Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 04. 2011 00:37

ladab
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Souřadnice těžiště obrazce ohraničeného křivkami

Ahojte, mám vypočítat souřadnice těžiště ohraničeného křivkami $y^2 =6x  $
a přímkou $x=5$.

Jde mi o to, jestli ta křivka parabola půjde i pod osu x, protože v tom případě by ta druhá souřadnice musela být NULA! A mně vychází tyto souřadnice $x=3$ a $y=\frac{3\sqrt30}{8}$

Jak se to dá ověřit v tom Wolframovi? Jde tam nějak ověřit i obsah plochy, objem a délka křivky???

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) ladab)

#2 01. 04. 2011 00:46 — Editoval Dana1 (01. 04. 2011 00:47)

Dana1
Host
 

Re: Souřadnice těžiště obrazce ohraničeného křivkami

↑ ladab:

Nepoteším Ťa. Samozrejme, že krivka ide pod os x - vyplýva to z druhej mocniny y.

Veľmi s Wolframalpha neviem robiť, ale toto ešte zvládam. Myslím, že ráno sa nájdu ľudia, čo Ti dobre poradia...
Odkaz

 

#3 01. 04. 2011 09:18

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Souřadnice těžiště obrazce ohraničeného křivkami

Zdarvím vás,

↑ Dana1:

Děkuji, Dano :-)

↑ ladab:

Překontroluji si, prosím, vzorce - odkaz.

Horní funkce $f(x)=\sqrt x$, dolní funkce $g(x)=-\sqrt x$. Ve vzorci pro y-souřadnici je $f^2(x)=x$ a $g^2(x)=x$, tedy y-souřadnice vychází 0 z výpočtu, ale také ze symetrie obrázku (je na ose symetrie, což je osa x).

Ve Wolframu - pokud správně zapíšeš určitý(e) integrál(y), který(é) používáš pro výpočet, určitě zkontroluješ.

Je to v pořádku? Děkuji.

Offline

 

#4 01. 04. 2011 10:01

ladab
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: Souřadnice těžiště obrazce ohraničeného křivkami

↑ jelena:↑ jelena:
Tak předpokládám, že tu $x=3$ mám dobře, ale ta $y$ mi stále nula nevychází, nechápu. Ty vzorce já mám tyhle:  $x=\frac{\int_a^b xy\mathrm{d}x}{\int_a^b  y\mathrm{d}x}$ a $y=\frac{\frac12\int_a^b y^2\mathrm{d}x}{\int_a^b  y\mathrm{d}x}$

Offline

 

#5 01. 04. 2011 10:10

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Souřadnice těžiště obrazce ohraničeného křivkami

↑ ladab:

Děkuji. Tvůj vzorec platí pro ohraničeni $y=f(x)$ - horní funkce a $y=0$ dolní funkce. Takovou situaci nemáš. Zkus použit vzorce, co doporučuji (i pro x souřadnici).

Offline

 

#6 01. 04. 2011 10:13 — Editoval ladab (01. 04. 2011 10:36)

ladab
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: Souřadnice těžiště obrazce ohraničeného křivkami

↑ jelena: já se v tom odkaze nemůžu zorientovat, těch vzorců je tam hodně a nějaký chaos ... takže mám špatně i tu x-ovou???

Jsou to tyhle vzorce?
$x=\frac{\int_a^b x(f(x)-g(x))\mathrm{d}x}{\int_a^b  (f(x)-g(x))\mathrm{d}x}$ a $y=\frac{\int_a^b (f(x)^2-g(x)^2)\mathrm{d}x}{\int_a^b  (f(x)-g(x))\mathrm{d}x}$

Takže i podle těchto vztahů mi vychází x=3 :-)
A y mi výjde v čitateli integrál nuly, takže to je NULA, hurá!

Offline

 

#7 05. 04. 2011 21:14

ChiSka
Zelenáč
Příspěvky: 2
Reputace:   
 

Re: Souřadnice těžiště obrazce ohraničeného křivkami

pocitam ten samy priklad, ale jsem v nem uplne zmatena...muzu vedet ktera fce je f(x) a ktera g(x) a do ktereho vzorecku mam teda vubec dosazovat? diik moc

Offline

 

#8 05. 04. 2011 22:10

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Souřadnice těžiště obrazce ohraničeného křivkami

↑ ChiSka:

Zdravím,

nepíš, prosím, do vyřešených témat. Lepší je založit si nové téma s odkazem na již vyřešené. Jinak se to zatoulá.

jelena napsal(a):

Horní funkce $f(x)=\sqrt x$, dolní funkce $g(x)=-\sqrt x$. Ve vzorci pro y-souřadnici je $f^2(x)=x$ a $g^2(x)=x$, tedy y-souřadnice vychází 0 z výpočtu, ale také ze symetrie obrázku (je na ose symetrie, což je osa x).

vzorce - v odkazu nebo od Ladyb

$x_T=\frac{\int_a^b x(f(x)-g(x))\mathrm{d}x}{\int_a^b  (f(x)-g(x))\mathrm{d}x}$

$y_T=\frac{\int_a^b ((f(x))^2-(g(x))^2)\mathrm{d}x}{\int_a^b  (f(x)-g(x))\mathrm{d}x}$

Případně sem napíš, co a jak jsi dosadila.

Stačí tak? Děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson