. Jsou pryč starosti, zastavíme tempo, dře do úmoru robot, šťástný je člověk".

Offline

 

#11 29. 08. 2009 14:58

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

↑ jelena:
Také Vás zdravím :) .

Snažil jsem se zjistit, "do čeho došel progres", ale zjistil jsem že bude nutno si oživit znalosti ruštiny - kdybych si dělal výlet na východ tak by byla škoda se nedomluvit. Ale zatím času dost, protože v nejbližších dnech mne tuda ne nado :).

Offline

 

#12 30. 08. 2009 19:59 — Editoval jelena (30. 08. 2009 20:10)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

↑ kaja(z_hajovny):

Opětuji pozdrav a moc děkuji za Высоцкого a také za "там хорошо, но мне туда не надо"

Ve Vašem případě - z textů Vysockého se dá naučit slovní zásoba pro každou životní situaci, která Vás na Východě může potkat. A pokud byste "dělal výlet" (zajimavé spojení - jaká řeč to je?), tak si vzpomente, kdo je u nás na Východě, a dejte včas vědet. 

Zvláštní úkaz - již několík matematických témat bylo úspěšně dovedeno do Odessy.

Editovala jsem povídání o progresu ↑ jelena: :-) Ale kdyby se měřila užitečnost mého působení v tomto témetu - no nevím a v některých tématech to opravdu vypadá...

Aby to nebylo úplně OT - jaký je problém v zadání 4 (proč nejde dokončit?) - má být cos^2 (y) v 1. časti zadání je to tak?

Děkuji a pozdrav :-)

Offline

 

#13 30. 08. 2009 23:29 — Editoval kaja(z_hajovny) (30. 08. 2009 23:32)

kaja(z_hajovny)
Místo: Lážov
Příspěvky: 1002
Reputace:   12 
Web
 

Re: Exaktni diferencialni rovnice

Děkuji velice za objasnění písničky a také upozornění ohledně MAWu. S tím překlepem máte pravdu.

Ta rovince opravdu nebyla exaktní. MAW to ale nezvládl vyřešit ani po opravě, protože neupravil sin(2y)-2sin(y)cos(y) na nulu. Pomoho by přidat funkci trigexpand, ale to by zase někdy dělalo paseku, protože by upravovalo goniometricke funkce na argument x i v případě, že to člověk zrovna nepotřebuje. Taky by se dalo použít klikátko jestli trigexpand použít nebo ne, ale to už by bylo moc složité na lidi, co s matikou na počítači moc neumí. A lidé, kteří to s počítači umí, můžou zrovna použít Maximu.

Nakonec jsem ten sin(2x) raději rozepsal ručně a už to funguje. Není to sice přesně jako ve skriptech, ale neva. Ty skripta jsem nedávno dával na http://user.mendelu.cz/marik/temp/skripta.pdf a ještě tam nějakou chvíli budou. Je to skoro poslední verze, chybí už snad jenom nějaká pěkná fotka na konec třetí kapitoly. Kdyby si to někdo z fóra chtěl stáhnout (pro svoji potřebu), tak na to má pár dní.

Jinak, Vysocký je mým oblíbencem od časů gymplu. Ale teprve nedávno jsem hledal jeho písničky na Youtube a byl jsem překvapený, kolik tam toho je. Já mám jenom kazety a těm dnešní doba už tak nepřeje :)

"Dělat výlet" je pro mě bežné, občas slýchám ještě překvapivější obraty, třeba "dělat Politaví" -- tím je také alespoň trošku lokalizováno místo, kde se tento lingvistický obrat používá :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson