Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 09. 04. 2020 16:01

Prosteja
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Matematická úloha z porodnictví

Dobrý den,
studuji porodní asistenci a našla jsem v zahraniční literatuře výpočet pro pravděpodobnost vzniku dystokie ramének při porodu. Ráda bych si ověřila, zda je vzorec ,,pravdivý´´.  Ale moc to nechápu, výchozí data z porodu, kde dystokie proběhla přikládám. Chtěla bych ověřit, zda se jí podle tohoto výpočtu dalo předcházet?

Výchozí data:
Porodní hmotnost 4070 g (51 cm), chlapec, první porod, výška 1,75 m, váha při porodu 99 kg, (před těhotenstvím 74 kg), BMI při porodu 32,3, gestační věk: 42 týden

X = β0 + β1GA + β2PAR + β3GA × PAR + β4BMI × β5BWT/MHT + β6BMI × BWT × BWT/MHT

BWT – porodní hmotnost (g), BMI – body mass index, MWT – tělesná hmotnost matky (kg), MHT – tělesná výška matky (m), GA – gestační věk (týdny), PAR 0 – první vaginální porod, PAR 1 – prodělané vaginální porody. Řecká písmena představují specifické číselné koefi cienty...
Míra rizika nad 0,5 určila 51 % žen, které měly následně dystokii ramének s poškozením brachiálního plexu. Specifita vzorce byla dostatečně vysoká na to, aby se podíl falešně pozitivních výsledků udržel pod 2,7 %.

Offline

 

#2 09. 04. 2020 16:23

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5633
Reputace:   214 
Web
 

Re: Matematická úloha z porodnictví

Správně píšeš to slovo "pravdivý" v uvozovkách". Co si pod pojmem "pravdivý" vzorec představuješ?

Té otázce ohledně možnosti předcházení taky moc nerozumím. Pokud by vyšla pravděpodobnost dystokie třeba 50 % - co  z toho vyplývá?

Pokud je ten vztah dobře statisticky odvozený a znáš příslušné koeficienty $\beta$, dá se z toho vyčíst, jaký vliv mají různé parametry na pst. dystokie, tj. dá se z něj usoudit něco jako "aby se snížilo riziko dystokie, matka by měla zhubnout/vyrůst..." Víc ti asi bez dalšího upřesnění neřeknu.

Offline

 

#3 09. 04. 2020 16:33

Prosteja
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Matematická úloha z porodnictví

Dystokie ramének je velice vážná komplikace druhé doby porodní, která může vést k poškození miminka (paréza brachialis). Tento vzorec vymysleli kdesi v Americe a pokud vychází pravděpodobnost více než 50%, nevyplývá z toho, že by matka měla vyrůst, zhubnout atd., ale že jí porodník obeznámí s tím, že má zvýšená riziko k této komplikaci, případně se plánuje porod císařským řezem místo vaginální cestou.

Offline

 

#4 09. 04. 2020 17:16

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5633
Reputace:   214 
Web
 

Re: Matematická úloha z porodnictví

To sis vlastně odpověděla sama, ne? Dal se udělat císař, tedy se mu dalo předejít.

Offline

 

#5 09. 04. 2020 18:45

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4176
Reputace:   111 
 

Re: Matematická úloha z porodnictví

Prosteja napsal(a):

studuji porodní asistenci a našla jsem v zahraniční literatuře výpočet pro pravděpodobnost vzniku dystokie ramének při porodu. Ráda bych si ověřila, zda je vzorec pravdivý.

Ono ve skutečnosti nelze o nějaké vědecké teorii (což je i tvůj vzorec) ověřit, jestli je pravdivý ... ověřit se dá jen to, jetli pravdivý být může ... dokázat se dá v principu jen to, že pravdivý není. Pokud se nám to nepodaří - tak z toho neplyne, že pravdivý je...


Pokud chceme ověřit nějakou teorii, musíme porovnat její předpovědi s reálným experimentem (v tomto smyslu je i porod "experimentem"). A čím více těch experimentů máme, tím lépe se nám podaří teorii ověřit.

Další věc je, že tvá teorie je statistického charakteru, že předpovídá jen pravděpodobnost. Abychom vůbec mohli posoudit, zdali je její předpověď (v jednom konkrétním případě) správná ... potřebujeme nějaké to "statisticky významné množství" experimentů.

A pak potřebujeme nějaké "statistický významné množství "statisticky významných množství"" abychom mohli ověřit, zdali teorie funguje obecně.


Takže pokud budeš mít data z desítek tisíc porodů, můžeš na nich ověřit, zdali pro ně platí tenhle vzorec.

Není nejmenší šance to ověřit ani vyvrátit na jediném vzorku. To už je vlastnost těch teorií co předpovídají jen pravděpodobnost ... když budeš mít "cinknutou" kostku, kde pravděpodobnosti jednotlivých čísel nebudou stejné ... tak tím, že hodíš jednou (a padne třeba dvojka) nelze ověřit, ani vyvrátit ty pravděpodobnosti. Musela bys hodit mnohokráte (třeba 100x) aby se o tom dalo vůbec začít uvažovat.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson