Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 01. 2010 23:38

Typek
Zelenáč
Příspěvky: 16
Reputace:   
 

konstrukce trojuhelnika

nevim si rady:

narysujte trojuhelnik ABC, je-li dano vyska na stranu c, teznice na stranu c, polomer kuznice vepsane

neco malo se mi podarilo, avsak jen odhadem. myslim,ze tam bude neco,jak presne nalezt jeden bod trojuhelniku. Potom je to uz rutina. nevim jak zakomponovat tu teznici.
nejdrive jsem si narysoval tu kruznici, k ni tecnu jakozto stranu c, k ni ve stejne polorovine jako je kruznice, rovnobezku ve vzdalenosti vysky, avsak ted je ten krok k nalezeni bodu trojuhelniku. osa uhlu funguje k odhadu bodu A a pote tecnou, avsak jeho poloha je nejak dana rozmerem teznice tc. snazim se nalezt jak

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Tychi)

#2 20. 01. 2010 11:49 — Editoval Tychi (20. 01. 2010 12:08)

Tychi
Příspěvky: 2463
Škola: MFF UK
Reputace:   56 
Web
 

Re: konstrukce trojuhelnika

Já znám jen postup, který využívá "tajných" vlastností trojúhelníka. Vlastně ani ne tak tajných, jako spíš málo známých.
A to toho, že přímka spojující střed $T_c$ strany $c$ se středem kružnice vepsané $S$ protíná výšku na stranu $c$ ve vzdálenosti (poloměru kružnice vepsané) $\rho$ od vrcholu C.

1. Trojúhelník $CT_cV_c$
2. Bod $D\in \overline{CV_c}; |CD|=\rho$
3. Přímka $p$ rovnoběžná s $T_cV_c$ ve vzdálenosti $\rho$
4. Bod $S=p\cap DT_c$
5. Trojúhelník ABC.

Trojúhelník se sestrojit dá (pokud je těžnice delší než výška), jen jde o to, kam to potřebuješ a jestli tenhle postup můžeš využít.


Vesmír má čas.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson