Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 29. 09. 2010 21:16

metamedik
Příspěvky: 64
Reputace:   
 

ucebnice (texty) statistiky

Zdravim, chtel bych Vas poprosit o tipy na ucebnice statistiky "pro nematematiky" (nebo zkratka dobre napsane ucebnice statistiky) a take o odkazy, na nichz je mozne se vzdelavat ve statistice ci odkazy se spoustou resenych prikladu (radeji v cestine). Dekuji za tipy, pratele!

Offline

 

#2 30. 09. 2010 08:40

metamedik
Příspěvky: 64
Reputace:   
 

Re: ucebnice (texty) statistiky

Nikdo nereaguje, tak bych jeste doplnil, ze pouzivam mathonline.fme.vutbr, ale verim, ze vite i o jinych? Zejmena bych prosil resene priklady :(.

Offline

 

#3 30. 09. 2010 09:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: ucebnice (texty) statistiky

↑ metamedik:

Zdravím,

zde mám výběr textů. Na strance paní Litschmannové jsou dobré přednášky + další odkazy.

Odkaz na TRIAL KMA neběží, myslím, že statistiku ještě nezprovoznili.

Případně budu udržovat svůj odkaz, neb se mi tady různých odkazů potuluje více, jen nevím, kde jsou.

Offline

 

#4 30. 09. 2010 09:07

metamedik
Příspěvky: 64
Reputace:   
 

Re: ucebnice (texty) statistiky

Dekuji za odkazy, zejmena ten prvni a omlouvam se za nevedomost.

Offline

 

#5 30. 09. 2010 09:52

pursulus
Příspěvky: 55
Škola: Vysoká škola dopravní Aš–Medzilaborce.
Pozice: DrVěd. Učím lesní zvířata moudrosti matematiky.
Reputace:   
 

Re: ucebnice (texty) statistiky

Na své cestě za statistikou nesetkal jsem se na internetu se stránkami, které by se mi zamlouvaly. (Možná, že jsou nějaké placené, teď nevím.)

Rád držím v ruce pořádnou knihu, ze které se můžu učiti, kdy se mi zachce, a která není pouze změtí potištěných papírů. Takové knihy (ve veřejných knihovnách běžné) jsem potkal dvě:

[Moderní statistika. Helmut Swoboda. Nakladatelství Svoboda. Praha. 1977.] Vynikající učebnice zvláště pro laickou veřejnost, v níž lze najíti pár věcí, které neobjevíš ani v některých tlustých učebnicích. Spousta názorností (obrázky, grafy). Nedostatkem MŮŽE býti, že neobsahuje řešené úlohy, protože není pojata coby školní učebnice. Lze ji i zdarma stáhnouti si z internetu v PDF (nevím už kde, lze dohledati přes vyhledávač Google).

[Statistika pro obchod a hospodářství. Thomas a Ronald Wonnacot. Victoria publishing.] (Rok vydání neuveden, asi mezi 1995–2000.) Učebnice bratrů-učitelů statistiky na universitě v USA. Určena pro dvousemestrální běh. Dosti objemná, obsahuje řadu řešených příkladů, tabulky. Nevýhou JE to, že nakladatelství Victoria publishing odvedlo mizernou redakční práci na této knize, chybí i několik grafů k příkladům, má mizerný rejstřík téměř k nepotřebě a podobně. Samotná učebnice je však dobrá, zvláště potom pro žáky, kteří nejsou zaměřeni vysloveně na matematiku (výklad je podáván opravdu pouze s nejnutnějším matematickým aparátem).

Jiné učebnice zdály se mi býti sice možná dobré, ale pro mne jako v podstatě ne-matematika strašlivě záludné a nesrozumitelné.

Zdar! (Statistice, jistě.)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson