Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Molární tepelná kapacita ideálního krystalu (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

#1 12. 04. 2020 12:38

Mr.Luc
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Molární tepelná kapacita ideálního krystalu

Ahoj, dokázal by mi někdo poradit s tímto příkladem:

Krystal složený z atomů jednoho neznámého druhu má experimentálně zjištěné hodnoty molární tepelné kapacity při
konstantním tlaku a dvou různých teplotách:

$C_p (200 K) = 21.573\, J K^{-1} mol^{-1} \\
C_p (100 K) = 13.360\, J K^{-1} mol^{-1}$

Určete přibližně molární tepelnou kapacitu při konstantním objemu tohoto krystalu jako funkci teploty na intervalu od
50 do 300 K a vyneste ji do grafu společně se dvěma danými experimentálnimi body.


Napadlo mě použít to, že u pevných látek je tepelná kapacita $C_p$ a $C_V$ prakticky stejná, takže mám dvě hodnoty, které mám použít třeba na Einsteinův model ideálního krystalu a vypočítat hodnoty potřebné frekvence numericky? Pak mě ještě napadla jedna varianta, a to předpokládat závislost $C_V(T)=AT+BT^{2}$ a z uvedených hodnot dopočítat A a B, ale to se mi zdá pochybné.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Mr.Luc)

#2 12. 04. 2020 13:39 — Editoval Ferdish (12. 04. 2020 13:40)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Molární tepelná kapacita ideálního krystalu

Skôr než Einsteinov model by som na tvojom mieste využil Debyeov model s elektrónovým príspevkom $c_V(T)=\gamma T+\beta T^{3}$, kde konštanta $\gamma$ sa nazýva Sommerfeldov a konštanta $\beta $ Debyeov koeficient.


Máš zadané 2 hodnoty molárnej tepelnej kapacity pri stálom tlaku (o ktorých predpokladáš, že sa takmer nelíšia od hodnôt molárnej tepelnej kapacity pri stálom objeme) pri dvoch rôznych teplotách. Z toho sa už dá zostrojiť sústava dvoch rovníc o dvoch neznámych $\gamma ,\beta $, ktorých hodnoty následne použiješ na vykreslenie grafu v príslušnom grafickom editore.



Poznámka: pre oba koeficienty $\gamma ,\beta $ existujú vyjadrenia, v ktorých vystupuje jediný parameter: Fermiho teplota $T_{F}$ v prípade gamy a Debyeova teplota $\theta $ v prípade bety, oboje špecifické pre daný materiál. Nájdené hodnoty koeficientov sa tak následne dajú prepočítať na tieto charakteristické parametre. To či budeš výslednú závislosť prezentovať v jednej alebo v druhej forme je na tebe (pokiaľ si nebol inštruovaný inak).

Offline

 

#3 12. 04. 2020 13:49

Mr.Luc
Příspěvky: 86
Reputace:   
 

Re: Molární tepelná kapacita ideálního krystalu

↑ Ferdish: Super děkuju moc, takto si s tím už určitě poradím.

Offline

 
  • Hlavní strana
  • » Fyzika
  • » Molární tepelná kapacita ideálního krystalu (TOTO TÉMA JE VYŘEŠENÉ)

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson