Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 04. 2010 13:39

verte
Zelenáč
Příspěvky: 1
Reputace:   
 

radioaktivita

Potřeboval bych pomoc s dvěma příklady...předem diky za odpověd ! :-)..více na http://www.uloz.to/4626290/ukol.doc

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) frank_horrigan)

#2 23. 04. 2010 14:19 — Editoval frank_horrigan (24. 04. 2010 10:51)

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: radioaktivita

↑ verte:

${} ^{235} _{92}U$ -> ${}^{231}_{90}Th + \alpha $ ->${}^{227}_{88}Ra + \alpha $  Prvni beta rozpad (jestli si pamatuju dobre)${}^{227}_{88}Ra$ -> ${}^{227}_{89}Ac + e^- + \nu$ a dalsi rozpad ${}^{227}_{89}Ac$ -> ${}^{227}_{90}Th + \beta^-$. Neumim si predstavit v prirode takovyhle skatulata, ale budiz....

Druhy priklad> ${}^{238}_{92}U$ -> ${}^{234}_{90}Th + \alpha$ -> ${}^{230}_{88}Ra + \alpha$ ->${}^{226}_{86}Rn + \alpha$. Radon hodime betama> ${}^{226}_{86}Rn$ -> ${}^{226}_{87}Fr + \beta^-$ -> ${}^{226}_{88}Ra + \beta^-$.  Tedy, vyslednym prvkem je izotop Radia (p.c.) 88 o n.c. 226. ${}^{226}_{88}Ra$ Snad jsem nekde neudelal chybu :)

EDIT: tyhle otazky sem trochu nepatri, zde se zabyvame matematikou, coz toto tema souvisi spis s chemii a fyzikou, ale budiz :) Jo, jeste pro priste, neni to tak tezke, nemusis zadani hazet na RS nebo podobne sluzby, klidne to napastuj sem :)


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#3 24. 04. 2010 00:34

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: radioaktivita

Zdravím vás,

až teď jsem se dostala k zadání (kolega ↑ frank_horrigan: má pravdu ohledně způsobu umístění otázek - nejlepší je přepsat přímo do úvodního příspěvku).

verte napsal(a):

1. Určete protonové a nukleonové číslo prvku, který vzniká z $^{235}_{92}\mathrm{U}$ po dvou rozpadech $\alpha$ zářením a dvou rozpadech $\beta$. Kterého prvku je to izotop?

2. Určete složení jádra izotopu prvku, který vznikne $^{238}_{92}\mathrm{U}$ po třech rozpadech $\alpha$ a dvou rozpadech $\beta$. Kterého prvku je to izotop?

a trochu nerozumím kolegovi ohledně rozpadů, neboť alfa rozpad a beta rozpad, ale je možné, že se mi to jen špatně čte v tuto hodinu, zítra se na to podívám.

frank_horrigan napsal(a):

tyhle otazky sem trochu nepatri, zde se zabyvame matematikou, coz toto tema souvisi spis s chemii a fyzikou

1) máme sekci Fyzika,

2) jak kdo - já si tady relaxuji.

Offline

 

#4 24. 04. 2010 10:12 — Editoval frank_horrigan (24. 04. 2010 10:16)

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: radioaktivita

↑ jelena:

Ano, ja v sekci zakladni skola taky relaxuji, to je pravda
ad b) mela jsi pravdu, udelal jsem chybu, hazel jsem pryc sest nukleonu (spravne mam davat ctyri ;))- opraveno. Jinak, ty rozpady, alfa je ^4_2He, takze vyhodis dva protony z uranu, vypadne thorium, vyhodis ctyri nukleony, takze budes mit thorium 231 (z 235U), resp. 234Th z 238U, a tak postupujes dal v te same analogii. S tou betou, pokud si to dobre pamatuju, z neutronu se ti udela proton (menis prvek o 1 vys, nukleonovy c. zustava stejne, vypadne neutrino a elektron (e- nechame v obalu kvuli elektricke nezavislosti, neutrino uleti). Takze pri bete zvysujes prvek, nechavas nukleonovy cislo stejny...

EDIT> v zadani nebylo specifikovano, zda se jedna o pozitivni nebo negativni beta rozpad, bral jsem to jako ten negativni, tedy n0 -> p+ + e- + mí (myslim, ze je v prirode běžnější, byť je to jen moje domněnka)


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#5 24. 04. 2010 10:27

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: radioaktivita

Děkuji za opravy, ale opravdu bez zápisu v TeX (nebo jinak, aby bylo vidět i protonové číslo) se to špatně čte, musím si to napsat na papír.

${}^{A}_{Z} \mathrm {X} \to {}^{A-4}_{Z-2} \mathrm {Y} + {}^{4}_{2} \mathrm {He} + \Delta E$ překopirováno z Wikipedie.

Code:

{}^{A}_{Z} \mathrm {X} \to {}^{A-4}_{Z-2} \mathrm {Y} + {}^{4}_{2} \mathrm {He} + \Delta E

a místní požadavky na úpravy.

frank_horrigan napsal(a):

Ano, ja v sekci zakladni skola taky relaxuji, to je pravda

Já tady relaxuji všude, neb prohlásit o sobě, že se zabývám matematikou (nebo fyzikou) - není ani trochu možné. Pravě jsem vyčerpala příděl relaxačních hodin. Hezky den.

----
Мальчик хочет в Тамбов.

Offline

 

#6 24. 04. 2010 10:34

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: radioaktivita

↑ jelena:

Mysleno to bylo tak, ze prispevek nepatri do sekce matematika, nybrz fyzika, pripadne ostatni, nikoli jako ze delam matiku a nekoukam napravo, nalevo ;) Ok, priste zkusim lepsi formulaci. A jak tak koukam, asi se fakt budu muset s tim TeXem naucit :) Zkusim tu svoji odpoved nahazet do texu (nemam zatim nic jineho na praci, aspon se to naucim) :) A s tou relaxaci, ve sekci stredni skola se chvilema dost potim, abych vykouzlil kloudnou odpoved (fakt je, ze mne to bavi a druhy efekt je ze nezakrnim, za necely rok budu potrebovat celou SS matiku):-D No, a v te vysoke... o cem se to tam vlastne bavite, nerozumim vam ani slovo :D :D


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#7 24. 04. 2010 16:22

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: radioaktivita

↑ frank_horrigan: děkuji za úpravy a za odpověď pro kolegu ↑ verte:.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson