Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 16. 01. 2022 11:15

Kvetinka22
Zelenáč
Příspěvky: 16
Škola: všeobecné gymnázium
Pozice: student
Reputace:   
 

nalezení neznámé látky

Dobrý den, potřebovala bych pomoci s úlohou.

Mám dvě sloučeniny MgO a MgO2.
1. Mám najít látku, která bude reagovat s jednou z mých sloučenin (MgO nebo MgO2) za vzniku jediného produktu, který budu moci dokázat pomocí acidobazického indikátoru fenolftaleinu.
2. Mám najít látku, která bude reagovat s druhou z mých sloučenin (MgO nebo MgO2) za vzniku stejného produktu jako v 1. případě, navíc však vzniká jeden další produkt, který budu moci dokázat pomocí Nesslerova činidla.

Předem moc děkuji za odpověď, z této úlohy jsem už trochu zoufalá, protože nemám tušení, jak najít jednu konkrétní látku, když jich je nepřeberné množství.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Kvetinka22)

#2 16. 01. 2022 20:19

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: nalezení neznámé látky

↑ Kvetinka22:

No, upřímně, je to celkem divný příklad. U té první to bude reakce oxidu s vodou. Jenomže MgO s tou vodou bude reagovat tak žalostně pomalu, že se to asi bude muset nechat stát přes noc, aby to ten fenolftalein vůbec zbarvilo do fialova. Zahřátí by mělo pomoct.

K té druhé - co se dokazuje Nesslerovým činidlem?

Offline

 

#3 16. 01. 2022 20:21

Kvetinka22
Zelenáč
Příspěvky: 16
Škola: všeobecné gymnázium
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: nalezení neznámé látky

↑ Bedlasky:
Přítomnost amonných kationtů

Offline

 

#4 16. 01. 2022 20:25

Kvetinka22
Zelenáč
Příspěvky: 16
Škola: všeobecné gymnázium
Pozice: student
Reputace:   
 

Re: nalezení neznámé látky

↑ Bedlasky:
Ono ta látka má být v obou případech stejná.
Na oxidy hořčíku, jsem přišla sama. Má se jednat o prvek, který hoří oslnivým bílým plamenem a při hoření tohoto prvky by měly být dvě možnosti, co bude vznikat

Offline

 

#5 16. 01. 2022 20:26 — Editoval Bedlasky (16. 01. 2022 20:32)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: nalezení neznámé látky

↑ Kvetinka22:

Jo, ale je tam důležité, že se to provádí v alkalickém prostředí (takže s tím činidlem reaguje amoniak a ne amonný iont). To alkalické prostředí poskytne ten produkt z první reakce. Takže jaké budou ty látky?

Offline

 

#6 16. 01. 2022 20:27 — Editoval Bedlasky (16. 01. 2022 20:36)

Bedlasky
Místo: Beleriand
Příspěvky: 684
Reputace:   14 
 

Re: nalezení neznámé látky

↑ Kvetinka22:

Ta možnost je jenom jedna, při hoření vzniká MgO. Formace peroxidu není možná kvůli velkému náboji na Mg2+, MgO2 se musí připravovat ve vodném prostředí z Mg(OH)2 a H2O2.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson