Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 17. 10. 2009 19:21 — Editoval marnes (17. 10. 2009 19:21)

marnes
Příspěvky: 11195
 

Dotaz

Dobrý den, potřeboval bych popostrčit s tímto příkadem. Vyřešte soustavu:
$x+y\ge 9$
$x+3y\ge 15$
$f_(min) =5x+2y$

Ty první dvě nerovnice jsou mi jasné. Grafické řešení, vytvoření předpisu hraniční přímky, určení poloroviny řešení. Ale ta poslední rovnice. Nikdy jsem se s tím nesetkal. Osobně si představuju něco  jako omezní zdola, takže bych to přepsal na $f\ge5x+2y$.

Děkuji předem za odpověď


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#2 17. 10. 2009 19:40

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Dotaz

↑ marnes:
Mohol by si to nejako bližšie popísať, že pri akej teórii si sa s týmto stretol. Prípadne napísať, čo vyjadruje $f_{\rm{min}}$. Priznám sa, že nechápem zadaniu.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#3 17. 10. 2009 19:44 — Editoval marnes (17. 10. 2009 19:46)

marnes
Příspěvky: 11195
 

Re: Dotaz

↑ lukaszh:
Nevím jestli to pomůže, ale napíšu doslovné znění:

Řešte graficky úlohy lineárního programování. Výsledek ověřte užitím řešitele excelu
$x+3y\ge 15$
$x+y\ge 9$
$f_(min) =5x+2y$

Nic víc:-(

Jinak pomáhám kámošce s řešením několika příkladů, jen tomuto také nerozumím. Zřejmě od ní budu muset vytáhnout nějakou teorii. Já jen jestli jste se s tím někdo nesetkal


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#4 17. 10. 2009 19:51

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Dotaz

↑ marnes: Zdravím srdečně, opětuji pozdrav z fyziky - ještě jsem neměla přiležitost zareagovat, ale snad...

K tomu dotazu: je potřeba minimalizovat funkci za stanovených podmínek - asi nejvíce toho mám napsáno tady: http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=5022 i včetně stažení souboru pro Řešitel (nekde na závěr tématu).

Já ješte pohledam další témata, kde jsme něco podobného měli.

Ať se to podaří, připadně řekni, co je potřeba doplnit.

Offline

 

#5 17. 10. 2009 20:48 — Editoval marnes (17. 10. 2009 21:57)

marnes
Příspěvky: 11195
 

Re: Dotaz

↑ jelena:
Mnohokrát děkuji. Vzorové příklady jsem snad pochopil:-)

Kdyby ti zbylo trochu tvého drahocenného času a mohla mi zkontrolovat řešení, byl bych velice rád. Nespěchá:-)
$x+3y\ge 15$ prochází 5 tkou na y a 15 tkou na x - polorovina nahoru
$x+y\ge 9$ prochází 9 tkou na x i y - polorovina nahoru

průsečík v bodě 6;3

$f_(min) =5x+2y$ - základní prochází 2 kou na x a 5 tkou na y

A jestli mám teď vést rovnoběžku se základní nejblíže počátku, tak má tato rovnoběžka nekonečně mnoho společných bodů s řešením předcházejících nerovnic, takže nemá konečné optimální řešení ????

Vypadá to, že se mi i podařilo použít programy, na které jsi uvedla odkaz ( já jsem tak dobrej:-), na stará kolena se naučím pracovat s počítačem a programem v angličtině) a potvrdil mi mé řešení a i řešení druhého příkladu
$24\ge x+3y$
$42\ge 4x+3y$
$20\ge 2x+y$
$f_(max) =9x+5y$ kde závěr je x=9, y=2, z=91

Tak jen jestli by jsi zkontrolovala ten zápis řešení výsledku. Ještě jednou velké díky


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#6 18. 10. 2009 19:42

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Dotaz

↑ marnes:

Zdravím, moc se omlouvám, že odpovídám až teď - asi už máš všechno úspěšně vyřešeno.

Pro první zadání je potřeba vest rovnoběžku v krajních bodech oblasti nalevo (jelikož minimalizujeme):
na ose x (15, 0) nebo
v průsečíku (6, 3)
na ose y (0, 9)

Svůj růční nákres jsem ověřovala v programu, na který se odkazuji: vyšlo stejně:

(6,3)   x+3y = 15; x+y = 9     36
(15,0) x+3y = 15; y = 0         75
(0,9)   x+y = 9; x = 0             18 Minimum

Podařilo se vám vytvořit výpočet i v Řešiteli? Pokud bude něco potřeba, tak se ozví (i přes jiné komunikační prostředky - pokud bude potřeba přeposlat Řešitele).

Hezký zdraví Jelena.

Offline

 

#7 18. 10. 2009 21:37

marnes
Příspěvky: 11195
 

Re: Dotaz

↑ jelena:
Hlava vyvětraná, tvoje odpověď ůžasná a teď rychle zformulovat myšlenky.

Jestli to dobře chápu a nechci použít počítač:-) ( nejsme moc kamarádi), tak si ze zadaných nerovnic zjistím hraniční přímky, určím průsečíky těchto přímek, průsečíky s osami a tyto průsečíky dosadím do f (min) nebo f(max) a zjistím, kdy vychází největší nebo nejmenší hodnota?? Doufám že jsem to moc nezjednodušil.

Je to tak. Stačí ano - ne :-)

Ještě jednou velké díky. Matice, determinanty, limity, integrály, definiční obory už budou proti tomu hračka:-)


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

#8 18. 10. 2009 22:41 — Editoval jelena (18. 10. 2009 22:54)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Dotaz

↑ marnes:

marnes napsal(a):

tak si ze zadaných nerovnic zjistím hraniční přímky, určím průsečíky těchto přímek, průsečíky s osami a

zakresliš pomocnou přímku dle zadání účelové funkce: $z=5x+2y$, například $5=5x+2y$ (pro x=0, y=2,5), (pro y=0, x=1) a k této přímce kresliš rovnoběžku v průsečíku přímek a v průsečíku přímek a os ( pokud minimalizuješ nemá smysl kreslit přes oblast, to už určitě bude více).

Ted dosazením x, y do z=5x+2y zjišťuješ, pro ktery z těchto bodů (který určitě patří oblasti a splňuje podmínky) vychází minimální hodnota účelové funkce z). 

Ještě zde jsem optimalizovala, ale nejdou už stahovat soubory z uložiště (pokud bude potřeba, tak bych pohledala, kde to mám, byla to ruční tvorba).

Přerovská logistika, tipuji - hodně zdaru :-)

Offline

 

#9 18. 10. 2009 22:59 — Editoval marnes (18. 10. 2009 23:01)

marnes
Příspěvky: 11195
 

Re: Dotaz

↑ jelena:
Nechceš mi natipovat sportku?:-)

Ale vypadá to, že jsem v reálu. Však co, jednička to být nemusí:-) Děkuji.
P.S.: Kdybych tě měl za učitelku na výšce, tak by mě možná i bavila:-)


Jo. A na začátku vás zdravím.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson