Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 03. 2021 13:00

zalmi123
Zelenáč
Příspěvky: 2
Škola: FMT VŠB
Pozice: student
Reputace:   
 

Lomová mechanika

Dobrý den řešitelé,

měl bych dotaz k řešení 2 úloh z Lomové mechaniky, které jsou pro můj protokol do tohoto předmětu.

Př. 1
Stanovte faktor intenzity napětí vnitřní semi-eliptické trhliny v tlakové nádobě, je-li dáno ri = 40 mm, B = 10 mm, a = 2,0 mm, c = 4,0 mm a přetlak p = 10 MPa. Jakou hodnotu lomové houževnatosti musí mít materiál, aby nádoba nepraskla?

Po prozkoumání internetu jsem našel totožný příklad řešený na ČVUT; http://mechanika.fs.cvut.cz/content/fil … 9wij85v7cs toto řešení mi nebylo uznáno z důvodu přílišného zjednodušení.
Prosím o navrhnutí možného výpočtu tvarového faktoru pro tuto trhlinu v tlakové nádobě.

Př. 2
Velká tabule plechu tl. 10 mm je vystaven hlavnímu tahovému napětí 350 MPa. V plechu byla defektoskopicky zjištěna  vnitřní  kruhová trhlina o průměru 1,6 mm (orientovaná kolmo na směr napětí) a materiál má mez kluzu 500 MPa.
Dotaz je na výpočet faktoru intenzity napětí.
Po prozkoumání všemožných skript od pana Kunze, Andersona apod. jsem nebyl schopen s tímto příkladem pohnout.

Prosím o nějaké naťuknutí v těchto příkladech.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson