Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 19. 03. 2023 15:58

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Plná láhev se nerozbila

Ahoj,
nedávno se mi stala takové věc. Mám litrovou skleněnou lahev celou naplněnou moštem. Upadla mi na betonovou podlahu z výšky cca 30cm a nic se jí nestalo. Napadlo mě, zda paradoxně to, že byla plná, ji mohlo ochránit před rozbitím - přestože byla těžší, ovšem ta tekutina mohla působit jako jakýsi "tlumič nárazu".
Lze to nějak vyvětlit? Možná to byla prostě jen náhoda.


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#2 19. 03. 2023 17:22

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4882
Reputace:   125 
 

Re: Plná láhev se nerozbila

Těžko říct, měl by platit Murphyho princip, že pravděpodobnost rozbití láhve je přímo úměrná ceně té kapaliny uvnitř (nebo ještě lépe škodě, která z toho vzejde).

Ale z jednoho experimentu se těžko určuje pravděpodobnost ... asi budeš muset lahví pustit na podlahu více (s různými náplněmi).

Offline

 

#3 19. 03. 2023 19:38

check_drummer
Příspěvky: 4637
Reputace:   99 
 

Re: Plná láhev se nerozbila

↑ MichalAld:
No a co třeba pokusy, kdy lze zvukem rozbít sklenici? Co když sklenici naplním, lze ji pak také tak snadno zvukem rozbít? Asi tam bude jiná rezonanční frekvence, ale otázka je, zda k rozbití dojde tak snadno jako u prázdné, podle mě ne....


"Máte úhel beta." "No to nemám."

Offline

 

#4 19. 03. 2023 20:31

MichalAld
Moderátor
Příspěvky: 4882
Reputace:   125 
 

Re: Plná láhev se nerozbila

Jsem si celkem jistý, že když do ní naliješ šáňo (nebo malinovou limonádu) tak ji zvukové vibrace nechají úplně netknuté. Pokud v ní bude jen voda ... tak to bůh suď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson