Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 02. 2011 13:13

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Chemický rozbor jídla

Ahoj,

zajímalo by mě, proč je tak těžké určit, z čeho bylo jídlo vyrobeno. Např. CocaCola a KFC si velmi pečlivě střeží své recepty.

Dejme tomu, že bych chtěl zjistit 11 tajných druhů koření, které v KFC používají. Na světě je omezený počet druhů koření, které se produkují v tak velkém množství, aby toto množství pokrylo celosvětovou spotřebu KFC. Řekl bych tedy, že je možné udělat chemický rozbor všech těchto koření. Pak buď běžným způsobem nakoupím v KFC nebo jinak získám směs, kterou v KFC používají (předpokládám, že se s ní zaměstnanci musí dostat do styku). Udělám chemický rozbor této směsi a porovnám přítomné látky s látkami obsaženými v různých kořeních. Tímto způsobem bych měl zjistit složení KFC směsi. Proč to ale ještě nikdo nezjistil?

Offline

 

#2 25. 02. 2011 14:36

Phate
Příspěvky: 1740
Reputace:   99 
 

Re: Chemický rozbor jídla

To uz by me spise zajimala ta coca-cola, u toho KFC bych v tom nehledal nejakou velkou vedu, je to prece jenom kure "osmazene"(nebo kdo vi jak pripravene) na styl normalniho kridylka v obalu a chutove podle me ne az tak specialni, kazdopadne co byste planoval udelat s receptem, ktery byste zjistil? prodat ho jinemu fastfoodu?:)


Vykonávat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu.

Offline

 

#3 25. 02. 2011 15:37

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Chemický rozbor jídla

Podle mě nechtějí aby se vědělo z čeho to přesně dělají, protože to asi není úplně zdravé. A kdyby si zjistil a zveřejnil, možná by tě mohli žalovat. Jinak si myslim, že získat ty recepty není velký problém, ale nevím k čemu by to bylo.

Offline

 

#4 25. 02. 2011 15:40

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 869
Reputace:   62 
 

Re: Chemický rozbor jídla


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#5 25. 02. 2011 15:59

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ kyborg:

Na základě čeho by byl takový člověk žalovatelný? Je rozdíl mezi prozrazením obchodního tajemství a tím, na co se ptá Pavel.

Ze zdravím to obecně nemá tolik co dělat, protože přeci jen výsledné nutriční hodnoty všichni známe, jsou zveřejněné, jen nejsou známy ony postupy, integrience a jejich poměry.

Offline

 

#6 25. 02. 2011 16:02 — Editoval Spybot (25. 02. 2011 16:42)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ kyborg:
Alebo jednoducho nechcu, aby si kazdy doma varil svoju vlastnu kolu. Na utajovani receptur nie je nic nepochopitelne ci zvlastne. Co sa tyka ziskania receptov, tak KFC ma ten svoj ulozeny v hlavnej budove celej firmy a Coca-cola v trezore banky (pokial si dobre pamatam). Ja si myslim, ze ziskat tie recepty bude...no, minimalne tazsie nez si ist do obchodu kupit kolu/KFC kura.

↑ Phate: ↑ Pavel Brožek:
Spominam si, ze o KFC sa pisalo v knihe Big Secrets. Autor tam tvrdi, ze ked robili laboratornu analyzu obalu tych kureniec, tak nasli muku, sol, glutaman sodny a cierne korenie. Nic nebolo neidentifikovatelne a hlavne nenasli ziadne bylinky. Teda ak si dobre pamatam; uz ani neviem, kedy som tu knihu drzal v ruke (a nedari sa mi zohnat ju v elektronickej podobe).

Inak - ak pozname ingrediencie k pokrmu, znamena to, ze ho vieme aj pripravit? Neviem, kuchar nie som; len sa pytam.

E: ↑ mák:
Moze to byt pravda, aj nemusi. Nie je to prvykrat, co recept "unikol" na verejnost a napokon...takych zarucene pravych receptov Ti za 5 minut prehladavania internetu dodam 5. Niektory z nich bude mozno aj ten skutocny, lenze ktory?

A aj keby unikol - kolu v dnesnych casoch predava z valnej vacsiny znacka.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#7 25. 02. 2011 16:27

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ Spybot: přidávám se k názoru, že umíme určit složení jídla, jenže způsob zpracování ne

Offline

 

#8 25. 02. 2011 16:29

Dana1
Host
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ mikl3:

OT Ahoj...

 

#9 25. 02. 2011 17:29

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ Dana1: čau čau, já už jsem na pozdrav koukal v O nás

Offline

 

#10 26. 02. 2011 11:48

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ Spybot:
Podle mě uvařit si doma kolu je mnohem náročnější, než si ji koupit v obchodě, takže si ji nikdo vařit doma z jiných než řekněme experimentálních důvodů nebude, bez ohledu na to jestli má recept nebo ne.


↑ halogan:
No myslel jsem, že by ho asi žalovali za prozrazení obchodního tajemství. Nevim. Právu nerozumim. Ale zajímalo by mě proč by to nebylo právě to prozrazení obchodního tajemství.

No nejde o nutriční hodnoty ale o to, že se třeba dozvíš, že v hamburgeru je jen 1% masa a zbytek jsou rozmixované kosti.

Offline

 

#11 26. 02. 2011 12:02 — Editoval pietro (26. 02. 2011 12:14)

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Chemický rozbor jídla

A naše telo si z toho mixu aj tak vyberie hlavne energiu...80..120W.až..450W pri plávaní, ale to som asi OT.

Offline

 

#12 26. 02. 2011 13:21 — Editoval Spybot (26. 02. 2011 13:22)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ kyborg:
Pod "doma" som myslel aj "v laboratoriu firmy Pepsi". Jednoducho nechcu svoj skvely recept spristupnit a vytrubit do sveta; to je hlavny ucel (ze by kola obsahovala ako tajnu prisadu nejaku ortut, by som sa teda nebal - len to som chcel povedat).

Ohladne tych hamburgerov - ak by zacali v Mcdonalde pisat "jedenie u nas skodi zdraviu", myslis, ze by sa nieco zmenilo (analogia s cigaretami)? Vezmi si, ze v kole je kofein (to je myslim dokonale zname) a predsa ju piju deti kazdeho veku. Je rozdiel medzi skodlivym a skodlivym, resp. neprospesnym a skodlivym, bohuzial.

Teraz ma vlastne napadlo - sice su tie recepty tajomstvom tajomstiev, ale nejaka potravinova inspekcia na to asi nehladi a analyzu urobit musi (aby tam napriklad nebola spominana ortut). Teda ten figel bude asi z vacsej casti len v priprave.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#13 26. 02. 2011 13:22

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ mikl3:
To podle mě nemůže být problém.


Jinak si myslim, že zaměstnanec KFC musí vědět jak se to kuře přibližně dělá.

Offline

 

#14 26. 02. 2011 16:05

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ kyborg: u nějakých jednodušších jídel samozřejmě ne, ale řeknu ti: 1 kg mouky, 2 kvasnice, 5 vajec, kmín, mleté maso, paprika sladká, sůl, cibule, česnek a uvař to, tak co z toho uděláš? určitě něco úplně jiného než já

Offline

 

#15 26. 02. 2011 16:11

mák
Místo: Vesmír, Galaxie MD
Příspěvky: 869
Reputace:   62 
 

Re: Chemický rozbor jídla

Mě z toho vznikne tohle
http://i.idnes.cz/10/122/c460/TRR37de9f_poctive_opecene_uplne_kachni_chipsy.JPG
plus pivo....


LibreOffice Verze: 7.6.6.3, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

 

#16 26. 02. 2011 16:12

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ mák: to je reakce na můj post?

Offline

 

#17 26. 02. 2011 17:17

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ mikl3:
No ale tady vim, co mi z toho má vzniknout. A pokud znam ingredience a výsledný produkt, tak podle mě nemůže být problém přijít na recept.

Offline

 

#18 26. 02. 2011 17:26

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Chemický rozbor jídla

A zase podla mna je to problem, a to poriadny. Dokaz - nikto na to este neprisiel.

Tvrdis, ze ked Ti dodam ingrediencie a obrazok daneho jedla, nie je problem urobit ho?


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#19 26. 02. 2011 18:38

kyborg
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ Spybot:

No já myslim, že to už někdo dokázal. Možná výrobci RC coly nebo pepsi coly.

No já to nedokážu. Ale pokud by ten recept měl nějakou cenu, tak by se na 99% našel někdo, kdo by to dokázal. (a nebavíme se o obrázku jídla - kolu nebo kuře z KFC si můžeš kdykoliv koupit)

Offline

 

#20 26. 02. 2011 19:20 — Editoval Spybot (26. 02. 2011 20:47)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Chemický rozbor jídla

Na jednej strane priznavas, ze by si nic podobne nedokazal a nemas o tom velmi predstavu, na druhej strane je to same "ja si myslim ze sa to da". Ja a mikl si to nemyslime, tym padom sme Ta prehlasovali. Ak nemas nic ine, tak ani ja k tomu velmi nemam co povedat.

"Urcite by sa niekto nasiel. Asi to uz niekto dokazal" Nehnevaj sa, ale toto vsetko su bohuzial len Tvoje pocity a ked argumentujes len presvedcovanim o ich spravnosti, tak neviem, co viac by som dodal, lebo toto uz velmi nie je diskusia.

Ty mi chces tvrdit, ze ten recept nema ziadnu cenu? Ale to sa tazko mylis; ako si na take nieco prisiel? Ten recept pomaha zarabat miliardy, teda ma cenu niekolkonasobne vyssiu.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

#21 26. 02. 2011 19:49

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Chemický rozbor jídla

Offline

 

#22 26. 02. 2011 19:56 — Editoval pietro (26. 02. 2011 20:01) Příspěvek uživatele pietro byl skryt uživatelem pietro. Důvod: chyba

#23 26. 02. 2011 20:16

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ pietro: přepočítej si vodíky;)

Offline

 

#24 26. 02. 2011 20:19

mikl3
Příspěvky: 2635
Škola: FS ČVUT (12-16, TZSI, Bc.)
Pozice: Studuji magisterske
Reputace:   78 
 

Re: Chemický rozbor jídla

↑ Stýv: ano, vodíci nevycházejí, ale snad všichni víme, o čem nás chtěl ↑ pietro: informovat

Offline

 

#25 26. 02. 2011 20:39 — Editoval Spybot (26. 02. 2011 20:46)

Spybot
Příspěvky: 740
Reputace:   39 
 

Re: Chemický rozbor jídla

Z tohto hladiska su este zaujimavejsie napriklad karvon a limonen.

Tu staci aby boli casti molekuly inak "natocene" a uz je z vone maty vona rasce (kmin?), resp. (v druhom pripade) z vone citronu vona pomaranca. Velmi malo staci chutovym/cuchovym receptorom.


Per aspera ad astra. In æternum et ultra.

Užitečné vzorce  Užitečné odkazy  Konstrukční úlohy

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson