Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 27. 01. 2008 18:47

Matom
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Obsah časti kruhu

Zadanie prikladu:

Dany je kruhovy pozemok s polomerom r. V bode K je priviazana koza o kol. Bod K leží na kruznici kruhoveho pozemku. Vypočítajte dĺžku lana R tak, aby koza spasla presne polovicu pozemku.



prosim vas o vypocet tohto prikaldu, staci vseobecne, ale mozete ratat aj s r=5, dakujem

Offline

 

#2 27. 01. 2008 20:42 — Editoval Kondr (29. 01. 2008 12:18)

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Obsah časti kruhu

Střed pozemku S, kůl K, body, v nichž se hranice spaseného území protíná s kruhem A,B, průsečík přímku SK a hranice spaseného území P. Úhel BKS=alfa. Plocha spaseného území:
X=2*výseš PKB+2*výseč KSB-2*trojúhelník SKB=
=alfa*R^2+(pí-2alfa)*r^2-rR*sin(alfa).
Protože má platit X=pí*r^2/2, máme
pí*r^2/2=alfa*R^2+(pí-2alfa)*r^2-rR*sin(alfa).
Ze sinové věty pro KBS r/sin(alfa)=R/sin(pí-2alfa), proto za r dosadíme t*sin(alfa) a za R=t*sin(pí-2*alfa).
Vyjde nám rovnice, která po vydělení t^2 obsahuje pouze alfa. Tu numericky (např. půlením intervalů) vyřešíme.
Z již zmiňované sinové věty R=r*sin(pí-2alfa)/sin(alfa).


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#3 29. 01. 2008 07:01

Matom
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Obsah časti kruhu

diky, aj ked tomu velmi nerozumiem, nemohol by si prosim ta napisat ako by to bolo s r=5

Offline

 

#4 29. 01. 2008 12:38

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Obsah časti kruhu

Užitím software "Mathematica 5.2  for Linux"
alfa=0.952848 (tj. 54.6˚)
R=1.15873r
Toliko obecné výsledky, dopočítat R pro r=5 je snadné :)

A co se týče postupu... čemu není rozumět?


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#5 29. 01. 2008 13:45

Matom
Zelenáč
Příspěvky: 6
Reputace:   
 

Re: Obsah časti kruhu

všemu je rozumet, veľmi ti dakujem

Offline

 

#6 15. 08. 2008 03:33

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Obsah časti kruhu

Zdravím všechny.

Také jsem před lety řešil tuto úlohu, rád se k ní občas vrátím, ale nikdy se nedoberu uspokojivého výsledku. Nějak jsem si ten příklad oblíbil, proto bych byl velice rád, kdyby mi s tím někdo pomohl a já bych to mohl uzavřít.

Můj postup spočíval ve výpočtu plochy určitým integrálem. Problém není v analytickém výpočtu tohoto integrálu od 0 do R (který se musí rovnat poloviční ploše pozemku), ale v tom, že z výsledné rovnice neumím vyjádřit poloměr R. Dokázal jsem ho vypočíst jen numericky, např. iteračním postupem, se stejným výsledkem jako Kondr (R=1,1587r).

Nenajde někdo nějaké elegantnější řešení vedoucí k explicitnímu vyjádření hledaného poloměru R či úhlu alfa? Za řešení bych považoval i důkaz, že analytické vyjádření neexistuje!

Děkuji za každý tip
M.

Offline

 

#7 15. 08. 2008 04:08

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Obsah časti kruhu

Stačil by "důkaz autoritou"? (Wikipedii důvěřuju a prověřuju, ale na MathWorldu jsem ještě na nemysl nenarazil)
http://mathworld.wolfram.com/GoatProblem.html

Druhé téma ke stejnému problému jsem zamčel kvůli přehlednosti fóra.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#8 18. 08. 2008 23:22

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Obsah časti kruhu

Děkuji za rychlou reakci - nezávislou na denní (nebo spíše noční) době.

Tak jsem se do toho opět trochu více ponořil, a zdá se, že jsem prozatím uspokojen. Prolezl jsem toho na netu tentokrát víc. Před X lety vlastně ani nebylo co. Stránky Mathworld jsou opravdu zajímavé a kvalitní, strávil jsem tam mnoho času čtením věcí, které jsem vůbec nehledal :-)

Ale abych neodbočoval. Pěknou anylýzu řešitelnosti této úlohy jsem našel zde:
http://www.mathpages.com/home/kmath074/kmath074.htm
Ukazuje se, že The Mystery of the Grazing Goat, nebo The Grazing Goat Problem není jen mým problémem.

Díky

Offline

 

#9 19. 08. 2008 14:26

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Obsah časti kruhu

Pokud řešení příkladu narazí na krok, který není možné provést analytycky (neřešitelný integrál apod.), pak neexisutej žádný přístup, který by to dokázal bez numeriky. Pokudy by existoval, pak by existovala i algebraická cesta k vyřešení algebraicky neřešitelného kroku, což je pitomost :-)


Malý postřeh
Něco podobného je důkaz proč nelze nalézt vlastní čísla čtvercové matice 5×5. Jelikož jdou vyjádřit zcela obecným polynomem pátého řádu, pak nemůže existovat jiný algebraický způsob na výpočet vlastních čísel, nebo? bychom dokázali pak vyřešit polynom pátého řádu což už matematik Jacobi dokázal, že není možné.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#10 19. 08. 2008 16:20 — Editoval musixx (19. 08. 2008 16:35)

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Obsah časti kruhu

↑ rughar: Nemohu souhlasit. Jednak si nejsem jist tim Jacobim (byl to opravdu on?), ale to je vedlejsi.

Pokud KAZDE reseni prikladu narazi.... : pak souhlasim a doufam, ze nejsem sam. Jenze pak zase onen vyrok vlastne nerika nic. Prenesene totiz rika: Pokud neexistuje holic, pak neexistuje holic. :-)

Je rozdil, je-li priklad A ekvivalentni prikladu B, nebo jestli priklad A lze vyresit za pouziti reseni prikladu B.

Offline

 

#11 19. 08. 2008 21:08

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Obsah časti kruhu

↑ musixx:

Omyl pane kolego :-)
Myšlenka byla v tom, že pokud ALESPOŇ JEDNO řešení narazí na podobnou překážku, pak určitě neexistuje žádné jiné řešení, podle kterého bychom příklad jednoduše vyřešili. Viz ten příklad s vlastními čísly matice (ano, byl to opravdu Jacobi :-)). Ve své podstatě z toho plyne, že KAŽDÉ řešení na překážku narazí. Tohle ale už není předpoklad, ale důsledek!! Je to velice prosté. Lze to ukázat na tom příkladu matice 5×5. Pokud ukážete obecný postup jak algebraickými postupy dopočítat vlastní čísla, pak máte kanón na počítání kořenů obecného polynomu pátého řádu. Ke každému polynomu lze vymyslet odpovídající matici, kde pro odečtení vlastního čísla od hlavní diagonály a následnému položením determinantu nule získáte onen polynom s proměnou toho vlastního čísla (hnusná věta:-)). Stačí mi vědět že znám jeden postup jak spočítat vlastní čísla matice pomocí polynomu, pak určitě vím že matice vedoucí na obecný polynom pátého řádu nespočítám jinak než numericky a? se snažím vymýšlet postupy jakékoliv.

To vše mi připadá poměrně triviální. Proč by se jinak všechny numerické problémy řešili numericky :-)

Pokud někdo nesouhlasí, a? najde jednoduše protipříklad :-)


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#12 19. 08. 2008 22:01

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Obsah časti kruhu

↑ rughar:
S Jacobim nelze souhlasit.

Nor Niels Henrik Abel v roce 1824 publikoval důkaz o nemožnosti řešit algebraickou rovnici 5. stupně radikálem. Na úplnou odpověď si museli matematici počkat ještě 6 let. Až v roce 1830 francouzský matematik Evartiste Galois publikval svou studii algebraických rovnic pomocí teorie grup.

Zdroj: Divišová Z., Kostra J., Vavroš M.: Algebraická rozšíření. CIT OU, Ostrava 2003.

Offline

 

#13 19. 08. 2008 22:34

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Obsah časti kruhu

↑ Marian:

Oh. Tak omlouvám se za šíření bludů. Nevim proč ale mám s tímhle problémem nějak silně toho Jacobiho zafixovaného.


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#14 19. 08. 2008 23:20 — Editoval jelena (19. 08. 2008 23:40)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Obsah časti kruhu

↑ rughar:

Zdravím :-)

fixace může souviset s faktem, že Galois v textu, který byl bohužel publikován pozdě... prosil Chevaliera, aby právě Jacobi a Gauss byli vyzváni k veřejnému vyjádření ohledně důležitosti (ne správnosti, ale závažnosti) teoretických závěrů:

čerpáno odsud: eqworld

Editace: opravila jsem poruštěný přepis jména (v ruštině Эварист Галуа)

Offline

 

#15 20. 08. 2008 10:46

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Obsah časti kruhu

↑ rughar: Ne ne, ja musim rict "omyl, pane kolego" a nebudu vykat, abych nebyl smesny.

Musime rozlisovat, je-li problem A ekvivalentni problemu B, ci jestli je jen problem A redukovatelny na problem B (terminy z teoreticke informatiky, ale myslim, ze intuitivne srozumitelne). Tvuj argument by totiz snadno dokazal P=NP. :-)

Takze budu uvadet veci na pravou miru. Vlastni cisla zcela jiste nejsou definovana pomoci charakteristickeho polynomu. Pokud si spravne pamatuju, tak zpocatku jde o vlastni vektory, tedy o ty prvky vektoroveho prostoru, ktere jsou zobrazeny linearnim zobrazenim reprezentovanym prave onou matici na vektory stejneho smeru. Jak se zmeni velikost onech vektoru, o tom prave vypovidaji vlastni cisla. Dokazat jejich JEDNOZNACNY vztah k charakteristickemu polynomu, to je prave ona ekvivalence mezi nalezenim korenu polynomu (v nasem pripade 5. supne) a vlastnich cisel matice 5x5. Ty pises "hnusna veta", ja bych rekl "zajimava veta s netrivialnim dukazem".

Ted tedy nejaky protipriklad. Souhlasime s tim, ze obvod elipsy je numericky problem? Rekneme, ze ano. Neexistuje tedy analyticky vzorecek, ktery na zaklade delek pooloos 'a' a 'b' da jeji obvod.

Priklad 1: Spoctete obvod kruznice.

Reseni 1_spatne: Vezmeme obvod elipsy a dosadime za 'a' i za 'b' polomer 'r'. Protoze ale vzorecek pro obvod elipsy neexistuje, resp. je spocitatelny pouze numericky, tak take obvod kruhu je spocitatelny pouze numericky.

Reseni 1_lepsi: Proste jdeme jinou cestou nez pres elipsu. Treba urcitym integralem.

Priklad 2: Obvod elipsy E1 je 17, pricemz pomer mezi jejimi poloosami je 2:3. Spoctete obvod elipsy E2, ktera ma dvojnasobne velke poloosy jako elipsa E1.

Reseni 2_spatne: Nejprve spocteme delky poloos elipsy E1. Ty pak vynasobime dvema a pomoci nich spocteme obvod elipsy E2. Protoze ani prvni ani druhy ukol nemuzeme udelat nez numericke metody, analyticke reseni neexistuje.

Reseni 2_lepsi: Elipsa E2 je dvakrat zvetsena elipsa E1. Tedy jeji obvod je 34.

Offline

 

#16 20. 08. 2008 17:24

rughar
Příspěvky: 424
Škola: MFF UK
Pozice: Vědecký pracovník
Reputace:   27 
 

Re: Obsah časti kruhu

↑ musixx:

Priklad 1 : Výpočet obvodu elipsy pro a = b přece není numerický problém. Ten integrál má řešení. Je to jako že x^5 = 1 taky není třeba počítat numericky.

Priklad 2 : Tímto jste mi vypálil rybník. Uvědomil jsem si, že to co jsem napsal v původním znění byla vlastně kravina. Jen jsem chtěl poukázat na to, že výsledek probíraného příkladu byl výsledkem neřešitelného integrálu, pak je zbytečné hledat jiné geometrické finty nebo? nám stejně nepomohou (to bychom pak uměli ten integrál přesně určit)


1 + 1 = 1 + 1
... a nebo taky ne

Offline

 

#17 21. 08. 2008 08:38

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: Obsah časti kruhu

↑ rughar: Prechazim k vykani a s ironii v hlase Vam, pane kolego, sdeluji, ze oba me priklady byly Vami hledane protipriklady, a doporucuji Vam zapsat si v nejblizsi dobe kurz logiky.

Offline

 

#18 23. 08. 2008 13:38

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: Obsah časti kruhu

rughar napsal(a):

↑ musixx:
... je zbytečné hledat jiné geometrické finty nebo? nám stejně nepomohou (to bychom pak uměli ten integrál přesně určit)

Věty

Pokud umíme integrál analyticky určit, umíme problém s kozou analyticky řešit.

a

Pokud umíme problém s kozou analyticky řešit, umíme integrál analyticky určit.

říkají něco jiného. Pro nás je důležité, že platí ta druhá. O matematické logice (konkrétně o implikacích) se tu na fóru psalo už hodně, tak to nebudu více rozmazávat.

A přátelské atmosféře fóra ironie nesvědčí, co se týče vykání, osobně ho na tomto místě považuji za příliš formální.


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson