Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
Nájde sa niekto kto by mi vedel pomôcť ? Ako nakresliť paraboly len tak, aby ich vykresľovalo v 1.kvadrante? A ako vyšrafovať časť grafu (ohraničenú parabolou a úsečkou) ?
Tu je kód, ktorý teda treba nejak upraviť, len neviem ako:
\begin{tikzpicture}[line cap=round,line join=round,>=triangle 45,x=1.0cm,y=1.0cm]
%\clip(-4.65,-5.17) rectangle (9.31,6.63);
\draw (-2,-2)-- (-2,6);
\draw (6,-2)-- (-2,-2);
\draw (-4,-2)-- (-2,-2);
\draw (-2,-4)-- (-2,-2);
\draw [samples=50,rotate around={0:(-1.8,-0.37)},xshift=-1.8cm,yshift=-0.37cm] plot (\x,\x^2/2/3.26);
\draw [samples=50,rotate around={-180:(-1.84,4.25)},xshift=-1.84cm,yshift=4.25cm] plot (\x,\x^2/2/3.5);
\draw [dash pattern=on 2pt off 2pt] (2.11,-2)-- (2.13,2);
\draw [dash pattern=on 2pt off 2pt] (-2,2)-- (2.13,2);
\draw (0.75,4.11) node[anchor=north west] {};
\draw (0.15,0.57) node[anchor=north west] {};
\draw (-2.59,5.99) node[anchor=north west] {};
\draw (5.59,-1.99) node[anchor=north west] {};
\draw (1.95,-1.99) node[anchor=north west] {};
\draw (-2.67,2.47) node[anchor=north west] {};
\draw (-2.49,-1.99) node[anchor=north west] {};
\draw [->] (-2,-2) -- (-2,6);
\draw [->] (-2,-2) -- (6,-2);
\draw (-2.55,4.65) node[anchor=north west] {};
\draw (4.65,-1.99) node[anchor=north west] {};
\draw (-0.89,2.97) node[anchor=north west] {};
\draw (-1.17,1.15) node[anchor=north west] {};
\begin{scriptsize}
\fill [color=black] (2.13,2) circle (1.5pt);
\fill [color=black] (-2,-2) circle (1.5pt);
\end{scriptsize}
\end{tikzpicture}
Offline
↑ katkarínka:
Nevím, zda to je v úplně vhodném tématu, ale odpovím:
Předně bude asi potřeba přepsat v plotech \x^2 na \x*\x, protože PGF patrně nerado umocňuje záporná čísla. Zúžení na první kvadrant se docílí asi nejsnáze pomocí uzavření do scope a následného ořezání (clip). Takže dostaneme zhruba následující kód:
\begin{scope} \clip (-2,-2) rectangle (6,6); \draw [samples=50,xshift=-1.8cm,yshift=-0.37cm] plot (\x,\x*\x/2/3.26); \draw [samples=50,rotate around={-180:(-1.84,4.25)},xshift=-1.84cm,yshift=4.25cm] plot (\x,\x*\x/2/3.5); \end{scope}
Offline
↑ Olin:
děkuji moc, kolegyňku jsem poslala do 2 témat (i jinam), zřejmě došla jen do jednoho.
Zdravím.
Offline
↑ Olin: ďakujem veľmi pekne :) mohla by som sa ešte spýtať, čo mám zmeniť, aby sa tá parabola pretínala s osou x? v geogebre mi to krásne vykreslilo, ale keď som to dala do texu, kreslí tú krivku takú "krátku".
Offline
Je potřeba ještě donastavit atribut domain, např.
\draw [samples=50,xshift=-1.8cm,yshift=-0.37cm,domain=-1:10] plot (\x,\x*\x/2/3.26);
(syntaxe je výchozí:koncová hodnota). Nezkoušel jsem to, konkrétní čísla bude potřeba najít zkoušením (či vypočítat, ale to je na dlouho). U druhého plotu bude naopak potřeba nastavit velkou zápornou hodnotu, protože je výsledek rotován o 180°.
Offline
Dobrý deň. Vedel by mi prosím niekto poradiť ?
Vytvoril som si nejaké nástroje (tools) a uložil ich vo formáte "ggt". Existuje spôsob, ako ich importovať do dokomentu tak, aby sa mi importovali automaticky do každého nového dokumentu ?
Ďakujem
Offline
↑ BakyX: Nejdřív je importuj do jednoho dokumentu přes File > Open; pak Options > Settings > Save settings.
