Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 02. 07. 2021 10:26

Bumpy
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Hydrodynamika - stlačitelná kapalina

Zdravím, snažím se odvolat proti výsledku testu, kdy si myslím, že už samotné zadání je nešťastné (resp. nevím, že by něco takového takto nazvaného existovalo a nepochodil jsem ani při překladu termínu do angličtiny). Mohl bych znát Váš názor a případně jaká odpověď by byla dle vašeho názoru správná a proč?

Který z uvedených vztahů vyjadřuje správně zákon zachování energie stlačitelného proudu:

a) součet poloviny kvadrátu rychlosti a součinu měrného tepla při konstantním měrném objemu a celkové teploty se rovná celkové energii proudu
b) součet poloviny kvadrátu rychlosti a podílu tlaku a hustoty se rovná celkové energii proudu
c) součet poloviny kvadrátu rychlosti a součinu měrného tepla při konstantním tlaku a celkové teploty se rovná celkové energii proudu
d) součet poloviny kvadrátu rychlosti a vnitřní energie se rovná celkové energii proudu

Offline

 

#2 02. 07. 2021 21:20

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4888
Reputace:   125 
 

Re: Hydrodynamika - stlačitelná kapalina

Zpravidla se používá výraz stlačitelná tekutina, než stlačitelná kapalina. Tekutina je buď kapalina nebo plyn (nebo možná i něco dalšího, nevím).

Pokud jde o zachování energie, můžeš kouknout na Compressible flow equation

Offline

 

#3 02. 07. 2021 21:42 — Editoval Ferdish (02. 07. 2021 22:05)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Hydrodynamika - stlačitelná kapalina

Zdravím,

neuvádzaš ktorý pojem, termín alebo označenie v zadaní považuješ za nešťastné resp. si o ňom nepočul.
Ak máš na mysli ZZE stlačitelného proudu, tak pod tým prúdom sa myslí prúd (stlačiteľnej) tekutiny.
Aj so znalosťami zo SŠ sa to dá pochopiť z kontextu, keďže sa tam spomínajú veličiny spájané s mechanikou tekutín - tlak, hustota, rýchlosť (prúdenia) atď. takže zrejme pôjde o jednu z foriem Bernoulliho rovnice.

Z hľadiska obsahu je teda (aspoň mne osobne) zrejmé na čo sa autor úlohy pýta, ale z hľadiska formy musím uznať, že sa tá otázka dá formulovať aj lepšie.
Pripadá mi to, ako keby originálna otázka bola preložená do češtiny z iného jazyka a daný prekladateľ si už nedal tú prácu, aby to po ňom niekto fyziky znalý skontroloval a schválil.

BTW môžem sa opýtať, čo to bolo za test? Prijímací na VŠ? Alebo VŠ-zápočtový či VŠ-písomná časť skúšky z nejakého fyzikálneho predmetu?

EDIT: kolega-moderátor bol rýchlejší, ale nechám to tu, najmä kvôli mojej otázke na konci.

Offline

 

#4 02. 07. 2021 22:27

Bumpy
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Hydrodynamika - stlačitelná kapalina

↑ Ferdish:

Jednalo se o VŠ zkouškový test z aerodynamiky. A jaká je podle vás správná odpověď? Mně jde o to, že takto zapsaný vzorec jsem v českých nebo zahraničních zdrojích nenašel, tak by mi pomohlo, kdybych se na to někde mohl podívat. Nejblíže mi byly možnosti a) a c).

Offline

 

#5 02. 07. 2021 23:05 — Editoval Ferdish (03. 07. 2021 20:17)

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Hydrodynamika - stlačitelná kapalina

↑ Bumpy:
S ohľadom na odkaz od kolegu ↑ MichalAld: a stať Compressible flow in thermodynamics by som povedal, že správna odpoveď je odpoveď d).
V odkaze je rovnicou vyjadrená celková zachovávaná energia systému na jednotku hmotnosti ako súčet polovice kvadrátu rýchlosti prúdenia a entalpie na jednotku hmotnosti (v súlade s textom uvažujeme zmeny [mathjax]\Psi [/mathjax] za zanedbateľné).
A keďže podľa definície entalpia vyjadruje (celkovú) energiu uloženú v termodynamickom systéme, tak z tohto uhla pohľadu ju vieme stotožniť s vnútornou energiou systému.

Ale môžem sa mýliť...

Offline

 

#6 03. 07. 2021 10:39

Mirek2
Příspěvky: 1183
 

Re: Hydrodynamika - stlačitelná kapalina

V nabízených odpovědích není správně formulace "se rovná celkové energii proudu". Je to energie dělená hmotností neboli energie připadající na jednotku hmotnosti tekutiny (1 kg). Jednotka u všech členů rovnice musí být stejná (J/kg). Podobně u vnitřní energie v odpovědi d).

Offline

 

#7 03. 07. 2021 20:15

Ferdish
Zablokovaný
Příspěvky: 4173
Škola: PF UPJŠ (2013), ÚEF SAV (2017)
Pozice: vedecký pracovník
Reputace:   81 
 

Re: Hydrodynamika - stlačitelná kapalina

↑ Mirek2:
To bude zrejme dôsledok toho nepodareného prekladu...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson