Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 24. 01. 2008 23:07 — Editoval Lishaak (11. 11. 2008 21:17)

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Muž se psem

Teď jsem zrovna narazil na jednu velmi zajímavou úlohu, kterou jsem už kdysi dávno řešil. Schválně jak rychle (a jestli vůbec) na to přijdete.

Z bodu A směrem k bodu B (domov), vyjde muž se psem na 20 km dlouhou cestu rychlostí 4 km za hodinu. Společně s ním vyběhne pes a běží až k domovu. Tam se otočí a běží zpět naproti pánovi, který za tu dobu popošel o kus dále. U pána se opět otočí a běží k domovu a zpět a tak pořád dokola. Pes běhá rychlostí 30 km za hodinu. Kolik kilometrů naběhá pes?

Poznámka pro rýpaly: Pro naše účely přepokládejme, že pes má nulové rozměry.

Opět můžeme zkusit malou soutěž. Kdo mi e-mailem (lishaak[at]matfyz.cz) pošle správné řešení, jeho přezdívka se ocitne v seznamu níže. Ve své zprávě prosím uveďte svoji PŘEZDÍVKU na fóru a také POSTUP ŘEŠENÍ.

P.S. Neposílejte prosím nikam na fórum řešení ani žádné komentáře k tomuto příkladu. Také věřím, že vám hrdost nedovolí posílat řešení, pokud vám ho již někdo prozradil.

ÚSPĚŠNÍ ŘEŠITELÉ:

jelena                   24.1.2008 23:15
halogan                 24.1.2008 23:20
plisna                   24.1.2008 23:44
Kondr                   25.1.2008 0:08
thriller                  25.1.2008 10:08
Avery                   25.1.2008 16:19
Ivana (*)              25.1.2008 22:23
Saturday               25.1.2008 23:14


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#2 28. 01. 2008 20:49

Lishaak
Veterán
Místo: Praha
Příspěvky: 763
Reputace:   
Web
 

Re: Muž se psem

Behem poslednich par dni uz mi neprisel zadny dalsi mail s resenim, cili muzeme tuto soutez povazovat za uzavrenou. Nyni maly komentar:

Tuto ulohu jsem postrehl asi pred tydenem na nejakem blogu na www.root.cz. Autor tam hned na zacatku prozradil, ze reseni je velmi jednoduche. V nasledne diskuzi se pote roztrhl pytel s lidmi, kteri se holedbali, jak na reseni prisli behem nekolika nanosekund. Schvalne by me zajimalo, kolik z techhle "frajeru" by tu ulohu lousklo, kdyby nevedeli, ze ma tak snadne reseni. Myslim, ze v takovem pripade bychom si hodne pocetli o nekonecnych radach a podobnych postupech.

Proto jsem sem tuto ulohu take napsal. Abych vyzkousel kolik lidi na to prijde bez napovedy. Vsechny dosle odpovedi byly spravne a jejich autori jsou v seznamu. Az na jedinou vyjimku vsichni prisli na to jednoduche reseni. Naopak Ivana si dala praci s resenim hrubou silou s vysledkem 151,628km, coz je take vykon hodny ucty. Cili bilance je vynikajici, sam jsem neco takoveho necekal. Timto gratuluju vsem resitelum, kteri reseni neznali a sami na nej prisli. Mohou byt na sebe pravem pysni.


Nothing in the world that's worth having comes easy.
Always do what you are most afraid of.

Offline

 

#3 28. 01. 2008 22:08

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Muž se psem

Hruba sila forever :) Taky jsem to takhle resil pred lety a az po nekolika otockach psa jsem si uvedomil tu prostou jednoduchost.

Offline

 

#4 29. 01. 2008 07:29

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Muž se psem

↑ halogan:No můžu jen dodat, že to byla fuška, ale nelituji , poučné to bylo určitě.
Lishaak ví, proč se o tom zmiňuji. Zdravím ho tímto.  :-)


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#5 21. 12. 2008 22:56

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Muž se psem

Zdravíčko.

Tato úloha už tu je skoro rok. Dovolil bych si zadat pro ty, kteří mají zájem, velmi podobnou úlohu ale trochu odlišnou. Zadání považujte za stejné, akorát upravím některé hodnoty

vzdálenost A od B = 20 km
rychlost muže = 4 km / hod
rychlost psa na cestě tam = 30 km / hod
rychlost psa na cestě zpět = 20 km / hod

Jistě jste si všimli odlišnosti od původního zadání (pes běží na každou stranu jinak rychle). Podobně, jak to zorganizoval Lishaak bych si dovolil něco podobného. Prosím nepište zde hned řešení, ale mě na mail se svojí přezdívkou. Pochopitelně své řešení dostatečně zdůvodněte ;-).


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#6 23. 12. 2008 10:27

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Muž se psem

↑ rughar:
Zdravím , posílám své řešení zde :



A tady je podrobný popis :

http://forum.matweb.cz/upload/358-IMG.jpg


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#7 29. 12. 2008 05:40

michvoj
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

Re: Muž se psem

musim priznat, ze jsem popadla tuzku a papir. ale jelikoz nejsem zadny genius, doslo mi to celkem rychle))


rikam si: "mat could not be so complicated"

Offline

 

#8 10. 01. 2009 16:31

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Muž se psem

Ahoj! Tak už proběhla nějaká doba, takže nejřív bych uvedl své řešení a potom v krátkosti zhodnotím vás :-)


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#9 11. 01. 2009 18:48

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Muž se psem

↑ rughar:Zdravím :-)
Tak jsem se znova pokusila o výpočet a zjistila jsem toto :


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#10 18. 01. 2009 04:41

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Muž se psem

↑ rughar:
Sympatická úloha.

Mám ještě jednodušší řešení. Je potřeba si uvědomit, že pes celkem naběhal cestou tam o 20 km víc než cestou zpět. To by mělo jako nápověda stačit. Pokud ne, zde je skrytý další postup:



Tento snadno pochopitelný postup je podle mne ještě kratší, přičemž nám dá i nějakou informaci navíc oproti zadání.

Offline

 

#11 18. 01. 2009 09:51

Ivana
Příspěvky: 4819
Reputace:   32 
 

Re: Muž se psem

↑ medvidek:

Tak takhle je to vysvětleno úplně nejjednodušeji a stačil k tomu právě ten selský rozum. :-)
Myšlenkama jsem byla blízko, ale nepovedlo se mi to "sesumírovat " dohromady. :-(

Ještě poznámka : Je dobré si zavést při řešení soustavy rovnic substituci :


Jedna krát jedna je  " tisíckrát " jedna :-)

Offline

 

#12 18. 01. 2009 16:48

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Muž se psem

↑ medvidek:

No tak tomuhle říkám trefa! Hodně dobrý :-)


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson