Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Pěkný den, mohla bych poprosit o pomoc při určení počátečních podmínek?
Vyšlo mi, že iL(0) = U/(R1+R2) a uc(t) = R2*iL
Z hlediska t->∞ mi vyšlo iL stejně akorát uc(∞) = 0.
Ještě mám dotaz hlediska určení rovnice. Nesetkala jsem se ještě s obvodem, kde by na jedné smyčce byl C a spínač. A rovnice mi vyšla: (R1+R2)*iL(t)+L*(diL(t)/dt) = 0. Nevím, jestli i zahrnovat C, když je u spínače.
Děkuji moc za pomoc.
Offline
Ahoj,
počiatočné podmienky máš určené správne. Akurát rozpojenie spínača pri C nebude mať žiadny efekt lebo v čase t=0 je kondenzátor nabitý a teda sa správa ako rozpojený kontakt a netečie ním žiadny prúd. A rozpojenie ďalšieho kontaktu už nespraví nič. Tak netreba nič počítať: iL(∞) ostane U/(R1+R2) to máš správne a uc(∞) ostane R2*iL lebo kondenzátor ostane nabitý na počiatočné napätie. Neviem či to bol chyták alebo sa len zadávajúci pomýlil. Keby sa v t=0 spínač zopol a kondenzátor bol vybitý tak to by už bolo zaujímavejšie.
Offline
To je nějaký divný příklad.
Ohledně těch počátečních podmínek - to se nedá takto jednoduše říct "určit počáteční podmínky". Počáteční podmínky si můžeš obecně stanovit jakkoliv, cívkou může téce jakýkoliv proud a na kondenzátoru být libovolné napětí. Není nic, co by tomu bránilo.
Samozřejmě - pokud se za tím skrýván nevyslovené "už před časem t=0 byl obvod v ustáleném stavu", tak je to tak jak říkáš, tedy cívka se nahradí zkratem a kondenzátor rozpojením.
Jenže když v čase t=0 rozepneme ten spínač, vůbec nic dalšího se nestane. Kondenzátorem netekl proud už předtím a nepoteče jím tedy ani potom. A napětí na kondenzátoru zůstane pořád stejné. Bude vlastně odpojený od obvodu.
Pokud jde o rovnice - tak bohužel se nedá dělat nic jiného, než mít jednu sestavu rovnic pro čas t<0 a druhou rovnici (ta bude už jen jedna) pro čas t>0. A v té druhé rovnici už kondenzátor nebude vůbec figurovat, protože je odpojený od obvodu. Případně teda, když se budeš moc snažit, dostaneš pro něj samostatnou rovnici s výsledkem Uc = const.
Že ti vyšlo, že v nekonečném čase bude kondenzátor vybitý je blbost. Jak jsi k tomu došla?
Offline
↑ MichalAld:
Dle jednoho videa od vyučující. Jenže tam byl spínač u R1 a to jsem pochopila.
Mohla bych se tedy zeptat ještě jednou jak by byly, u tohoto schématu se spínačem u kondenzátoru, podmínky a rovnice? Stále mi to nevychází. A pokud ano, tak následovně jedna lambda záporně a druhá kladně.
Děkuji.
Offline
Takže pokud bude spínač rozepnutý, můžeme napsat rovnici jednoduše (všechna malá písmena, jako u nebo i znamenají časově proměnné hodnoty):
[mathjax]u = R_1 \cdot i + L \frac{d}{dt}i + R_2 \cdot i[/mathjax]
A k tomu teda v principu rovnici pro napětí na (odpojeném) kondenzátoru:
[mathjax]u_c = \frac{1}{C}\int i_c dt[/mathjax]
A protože při rozpojeném spínači je proud kondenzátorem nulový, můžeme ji rovnou vyřešit a dostaneme
[mathjax]u_c = \frac{1}{C}\int 0 dt = const[/mathjax]
S tím, že k tomu potřebujeme ty počáteční podmínky - třeba v čase t=0 musíme znát hodnotu proudu tou cívkou a hodnotu napětí na tom kondenzátoru.
Offline
Pokud spínač rozepnutý není, věc je znatelně komplikovanější - a já jsem přesvědčený, že tohle se určitě neučíte. Rovnice bude podobná jako v prvním případě, akorát namísto R2 tam bude paralelní kombinace R2 a C. Takže v principu
[mathjax]u = R_1 \cdot i + L \frac{d}{dt}i + [R_2 || C] \cdot i[/mathjax]
Ale tohle je samozřejmě nesmyslný zápis. To co je v hranatých závorkách je ve skutečnosti jistý diferenciální operátor, který tedy musíme najít.
Pro paralelní spojení odporu a kondenzátoru platí, že:
[mathjax]i = i_R + i_C = \frac{1}{R} U_{RC} + C \frac{d}{dt}U_{RC}[/mathjax]
Tohle je ještě celkem normální, symbol d/dt je prostě obyčejná derivace. Nicméně pokud chceme dostat napětí jako funkci proudu, musíme se posunout v abstrakcích o úroveň výše:
[mathjax]i = i_R + i_C = \frac{1}{R} U_{RC} + C \frac{d}{dt}U_{RC} = (\frac{1}{R} + C \frac{d}{dt})U_{RC}[/mathjax]
no a z toho, po formálním vydělení tou závorkou dostaneme
[mathjax]U_{RC} = \frac{1}{\frac{1}{R} + C \frac{d}{dt}}i[/mathjax]
Akorát že takovýto zápis je jen formální, nemá to žádný jednoduchý význam. Ale když to takto dosadíme do té první rovncie, tak dostaneme
[mathjax]u = R_1 \cdot i + L \frac{d}{dt}i +\frac{1}{(\frac{1}{R_2} + C \frac{d}{dt})} \cdot i[/mathjax]
Offline
No a teď to čím členem v závorce můžeme zase vynásobit, a dostaneme zase smysluplnou rovnici:
[mathjax]u = R_1 \cdot i + L \frac{d}{dt}i +\frac{1}{(\frac{1}{R_2} + C \frac{d}{dt})} \cdot i[/mathjax]
[mathjax](\frac{1}{R_2} + C \frac{d}{dt}) \cdot u = (\frac{1}{R_2} + C \frac{d}{dt}) \cdot R_1 \cdot i + (\frac{1}{R_2} + C \frac{d}{dt}) \cdot L \frac{d}{dt}i + i[/mathjax]
Offline
Pořád si ještě myslíš, že tohle je to, co jste měli dělat? Pokud ano - tak už jsme skoro u konce. Dále už to stačí jen roznásobit, tedy
[mathjax]\frac{1}{R_2} u + C u' = \frac{R_1}{R_2}i + R_1 C i' + \frac{L}{R_2}i' + LC i'' + i[/mathjax]
Symbol derivování d/dt jsem už nahradil tou čárkou (u', i', i''). Ještě to zjevně chce vynásobit R2, takže výsledná rovnice je
[mathjax]u + R_2C u' = R_1 i + R_1 R_2 C i' + L i' + LC R_2 i'' + R_2 i[/mathjax]
A když seskládáme jednotlivé derivce k sobě, dostaneme konečně výslednou rovnici
[mathjax]u + R_2C u' = (R_1 + R_2) i + (R_1 R_2 C + L) i' + LC R_2 i''[/mathjax]
Je to dierenciální rovnice druhého řádu, což bylo zřejmé, když jsou tam dva prvky typu L, C. Nevím, jestli rovnice druhého řádu umíš řešit, řešení může být buď tlumené, nebo kmitavé, v závislosti na velikosti odporů vůči prvkům LC.
Offline
Pro rovnici 2. řádu potřebujem dvě počáteční podmínky, což je zpravidla tedy zase proud cívkou a napětí na kondenzátoru.
Vzhledem k tomu, že jde o pasivní systém, tak když je u konstantní, skončí nakonec v ustáleném stavu, který najdeme tak, že všechny derivace položíme rovné nule, a zůstane nám jen [mathjax]u = (R_1 + R_2)i[/mathjax], na což jsi přišla taky i bez toho abys takto složitou rovnici sestavovala.
Pokud chceme analyzovat co se stane při rozepnutí spínače, třeba v čase t=0, musíme to napětí na kondenzátoru a proud cívkou co nám vycházejí v té první rovnici v čase t=0 pak dosadit do t0 druhé rovnice v čase t=0.
Takže pro první rovnici to nebudou "počáteční podmínky" ale spíš "koncové podmínky".
Pokud ale platí ten nevyslovený předpoklad, že před rozepnutím spínače je systém v ustáleném stavu, tak celá tahle námaha se sestavováním plnohodnotné rovnice je zbytečná, a můžeme rovnou sestavit rovnici pro ustálený stav - tím že cívku nahradíme nulovým odporem a kondenzátor nekonečným (cívku propojíme, kondenzátor odstraníme).
Offline