Offline
Zdravim, mohl by mi prosim nekdo poradit s ukolem v geogebre? Mam zadano spousty ukolu, ale s jednim si nevim rady. Jde o funkci, kde urcim extremy a minima, pote derivace+nulove body, pote druha derivace+inflexni body a pote diky inflexnim bodum vybarvit casti grafu konvexni/konkavni stoupajici/klesajici. A posledni ukol, pomoci posuvniku v danem intervalu dat bod na fci v hodnote toho posuvniku a pod tim textove pole, kde se mi bude zobrazovat, jake hodnoty x ten bod nabyva a **v jakem useku/casti se nachazi** - a toto vubec nevim, jak udelat. Pro predstavu -
hybu pomoci posuvniku s tim bodem H_1 s potrebuju, aby se mi v tom textovem poli zobrazovalo, ze je bod v useku napriklad konvexni rostouci :( ... ty useky jsou jakoby nove funkce jen s tim rozdilem, ze jsou na intervalech [maximum ci minimum, inflexni bod]
Dokazal by mi nekdo poradit prosim? Uz jsem z toho uplne zmatena...Dekuji za pripadne rady.
Offline
Zdravím vás přátelé,dostali jsme v geogebře úkoly,většinu už mám,ale jeden mi dělá velké problémy.
Mam zadaní v Kouli o poloměru r ---to sestrojím , mam sestrojit kužel o poloměru podstavy a ,a jeho vyšku v tak aby kužel v kouli mněl maximalní objem.
V-koule 4/3*pi*r^3 ,v-kužele-3*r/3 , polomerkužele- sqrt3*r/2
posuvník pro r,to mi je jasné,pak si myslim že bych mněl sestrojit usečku AB ,ta by mněla mit velikost poloměru kužele,samozřejmně by zavisela na r.Tak a nyní co dál.Předem moc díky za další postup Radyge
Offline
Zdravím,
nenašel by se tu někdo natolik zdatný, aby v aplikaci GeoGebra (stránka pro stažení) vyřešil následující příklady? Byl bych velmi vděčný a úlohy se může klidně chopit někdo, kdo by si s GeoGebrou např. po delším čase opět rád pohrál! :-)
01. Sestrojte elipsu, znáte-li její ohnisko F1, vedlejší vrchol C a tečnu t.
02. Sestrojte elipsu včetně jejích hlavních a vedlejších vrcholů, která je dána dvojící sdružených průměrů K'L', M,'N' (body K', L', M, 'N' leží na elipse).
Pakliže by byl někdo až natolik ochotný, nepohrdl bych ani zasláním příkladů v nativním formátu .ggb na e-mail: dan.novak10@seznam.cz :-). Díky!!
Offline
↑ dan.10:
jasně jsem napsala, prokonzultovat něco malého a konkrétního. Další duplicity, co jsi založil, jsem smazala.
Tak si prosím zvaž další působení dle pravidel, nebo si svůj problém řeš mimo toto fórum.
Offline
Zdravím,
neví někdo, zda lze seskupit různé objekty do jednoho a s ním pak pracovat jako s jedním objektem? Např. když chci zobrazit více útvarů v jedné osové souměrnosti v jednom kroku.
Offline
Zdravím,
@teolog:
nástroje pro transformace pracují s výběrem objektů, stačí tedy
* vybrat nástroj osové souměrnosti
* vybrat myší více objektů
* kliknout na osu
Jinak seskupování probíhá pomocí seznamů, je možné třeba body A,B,C,D přeměnit na seznam tak, že do vstupního řádku napíšeme seznam1={A,B,C,D}.
a následně Soumernost[seznam1,a] (kde a je název přímky).
Seskupeným seznamem není možné hýbat, je třeba hýbat body A,B,C,D zvlášť. Pokud seznam není vytvořen z existujících bodů, tjj. například
seznam2={(1,1),(2,2)}
hýbat s ním lze.
Jinak seznam bodů je potřeba zviditelnit kliknutím na tlačítko zobrazit objekt, samotné body je pak možné stejným mechanizmem skrýt.
@byk7: co přesně má být rozškatulkování? Pokud rozdělení algebraického okna, pak ne tak úplně. Od verze 4.2 je možné algebraické okno dělit podle toho, ve které vrstvě objekt leží, můžeš tedy objekty dostat do škatulek 0 až 9. Ovlivníš tím ale i to, jaké objekty jsou "nahoře", tedy vykreslování i zpracování klikanců myši.
Offline
Dobrý den,
prosím o radu - mám elipsu, dva body ji dělí na dvě části. Jedna má být viditelná, kreslená plnou čarou. Druhá část má být kreslená šrafovaně (nebo jak se tomu říká). Nevím, jak zajistit, aby různé části objektu měly různé styly čar.
Offline
Všiml jsem si, že existuje HTML5 verze GeoGebry. Existuje nějaká možnost vložit to sem na web? A pokud ano — je to už ve stavu, kdy by to mělo opravdu smysl?
Offline
↑ Lukee: Ahoj, nejlepší je vkládat <iframe> vygenerovaný z geogebratube.org -- od verze 4.4 která vyjde na podzim už stejně nebude jiná možnost HTML exportu než do GeoGebraTube. Iframe si (pokud vše funguje) sám rozhodne, jestli se má použít Java nebo HTML5, parametrem v URL ho lze v tomto ovlivnit.
Právě vyvíjíme novou verzi GeoGebra rozšíření pro MediaWiki se kterou by takto přes iframe šlo vkládat materiály třeba do MatWiki -- současné rozšíření podporuje pouze Javu. Uvažujeme i o nějakém exportu do BB fór, asi hlavně PhpBB.
Mějte se,
Kondr
Offline
↑ Kondr: OK, díky, zkusil jsem to prozatím použít na hlavním webu: http://www.matweb.cz/thaletova-kruznice (cca uprostřed). Použil jsem čistě HTML verzi, Java je zlá. Nefunguje to v Opeře, to je normální? To se stejně časem vyřeší samo, v Opeře Next to už funguje. Nezkoušel jsem žádné IE, to nemám.
Ale je tam jeden nepříjemný bug — když si v prohlížeči otevřu tu stránku http://www.matweb.cz/thaletova-kruznice tak po chvílí asi získá ten GeoGebra element focus a prohlížeč odscroluje do půlky stránky. Dělá mi to ve všech prohlížečích. Dá se toho nějak zbavit, nevíš? Používám tento kód na vložení:
<script type=„text/javascript" language="javascript" src="http://www.geogebra.org/web/4.2/web/web.nocache.js"></script> <div class="geogebraweb" data-param-width="550" data-param-height="400" data-param-showResetIcon="false" data-param-enableLabelDrags="false" data-param-showMenuBar="false" data-param-showToolBar="false" data-param-showAlgebraInput="false" data-param-ggbbase64="' . $encoded . '"></div>
Offline
↑ Lukee: Opera není podporovaná, při použití iframe z GeoGebraTube by Opera měla dostat Java verzi. Opera Next používá pokud vím jádro WebKit, takže by v ní GeoGebra fungovat mohla, nicméně v nejbližší době se nehodláme věnovat žádným úpravám speciálně pro Operu.
GeoGebra HTML5 funguje dobře v Chrome, FireFoxu, Safari, IE10. V IE9 nebudou fungovat symbolické příkazy, základní funkcionalita by ale měla být dostupná. IE8 a starší není podporováno vůbec.
Pokud jde o autofocus tak nevím o možnosti to rozumně vypnout. Při použití iframe by snad nemělo nastat.
Zdravím,
Kondr
Offline
Tak zase já — nerozumím moc tomu, jak funguje funkce Export as Picture. Pokud nezměním DPI a scale, tak když výkres v GeoGebře exportuji do PNG, tak získám dvakrát větší obrázek, než jaký bych chtěl. Když to exportuji do SVG, tak získám naopak poloviční obrázek (ukázka). Když změním u PNG DPI na 150, tak získám obrázek, který má asi správnou velikost, když u SVG nastavím scale 2:1, tak získám obrázek, který je o trochu menší než to 150 DPI PNG.
Je to normální? Dá se s tím něco dělat? Chci to samozřejmě exportovat do SVG/PNG přesně tak, jak to vidím a ty obrázky by měly mít stejnou velikost — chci moderním prohlížečům servírovat SVG a ostatním totéž v PNG. Ještě edit: nakonec bude stačit, když se bude nějak rozumně exportovat SVG, do PNG už to z SVG převedu skriptem.
Offline
↑ Lukee: Díky za připomínku. Měřítko říká, kolik centimetrů odpovídá jedné jednotce na ose x. Takže když do vstupního pole napíšeš
(x(Corner[3]-Corner[1]))/x(Corner[5]) *72/2.54
měl bys dostat v algebraickém okně hodnotu, kterou musíš napsat do měřítka, abys dostal velikost jako na obrazovce při 72dpi (skrytý default pro SVG). Pro 300dpi PNG analogicky
(x(Corner[3]-Corner[1]))/x(Corner[5]) *300/2.54
Export z GeoGebry je cílený na tištěná média kde jsou důležité centimetry a DPI, na pohodlnějším exportu pro web, kde rozhodují pixely, ještě musíme zapracovat.
Zdravím z hlavního města GeoGebry :)
Kondr
Offline
↑ Lukee: Můžeš vyzkoušet aktuální betaverzi .
Offline