Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 04. 2021 21:09

Marian978
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: Gymnázium
Pozice: Student
Reputace:   
 

Kirchhoffovy zákony

Ahoj, mám problém, nevím si moc rady s napsáním Kirchhoffových zákonů u tohoto příkladu.
V každé hraně pravidelného čtyřstěnu je umístěn odpor $R$ a ke dvěma vrcholům je připojeno elektromotorické napětí $U$. Napište Kirchhoffovy zákony pro tento obvod, určete proudy jednotlivými větvemi a výsledný odpor mezi libovolnými dvěma vrcholy čtyřstěnu.
Zkusil jsem si to rozkreslit, ale teď nevím moc jak dál.
https://ibb.co/7RJVzKt
https://ibb.co/0BkJmbQ
Pokud mě někdo pošťouchne, jak s příkladem pohnout, tak budu vděčný.

Offline

 

#2 23. 04. 2021 22:34

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Kirchhoffovy zákony

Zdravím,

ak všetky odpory majú rovnakú hodnotu, priradiť im indexy 1-7 (a pritom ich je iba 6) mi príde trochu zbytočné, možno až mätúce. Evokuje to potom dojem, že v obvode máš 6 odporov rôznej hodnoty.

Neviem, či si si to svojím prekreslením (druhý obrázok) neskomplikoval, keď sa ti tam duplikujú odpory. Obvodové slučky by bolo podľa mňa možné vyznačiť aj v tom pôvodnom obrázku.
Ak si však chceš schému prekresliť do tvaru, kde vystupujú len pravouhlé spojnice, jednou z možných variant je táto (uzly A-D sú vyznačené v súlade s tvojím prvým obrázkom):

Offline

 

#3 25. 04. 2021 14:33

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Kirchhoffovy zákony

Obrázek ↑ Ferdish: je samozřejmě podstatně vhodnější. Na něm je pak na první pohled vidět, který R je možno ignorovat, čímž se obvod stane triviálně řešitelným z paměti.

Offline

 

#4 26. 04. 2021 13:06

Marian978
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: Gymnázium
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Kirchhoffovy zákony

Chtěl bych se zeptat, zda mé pokračování je správné, či nikoli. Z následujících rovnic mi vyšlo, že proud protékající smyčkou $I_C$ a $I_D$ je nulový.
Značení dle obrázku: https://ibb.co/ydcKvMs
Uzel A $I_1-I_3-I_4=0$, Uzel B$I_8+I_9-I_{10}=0$, Uzel C $I_4+I_7-I_8=0$, Uzel D $I_3+I_7-I_5-I_6=0$, Uzel X $I-I_1-I_2=0$, Uzel Y $I_2+I_{10}-I_{11}$
Proud protékající smyčkou $I_A$
$I_2R=-U_e$
Proud protékající smyčkou $I_B$
$-I_2R+I_4R+I_8R=0$
Proud protékající smyčkou $I_C$
$I_3R+I_6R-I_4R-I_7R=0$
Jelikož $I_3R=I_4R$ a $I_6R=I_7R$, získáváme pro smyčku rovnici $0=0$
Proud protékající smyčkou $I_D$
$I_5R+I_7R-I_6R-I_8R=0$
Jelikož $I_6R=I_7R$ a $I_5R=I_8R$, získáváme pro smyčku rovnici $0=0$.

Offline

 

#5 26. 04. 2021 13:17

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Kirchhoffovy zákony

Ano, skrz R(C,D) proud neprochází, jelikož je na něm nulové napětí. To je ten odpor, co bych při výpočtu zpaměti vynechal:-)

Všemi ostatními samozřejmě I prochází.

Offline

 

#6 28. 04. 2021 07:40

Marian978
Zelenáč
Příspěvky: 6
Škola: Gymnázium
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Kirchhoffovy zákony

↑ edison:
Můžu se zeptat, zda i ostatní řešení mám v pořádku, či nikoliv? Moc díky za rady!

Offline

 

#7 28. 04. 2021 14:12

edison
Příspěvky: 2622
Reputace:   47 
 

Re: Kirchhoffovy zákony

To ať radši zkontroluje někdo jiný. Já se sice vývojem elektroniky živím a skoro každý den nějaké obvody počítám, ale nikdy ne přes obvodové rovnice:-) V drtivé většině případů existuje méně pracný postup a když ne, zadám to do simulátoru a on rovnice sestaví i vypočítá:-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson