Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 03. 09. 2010 18:57

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Jak z bodů vytvořit funkci?

Hola hola, tam Štěpán.

Mé matematické polovzdělání je zaměřeno na učitelství pro SŠ, takže mé znalosti matematiky nejsou nijak hluboké a bohužel, ani příliš aplikovatelné pro praktické využití (kromě trojčlenky atd. :)

Ale přesto nějak tuším, že existuje metoda, jak najít funkci na základě znalosti bodů, kterými má graf hledané funkce procházet.
Pokud tato metoda skutečně existuje, mohl byste mně někdo odkázat na nějaký zdroj informací (nejlépe na webu)?

A druhý dotaz: Pokud skutečně taková metoda existuje, existuje to i v podobě pro reálnou funkci dvou reálných proměnných?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) pietro)

#2 03. 09. 2010 19:06 — Editoval lukaszh (03. 09. 2010 19:06)

lukaszh
Místo: Bratislava
Příspěvky: 2314
Reputace:   37 
 

Re: Jak z bodů vytvořit funkci?

↑ teolog:

Niekoľko bodov nám funkciu nedefinuje. Napríklad máme dvojice bodov

$[0,0]\;[\pi,0]\;[2\pi,0]\;[3\pi,0]$

Cez tieto body "prechádzajú" funkcie

$A(x)=\sin(x)\nlB(x)=0\nlC(x)=x\cdot(x-\pi)\cdot(x-2\pi)\cdot(x-3\pi)$

Nemôžeme jednoznačne určiť jednu funkciu. Možno ťa zaujíma interpolácia alebo regresná analýza.


"The mathematical rules of the universe are visible to men in the form of beauty."
John Michel

Offline

 

#3 03. 09. 2010 19:08

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Jak z bodů vytvořit funkci?

Předpokládám správně, že pracujeme s funkcemi v reálných číslech?

Co se přesně myslí tím "najít funkci"? Můžeme si vzít třeba funkci, která v zadaných bodech nabývá zadaných hodnot a všude jinde nabývá nuly - její graf jistě "prochází" zadanými body, ale asi to není to, co hledáme. Trochu elegantnější řešení je proložit zadaných n bodů polynomem stupně n-1 - to lze vždy (pokud zadané body nejsou přímo v rozporu s vlastnostmi funkce - tedy zejména jednoznačností). Najít koeficienty hledaného polynomu je otázka řešení n lineárních rovnic o n neznámých.

Pokud hledáme funkci, která se pouze "co nejlépe" blíží zadaným hodnotám (přičemž vybíráme vždy z určité podmnožiny funkcí - např. z exponenciálních), pak je asi nejznámějším postupem metoda nejmenších čtverců.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#4 03. 09. 2010 19:30 — Editoval teolog (03. 09. 2010 19:31)

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Jak z bodů vytvořit funkci?

Ano, mám na mysli reálné funkce reálných proměnných.
Z toho co, píše ↑ lukaszh:, mi jde spíš o tu interpolaci. Že nalezená funkce nemusí být jednoznačná, to chápu. Jen v mém případě těch bodů může být třeba deset, dvacet, takže tolik nejrůznějších možností (jako v daném příkladě) by z toho snad nebylo.

Hledaná funkce by určitě měla být spojitá.
Těch zadaných bodů by mohlo být relativně hodně, třeba i několik desítek, takže nejpravděpodobnější se mi jeví ta funkce jako polynomická.
Ale nchtěl bych, aby se ta funkce "jenom" blížila. Chtěl bych, aby ta funkce těmi body skutečně procházela. Nebo alespoň aby se blížila k bodům s tím, že mohu ovlivnit velikost chyby.

Offline

 

#5 03. 09. 2010 19:44 — Editoval teolog (03. 09. 2010 19:56)

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: Jak z bodů vytvořit funkci?

Tak díky vašim odkazům jsem objevil Lagrangeův inerpolační polynom. To je to, co jsem měl na mysli.
Ale teď druhá část dotazu. Existuje něco podobného pro funkce dvou reálných proměnných? Tedy hledám plochu, která prochází danými body.




EDIT: Existuje, jdo o bilineárni interpolaci. Díky vám oběma za navedení.

Offline

 

#6 03. 09. 2010 20:34

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Jak z bodů vytvořit funkci?

↑ teolog: pokud je těch bodů víc, tak bývají lepší spliny, než polynomy

Offline

 

#7 05. 09. 2010 12:07

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Jak z bodů vytvořit funkci?

↑ teolog:Hola, hola... a možno by aj Taylor ( viac variables) pomohol?
http://math.ucsd.edu/~lindblad/20e/l6.pdf

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson