Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#51 17. 07. 2021 15:42 — Editoval Prvočíslo (17. 07. 2021 15:43)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Kulička působící silou na tyčku

↑↑ MichalAld: No já to řeším v rotující soustavě, kde setrvačná odstředivá síla je. Já nemám problém v tom, kde se setrvačné síly vyskytují a kde ne, to jsem již pochopil. Já jsem jenom zmaten tím, jakou má vlastně velikost, viz můj poslední příspěvek.

Offline

 

#52 17. 07. 2021 16:17

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Kulička působící silou na tyčku

Prvočíslo napsal(a):

↑↑ MichalAld: No já to řeším v rotující soustavě,

No a to je právě ten problém...

Offline

 

#53 17. 07. 2021 16:33 — Editoval Prvočíslo (17. 07. 2021 16:38)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Kulička působící silou na tyčku

↑ MichalAld:

Tak pokud bych to řešil v inerciální soustavě, tak by tam samozřejmě žádná odstředivá síla nebyla, ale když jsem to v ní řešil, tak mi prostě vycházelo, že tyčka působí na kuličku silou [mathjax]F_\mathrm T[/mathjax], ale to je asi špatně (nebo tak jsem to pochopil z toho, co mi Ferdish psal). Ferdish to řešil v rotující soustavě a používal tam odstředivou sílu, o které psal, že pokud uvažujeme pohyb v tíhovém poli, tak se velikostně nerovná síle dostředivé, přitom v řešení úlohy (viz můj předposlední příspěvek) to tak nevypadá.

Z toho co jsem pochopil psal, že síla, kterou kulička působí na tyčku je velikostně rovna síle dostředivé, Vy jste ale psal, že jakou silou působí tyčka na kuličku, takovou silou co do velikosti působí kulička na tyčku. Tyčka ale přeci nepůsobí na kuličku dostředivou silou, dostředivá síla je výsledek všech sil, co působí na kuličku, ne? Já mám pocit, že každý tvrdí něco jiného (i když chyba je spíše ve mně).

Offline

 

#54 17. 07. 2021 16:55

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Kulička působící silou na tyčku

Prvočíslo napsal(a):

Tak pokud bych to řešil v inerciální soustavě, tak by tam samozřejmě žádná odstředivá síla nebyla, ale když jsem to v ní řešil, tak mi prostě vycházelo, že tyčka působí na kuličku silou [mathjax]F_\mathrm T[/mathjax]

To je dost zajímavé tvrzení, protože Ft nic speciálního neznamená...


Prvočíslo napsal(a):

Z toho co jsem pochopil psal, že síla, kterou kulička působí na tyčku je velikostně rovna síle dostředivé, Vy jste ale psal, že jakou silou působí tyčka na kuličku, takovou silou co do velikosti působí kulička na tyčku. Tyčka ale přeci nepůsobí na kuličku dostředivou silou, dostředivá síla je výsledek všech sil, co působí na kuličku, ne? Já mám pocit, že každý tvrdí něco jiného (i když chyba je spíše ve mně).

Prostě, na kuličku musí působit síla, která je kolmá na její pohyb a má velikost [mathjax]mv^2/r[/mathjax]. Ty to nazýváš "dostředivá síla", mě tenhle pojem trochu trhá uši, ale ono je jedno, jak se to nazve. Já bych to nazval spíš "normálová síla"...

A teď jde už jen o to, kde se tahle síla bere. Pokud by to bylo v prázdném vesmíru, musí tuhle sílu zařídit mechanická vazba - tedy ta tyčka, nebo dráha, ve které se kulička pohybuje.

Pokud tam máme tíhovou sílu, část té normálové/dostředivé síly nám zařídí ta tíhová síla, a zbytek zařídí vazba (tyčka, dráha).

Pokud jde o to, jestli tyčka působí na kuličku stejnou silou jako kulička na tyčku, tak určitě ano. Jen nezapomeň, že kulička nepůsobí jen na tyčku, ale také na Zemi ... protože u té gravitační síly to platí stejně - silou, kterou působí Země na kuličku tak stejnou silou působí i kulička na Zemi.

Co na tom prosímtě ještě nechápeš???

Offline

 

#55 17. 07. 2021 17:06

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Kulička působící silou na tyčku

Problém je možná v tom, že pod pojmem "dostředivá síla" si každý představujete něco jiného, protože z názvu obecně plyne jen to, že jde o sílu působící "do středu" a nic to neříká o její velikosti. A protože tenhle pojem se v obecnější fyzice téměř nepoužívá, je možné, že mu každý dáváte trochu jiný význam.

Zatímco když použujeme pojem "normálová síla", je celkem jasné, že se vztahuje přímo k tomu pohybu kuličky (pojem normála sám o sobě nedává smysl, vždy je to normála k nějaké křivce v nějakém bodě) - a protože jde o normálu k trajektorii pohybu, tak je také celkem intuitivní předpokládat, že normálová síla je přesně ta, která zajišťuje aby pohyby byl takový jaký je (a né jen nějaká obecná síla v normálovém směru).

Pokud však mohou vzniknout nejasnosti, napíšeme prostě, že [mathjax]F_N = F_d = m\frac{v^2}{r}[/mathjax] a každý ví, co máme na mysli.

Offline

 

#56 17. 07. 2021 17:12 — Editoval Prvočíslo (17. 07. 2021 17:16)

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Kulička působící silou na tyčku

↑ MichalAld:

No já to [mathjax]F_\mathrm T[/mathjax] napsal takto protože jste to psal v jednom příspěvku sám.

Jinak já jsem tohle co píšete psal celou dobu, že to [mathjax]F_\mathrm T[/mathjax] je síla, kterou působí tyčka na kuličku, že to je [mathjax]\vec{F}_\mathrm T=\vec{F}_\mathrm N -\vec{F}_G[/mathjax].

Offline

 

#57 17. 07. 2021 17:17

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Kulička působící silou na tyčku

Pak úplně nevím, v čem je problém...

Offline

 

#58 17. 07. 2021 17:22

Prvočíslo
Příspěvky: 418
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Kulička působící silou na tyčku

↑ MichalAld: No on mi třeba Ferdish psal, že se tady ↑↑ Prvočíslo: mýlím, ale možná to bylo právě tím, že tu dostředivou sílu chápal jinak.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson