Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 11. 06. 2019 13:48

pseudonym00
Zelenáč
Příspěvky: 8
Pozice: Student
Reputace:   
 

Jak jste se naučili matematiku?

Ahoj,

chtěl bych se zeptat Vás, kteří máte dojem, že matematice rozumíte, jak jste se ji naučili?


Díky za případné odpovědi.

Offline

 

#2 11. 06. 2019 23:55

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: Jak jste se naučili matematiku?

Ahoj, a jaké konkrétní téma z matematiky máš na mysli? Některá třeba dodnes neumím.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 12. 06. 2019 15:32

pseudonym00
Zelenáč
Příspěvky: 8
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Jak jste se naučili matematiku?

↑ check_drummer: Základy matematické analýzy, matematickou logiku a lineární algebru. :)

Offline

 

#4 13. 06. 2019 23:04

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: Jak jste se naučili matematiku?

Dobré je si každý pojem nějak intuitivně představit - např. nevidět limitu jen jako tvrzení o třech kvantifikátorech, ale mít i nějakou představu o tom, co to vlastně je. Limita je základ analýzy.
Logika je hra se symboly a lineární algebra je hra s indexy :-)
Ale to jsem řekl asi dost nepřesně.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#5 13. 06. 2019 23:08

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Jak jste se naučili matematiku?

Ale taky je dobré se nenechat rozhodit tím, když se rozumnou představu nedaří nalézt. Vzpomínám si, že jsem takhle narazil u determinantů.

Offline

 

#6 15. 06. 2019 17:40

pseudonym00
Zelenáč
Příspěvky: 8
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Jak jste se naučili matematiku?

Ok. Tak já to zkusim. Díky moc za komentáře. :)

Offline

 

#7 16. 06. 2019 22:19

check_drummer
Příspěvky: 4652
Reputace:   101 
 

Re: Jak jste se naučili matematiku?

↑ edison:
Dobré je znát motivaci pro zavedení daného pojmu. To se bohužel často nevykládá a přednese se jen definice, která jakoby spadla z nebe.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#8 16. 06. 2019 23:20

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Jak jste se naučili matematiku?

Kdyby jen to... Někdy je samotná formulace té definice tak matoucí, že to není možný.

Odstrašující příklad byl, když se mě nějakej středoškolák ptal po ICQ na banální příklad s kondenzátorem a já mu napsal, jestli zná definici faradu. To, co mi za chvíli napsal, jsem sice po dlouhém zkoumání uznal, že formálně odpovídá definici faradu, ale bylo mi jasné, proč pro něj ten příklad byl nepochopitelnej. Tak jsem mu napsal tu, co říkám na kroužku dětem a za chvíli poslal pro kontrolu správnej výsledek.

Offline

 

#9 17. 06. 2019 10:33

Andrejka3
Moderátor
Příspěvky: 1994
Škola: PŘF UP Olomouc (2015)
Reputace:   119 
 

Re: Jak jste se naučili matematiku?

Ahoj.
Tady je jeden článek link
Líbí se mi citace A. Wilese:
You enter the first room of the mansion and it’s completely dark. You stumble around bumping into the furniture but gradually you learn where each piece of furniture is. Finally, after six months or so, you find the light switch, you turn it on, and suddenly it’s all illuminated. You can see exactly where you were. Then you move into the next room and spend another six months in the dark. So each of these breakthroughs, while sometimes they’re momentary, sometimes over a period of a day or two, they are the culmination of, and couldn’t exist without, the many months of stumbling around in the dark that precede them.


What does a drowning number theorist say?
'log log log log ...'

Offline

 

#10 17. 06. 2019 12:49

misaH
Příspěvky: 13439
 

Re: Jak jste se naučili matematiku?

Offline

 

#11 22. 06. 2019 11:44

pseudonym00
Zelenáč
Příspěvky: 8
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Jak jste se naučili matematiku?

Ještě jednou díky všem za názory a doporučení. :) Vše beru na vědomí a vyzkouším. :)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson