Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 05. 11. 2022 16:02

Jelito
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VŠB Ostrava
Pozice: Student
Reputace:   
 

Rovnovážná molární konstanta

Zdravím, potřebuji poradit ohledně výpočtu konstant. Znění zadání:
"Syntéza NH3 byla pozorována při teplotě 400°C. Bylo zjištěno, že rovnovážná plynná směs obsahuje 5 mol% NH3 při celkovém tlaku 101325 Pa. Výpočtěte hodnoty Kp a Kc při dané teplotě."
Mám v planu postupovat tak, že nejprve zjistim hodnotu molární konstanty Kx a následně dalšími přepočty přes vzorce
[mathjax]K_{p}=K_{x}\cdot (P_{r})^{\Delta \nu }_{reakce}[/mathjax]    a   [mathjax]K_{c}=K_{p}\cdot (p^{0}/1000\cdot C^{0}\cdot R\cdot T)[/mathjax]    získám hodnoty zadaných konstant. Problém je, že nevím, jak získat hodnoty molarnich zlomků reaktantů abych mohla  vypočítat Kx a dále pak pokračovat v těchto přepočtech (vím že produkt NH3 ma molární zlomek 0,05). Můžete me prosím nasměrovat, jak se dopracuji k těmto molárním zlomkům? Děkuji :-)

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Jelito)

#2 06. 11. 2022 10:10

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Rovnovážná molární konstanta

Offline

 

#3 06. 11. 2022 10:52

Jelito
Zelenáč
Příspěvky: 3
Škola: VŠB Ostrava
Pozice: Student
Reputace:   
 

Re: Rovnovážná molární konstanta

↑ pietro:
Ahoj, tak tenhle příspěvek jsem nenašla jak jsem brouzdala na forum. Moc děkuji za odkaz. :-)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson