Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 01. 2020 19:53

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

kontrakce (antisimetrické) 3-formy vektorem

Dobrý den,
prosím o pomoc:
hledám li kontrakci 2formy vektorem (vnitřní součin), postupuji takto:
$\omega =e^{1} \land e^{2}+ e^{3} \land e^{4}, v=(e_{1}-e_{2}+e_{3}-e_{4}) $
$\iota _{v}\omega =(e^{1}(v)e^{2}-e^{2}(v)e^{1})+( e^{3}(v)e^{4}-e^{4}(v)e^{3}= (e^{2}-(-e^{1})+(e^{4}-(-e^{3})=e^{1}+e^{2}+e^{3}+e^{4}$

jak ale budu postupovat v případě 3 formy?
např::
$\omega =e^{1} \land e^{2}\land e^{3}+ e^{2}\land e^{3} \land e^{4}, v=(e_{1}-e_{2}+e_{3}-e_{4}) $

zkoušel jsem vypočítat kontrakci 2 formy krát kontrakci jedna formy a vyšly mě odlišné výsledky, když jsem počítal nejdříve první dva prvky a nebo nejdříve druhé dva prvky vnějšího součinu.
Děkuji za rady

Offline

 

#2 16. 01. 2020 07:36

Roscelinius
Příspěvky: 51
Škola: FEKT
Reputace:   
 

Re: kontrakce (antisimetrické) 3-formy vektorem

je toto mé řešení správné?
užil jsem vzorec: $\omega =\omega _{ijk}(v^{i}e^{j} \land e^{k}-v^{j} e^{i} \land e^{k}+v^{k} e^{i} \land e^{j})=\omega _{ijk}(v^{i}e^{j} \land e^{k}+v^{j} e^{k} \land e^{i}+v^{k} e^{i} \land e^{j})$
tedy:
$\iota _{v}\omega =\omega _{ijk}(v^{i}e^{j} \land e^{k}+v^{j} e^{k} \land e^{i}+v^{k} e^{i} \land e^{j})=
$
$1(+1e^{2} \land e^{3})+1(-1e^{3} \land e^{1})+1(+1e^{1} \land e^{2})$
$+1(-1e^{3} \land e^{4})+1(+1e^{4} \land e^{2})+1(-1e^{2} \land e^{3})=$
$=e^{1} \land e^{2}-e^{3} \land e^{1}-e^{3} \land e^{4}+e^{4} \land e^{2}$

Mohl by mi někdo říci jaký je význam kontrakce diferenciální formy s vektorem? Ve většině učebnic je o tom jen zmínka a jak se s tím počítá v druhé dimenzi, plus obecný vzorec. Uniká mi praktické užití. Prý elementární práce je kontrakce pole s objemovým elementem. Dokázal by mi někdo přiblížit souvisosti?
Děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson