Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 30. 01. 2010 15:04

Verena
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

příklad z množiny

Ahoj, počítala jsem ten příklad, ale pan učitel mi říkal, že mám to špatně počítaný. Nevím, jak se to správně počítá, prosím laskavě, zda bys byl ochoten mi pomoct s tím příkladem.

Udejte příklad množiny http://forum.matweb.cz/upload/1264860210-1.JPG takové, že supA=5, infA=-2, přičemž http://forum.matweb.cz/upload/1264860265-2.JPG .

Díky.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) lukaszh)

#2 30. 01. 2010 16:04

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: příklad z množiny

A cos teda vymyslela?

Jinak zkusil bych uvážit nějaké jednoduché množiny reálných čísel, třeba intervaly.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#3 30. 01. 2010 16:14

Verena
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: příklad z množiny

Co jsem vymyslela? Ne jen to je příklad na papíře, co mi dal uča. Sorry, já nevím co je s příkladem. Omlouvám se, jsem neslyšící studentka, která někdy nerozumím tento příklad...

Offline

 

#4 30. 01. 2010 16:19

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: příklad z množiny

Tak co třeba množina $A = (-2;\, 5]$ či v jiné formě zápisu $A = (-2;\, 5\rangle$ (jde o interval zleva otevřený, zprava uzavřený. Je vidět, že splňuje zadané podmínky?


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#5 30. 01. 2010 16:24

Verena
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: příklad z množiny

jako mám napsat jestli je správný nebo ne...nebo jako důkaz? děkuji

Offline

 

#6 30. 01. 2010 16:39

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: příklad z množiny

No, toto je příklad množiny, která se po nás chce v zadání. Já se ptám, jestli je ti jasné, že tato množina opravdu splňuje ty podmínky, nebo to mám nějak víc rozvést.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#7 30. 01. 2010 17:02

Verena
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: příklad z množiny

Ano je mi jasné, nevím jestli splňuje ty podmínky. Jen musím udělat jako jen důkaz. Myslím si, že to bude tahkle:

Je na intervalu A=(-2, 5>, nějaké libovolné -5 je dolní závorou, ale není to největší prvek množiny, protože má jen na intervalu od čísla -2, to znamená že číslo -2 je největší dolní zavorou množiny, a zároveň je infinimum. To je správně, že infA=-2.
A druhé číslo 5 je nejmenší horní závorou množiny, ale není to supremum, protože na intervalu neleží číslo 5, to znamená ze supA se nerovná 5.

Nevím, jestli mám pravdu...ale na papíře nic nevidím, jaké jsou podmínky, jen příklad co jsem napsala sem na forum...

Offline

 

#8 30. 01. 2010 17:05

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: příklad z množiny

supA sa rovná 5 prečo by sa nemalo?


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#9 30. 01. 2010 17:14

Verena
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: příklad z množiny

Ale na intervalu neleží číslo 5, jen se blíží k 5, proto není to maximum. Proto nemůže říct, že supA se rovná 5. Promiň, já nevím, jak se to pozná, jestli je supremum nebo ne.

Offline

 

#10 30. 01. 2010 17:43 — Editoval fenris (30. 01. 2010 17:45)

fenris
Zelenáč
Příspěvky: 7
Reputace:   
 

Re: příklad z množiny

↑ Verena:
Do intervalu (-2, 5] patri cila vetsi ja -2 (ale -2 ne) a mensi nez 5 (i petka)
infimum je nejvetsi dolni zavora tzn. nejvetsi cislo, ktery je mensi nez vsechny ostani v mnozine (tady -2)
supremum je nejmnesi horni zavora tzn. nejmnesi cislo, ktery je vetsi, nez vsechny v mnozine. (tady 5)

zadani prikladu mas, ze chces takovou mnozinu, co ma inf -2 sup 5 (to splnujem, viz vyse), aby tam patrila 5 (patri) a nepatrila -2 (nepatri), takze tenhle interval je spravnej vysledek.

jinak maximum a supremum je trochu neco jinyho (stejne jako je rozdil mezi  infimem a minimem), rozdil je v tom, ze u infima (suprema) to do ty mnoziny patrit nemusi, u maxima (minima) musi.

Offline

 

#11 30. 01. 2010 18:03

Verena
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: příklad z množiny

Díky za vysvětlení, už je mi jasné, co je rozdíl mezi supremem (infimem) a maximem (minimem). Moc ti děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson