Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 07. 2020 15:25 — Editoval pavlim18 (28. 07. 2020 15:52)

pavlim18
Zelenáč
Příspěvky: 18
Reputace:   
 

Dimenzování geometrie střešního topného kabelu

Dobrý den,

narazil jsem po dlouhé době na (pro mě) zajímavou úlohu. Jedná se o výpočet rozteče topného kabelu na kraji střechy.

Zadání:

příkon topného kabelu = 30 W/m
šířka vytápěné plochy = 0,5 m
délka vytápěné plochy = 4 m
Potřebný příkon na ploše 1 m2 je 300W

Topný kabel se pokládá do obdélníkového rovnoměrného "hada" (viz. obr.) NE do pily. Poloměr ohybu zanedbán. Pokládka probíhá v delším směru plochy.

Otázka:

Jaká má být rozteč jednotlivých příčných částí "hada", aby  příkon na celé ploše byl dle zadání.

Pozn.:
- Jedná se o "odborný odhad", ne o diplomku. Skutečným odborníkům se tedy omlouvám za případné neduhy úlohy.
- hada v ploše musí být možné kopírovat za sebe tak, aby navazoval a kabel se při navazování nepřekrýval, ale napojoval se v jednom bodě.

Pomohl by mi s tím někdo, prosím? Děkuji.

//forum.matweb.cz/upload3/img/2020-07/42619_V%25C3%25BDst%25C5%2599i%25C5%25BEek.PNG

Offline

 

#2 28. 07. 2020 20:52

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Dimenzování geometrie střešního topného kabelu

↑ pavlim18:
Dobrý den, má být kabel položen až ke krajům vytápěné plochy a nebo to není podstatné?


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#3 28. 07. 2020 21:02

pavlim18
Zelenáč
Příspěvky: 18
Reputace:   
 

Re: Dimenzování geometrie střešního topného kabelu

Dobry den, myslim si, ze by to znamenalo prilis mnoho reseni. Predpokladam tedy od kraje ke kraji.
Asi jsem vas pochopil, predpokladejte, ze plocha v zadani neni "hruba" ale "cista" otapena.

Jinak co se meho reseni tyce, myslim, ze to povede na soustavu. Jednu rovnici mam. Tyka se delky kabelu v jednom metru ctverecnim. Nevim ale, jak sestavit druhou na hustotu hada.

Dekuji za snahu.
↑ check_drummer:

Offline

 

#4 28. 07. 2020 22:59

check_drummer
Příspěvky: 4623
Reputace:   99 
 

Re: Dimenzování geometrie střešního topného kabelu

↑ pavlim18:
Pokud bych zanedbal ty vodorvné kusy kabelu, tak na 0.5m x 2m (což je 1 m čtverečný) musím rozmístit kabel odpovídající 300W, a protože každý svislý kabel má 0.5m a tedy 15W, tak těch kabelů musí být 20 (na 2 m), tj. rozteč cca 10cm.
Dalo by se to spočítat i přesněji.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#5 28. 07. 2020 23:00

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4865
Reputace:   125 
 

Re: Dimenzování geometrie střešního topného kabelu

Když budeš mít čtverec metr na metr, tak potřebuješ těch 300W, a každý metr délky kabelu dá 30W tak to znamená, že těch svislých potřebuješ na metru 10 (když se zanedbají vodorovné propoje). Když se nezanedbají ... dají dohromady zase metr. Takže těch svislých stačí 9.

Při šířce půl metru bude vliv těch vodorovných propojů 2x větší, takže to asi vyjde jen 8 svislých na metr.

Ale já bych ty vodorovné propoje ignoroval, jejich vliv bude (díky tomu, že jsou na kraji) nejspíš znatelně menší než těch svislých.

Offline

 

#6 29. 07. 2020 15:22

pavlim18
Zelenáč
Příspěvky: 18
Reputace:   
 

Re: Dimenzování geometrie střešního topného kabelu

Díky všem za spolupráci, včera jsem na to přišel. Jedná se o soustavu, jak jsem avizoval.

Úlohu si nutno ze začátku zjednodušit na jeden metr čtvereční. Když potřebujeme 300W/m2 je potřeba 10m kabelu, jak správně píše kolega.

Ale jak ho rovnoměrně stočit?

Wc - celkový požadovaný příkon na 1 m2
Wm - příkon kabelu na 1 m
L - délka vytápěné střechy
l - šířka vytápěné střechy
x - rozteč kabelu
n - počet částečných hadů, ze kterých lze sestavit celý vlnovec podél otápěné střechy

1. rovnice říká, že musí být 10m v 1 m2

$(2x+2l)n=\frac{W_{c}}{W_{m}}$

2. rovnice mluví o hustotě hada v 1 m2

$\frac{L}{x}=2n$

Vyřešením soustavy dostáváme pro rozteč x:

$x=\frac{W_{m}}{W_{c}-\frac{W_{m}}{l}}$

Výsledek pro zadání je 12,5 cm.

Mám z toho funkční excel. Lze úlohu zobecnit na hada s oblými záhyby.

Díky, chlapi, téma lze uzavřít.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson