Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
V MS Office je taky prabiedny nástroj čo sa volá Editor Rovnic. (Vloži?-Objekt-Editor rovnic 3.0). Keď chceš s tým vytvori? pár rovníc tak sa to dá ale dlhodobejšie používanie je pre masochistov. Že vraj ďaleko prepracovanejšie to má OpenOffice.
Offline
Zalezi, jak moc to s temi rovnicami myslis vazne. Pokud chces vyrobit sem tam nejakou rovnicku a pouzit ji treba jako obrazek na webu nebo ve svem wordovskem dokumentu, muzes pouzit program MathType, ktery je vlastne rozsirenim editoru rovnic ve wordu a umi uz celkem zajimave veci. Bohuzel neni freeware, takze by sis ho musel koupit.
Dalsi moznosti je pouzivat misto Microsoft Office sadu aplikaci OpenOffice, ktera to s matikou umi o dost lip a je zadarmo.
Pokud chces ale psat rozsahle matematicke texty, rozhodne se nauc TeX a jeho rozsireni LaTeX. To je zatim bezkonkurencne nejlepsi volba pro sazeni matematiky.
Offline
Souhlasim s kolegou - pokud neco skromneho a obcas, tak OpenOffice (Math) rozhodne doporucuji, ten uz je hodne blizky TeXu. Mozna jako takovy odrazovy mustek pro TeX :-), ke kteremu se clovek stejne jednou dopracuje, pokud potrebuje matematicke texty.
Pro pouziti v MS Office se da opravdu stahnout editor Mathtype (nejdriv jako zkusevni verze, ale pak zustane funkcni s nejakym omezenim, ktere neni podstatne, alespon ja jsem po 3 letech na zadny problem nenarazila, ze by neco nebezelo). Vubec to neni ale zabavne :-( Problem je, ze kdyz to poslu nekomu jinemu, kdo MathType nema, tak je to nepouzitelne ke cteni a nejake editaci. Prevadela jsem vsechno do PDF (tedy pro cteni).
To jsou pouze osobni zkusenosti, nejsem v tom velky expert (rekla bych, ze zadny).
Hodne zdaru.
Offline
hmm... Tex to je na dlhšiu diskusiu. Osobne ho taktiež používam (resp. LaTeX). Avšak doporučova? ho človeku čo zrejme mnoho matematického textu nenapísal. Ja som sa k nemu dostal priamo z Wordu (a jeho "kvalitnému" editoru rovníc). Používam ho na písanie fyzikálnych praktík (btw. typujem, že viac než 1/2 ludí u nás to robí stále vo Worde.). Čo sa jedná matematiky tak je neprekonateľný ale zvyšok... od ideálneho stavu to má podľa môjho názoru ďaleko. Za najkritickejšie hodnotím vkladanie obrázkou (nevie niekto či sa dá jednoducho vloži? napr. PNG alebo JPEG?) a tabuľky. Ono ak človek píše niečo rozsiahlejšie (typicky nejaká práca do školy) tak má to určite zmysel. Niekedy si hovorím, že by stálo za to sa nauči? TeX ale ten je už hodných pár rokov zakonzervovaný. Navyše jedna drobná vec. Okrem akademickej oblasti sa TeX resp. LaTex takmer nepoužíva.
Takže ja Ti odporúčam vyskúša? ten OpenOffice.
Offline
TeX a jeho rozsireni LaTeX jsou jazyky pro popis struktury dokumentu, tedy vlastne neco velice podobneho jazyku HTML, pomoci ktereho se tvori internetove stranky. LaTeX slouzi predevsim k sazeni odbornych textu, predevsim takovych, ktere obsahuji velke mnozstvi matematickych vzorcu. Casto se v nem pisou matematicke ucebnice pro stredni a hlavne vysoke skoly. Je to dano taky tim, ze zadny nastroj neumi vysazet matematiku tak kvalitne a bezchybne.
Tvorba takoveho dokumentu probiha tak, ze clovek napise zdrojovy text dokumentu v jazyku LaTeX a potom pouzije nejaky kompilator, ktery tento dokument prevede do nejakeho bezneho formatu jako je PostScript nebo PDF. Existuje ale taky spousta vyvojovych nastroju, ktere praci s LaTeXem velmi usnadnuji. Ja znam napriklad LyX (bezi hlavne pod linuxem, ale da se nainstalovat i na windows. Je ale takovy trosku zvlastni, pozor na nej), LEd (ten je mozna jenom pod windows, ted si nejsem jisty), Kile (ten pouzivam ja, je ale nejspis pouze pro linux).
Pokud chces videt, jak vypada dokument vytvoreny v LaTeXu, mrkni treba na muj clanek o telesech, ktery jsem napsal pro tento server http://matematika.havrlant.net/soubory/telesa.pdf . I kdyz tam zas tolik te matematiky neni.
Offline
janulka napsal(a):
pomozte mi prosím s tímhle, vůbec nevím co to počítám...didididiiiik
je to zlomek v čitatel je 2 a jmenovatel je 1* odmocnina ze tří. No a dál jen rovnítko... nechápu nic...,
Pokud jde o to, jak to vysázet: * je ideální symbol pro násobení v textu, pokud to ale člověk TeXuje, je lepší
\cdot:
.
Ale z dotazu soudím, že nešlo jen o sazbu. Má se určit hodnota výrazu? Je ten výraz přímo v zadání, nebo je to Tvůj výsledek, který chceš upravit? Nějak nerozumím tomu násobení jedničkou (proč by se taková operace měla dělat).
Offline