Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 10. 2020 04:39

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Dotaz ohledně principu pohonu

Dobrý den,
mám takový technický dotaz viděl jsem tohle video:
Odkaz

a napadá mě otázka proč tento nápad nelze využít v pohonu jakéhokoli vozidla či kola, když si představím ten válcový magnet jako hřídel uchycený na několika ložiskách, který mi muže pohánět převodovku vozidla, nebo je v tom nějaky háček ?

Děkuji

Offline

 

#2 19. 10. 2020 05:30 — Editoval edison (19. 10. 2020 05:30)

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

Tak on je to ve své podstatě velmi zjednodušený BLDC motor, co se normálně v pohonech používá:-)

Ovšem v téhle podobě má z více důvodů skoro nulovou rozběhovou sílu, takže je to jen hračka.

Offline

 

#3 20. 10. 2020 12:15 — Editoval agnusxx (20. 10. 2020 12:16)

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

Takže kdyby se to postavilo ve vetším měřítku pomocí vhodných materiálu tak by to ale fungovalo přece stejně ne ? Jde mi o to proč už si to někdo nenamontoval do auta v dnešní době předražených elektromobilu a špatných typů baterek.

Offline

 

#4 20. 10. 2020 17:24

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4882
Reputace:   125 
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

Ale přesně tohle se k pohonu aut používá - synchronní motor a snímač polohy (akorát že tady je jako snímač využitý přímo ten magnet v rotoru). Jen trochu "rozuměji provedené".

Vlastní elektromotor je to poslední, co by byl v elektromobilu problém ... a problém baterie či ceny tohle nijak neřeší.

Offline

 

#5 20. 10. 2020 17:33

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

Tady máme takový motorek za pár stovek pro modeláře:
https://www.peckamodel.cz/produkty/rc-m … ktromotory

Tady na kolo, i s příslušenstvím:
https://www.sportmax-jesenik.cz/Motor-r … -d2201.htm

Do auta, tramvaje, lokomotivy se taky používají, jen nejsou v eshopech.

V případě elektrokol(oběžek), elektromobilů a elektrických modelů letadel se posledních 10 let ani jiné nepoužívají.

Offline

 

#6 20. 10. 2020 17:37

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

Jo a uvedené konstrukci má nejblíž motorek používaný na pohon točny v mikrovlnce. Všimni si toho, že se rozbíhá náhodným směrem. To v autě nechceš:-)

Offline

 

#7 20. 10. 2020 17:42

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4882
Reputace:   125 
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

↑ edison:

Slušný motor musí udržovat magnetické pole natočené o 90° oproti poli perm. magnetu rotoru. A né jen tak nějak nějak...

Offline

 

#8 20. 10. 2020 18:07

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

Což při rozběhu jde až ve vícefázových motorech.

Mezi ně nepatří ten z videa na začátku a taky ten z mikrovlnky.

Offline

 

#9 21. 10. 2020 12:10

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

Děkuji všem za příspěvky,

moje uvažovaní bylo trochu jiné :D, chtěl bych nahradit ten elektromagnet permanentním magnetem = nepotřebuji elektriku. ale to asi nepůjde když vás čtu.

jinak s "Všimni si toho, že se rozbíhá náhodným směrem. To v autě nechceš:-)" problém nemám to by se dalo vyřešit inverzním převodem- takže výsledek by byl vždy jednin směrem bez ohledu na počáteční rotaci.

Offline

 

#10 21. 10. 2020 12:37

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

agnusxx napsal(a):

chtěl bych nahradit ten elektromagnet permanentním magnetem = nepotřebuji elektriku. ale to asi nepůjde když vás čtu.

Půjde: Stačí aby k tomu (druhému) permanentnímu magentu vedla klička a tou někdo točil:-)

A i to se používá. Obvykle pokud potřebujeme točení převést z venku do prostoru s vakuem. (nebo jinam, kde je enormní náročnost těsnění, že nejde udělat díru s hřídelí)

Offline

 

#11 22. 10. 2020 07:33

agnusxx
Příspěvky: 69
Reputace:   
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

↑ edison:

Díky

jinak kdyby někoho zajimalo řešení převodu tak, aby výstupní rotace byla vždy jedním směrem bez ohledu na vstup: Odkaz

Offline

 

#12 22. 10. 2020 10:21

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Dotaz ohledně principu pohonu

Otázka je, jak dlouho by při výkonovém použití ta západka přežila:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson