Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 05. 2008 11:16

gavec
Zelenáč
Příspěvky: 16
Reputace:   
 

Průběh funkce

Zdravim,
Na úterý mám odevzdat projekt do matematicke analyzy... a nevim si rady. Potřebval bych vypočítat průběh funkce y=sin(x)-ln(sin(x))

Potrebval bych vedet:
Definicni obor
Intervaly spojitosti a body nespojitosti
Jestli je periodicka, suda, licha
Jednostranne limity v krajních bodef Df a v bodech nespojitosti
Intervaly ryzí monotomie, extrémy
Asymptoty funkce

Kdyby někdo věděl jak udělat aspon jeden z techto bodu, pls dejte vedet... Potrebuju to celkem nutne :(... predem diky

Offline

 

#2 25. 05. 2008 11:32

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: Průběh funkce

no a co jsi spocital sam? na cem jsi se zasekl?

Offline

 

#3 25. 05. 2008 11:39 — Editoval jelena (25. 05. 2008 11:46)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Průběh funkce

↑ gavec:

Zdravim :-) dnes nefunguje odkaz na on- line vypocty od pana Roberta Marika http://old.mendelu.cz/~marik/maw/index.php?form=graf , tak zkus zatim toto

http://wims.unice.fr/wims/wims.cgi?sess … unction.en

Definicni obor je dan tim, ze vyraz za ln ma byt vetsi 0, tedy sin (x) vetsi 0, x nalezi do intervalu (0, pi) tento interval se opakuje s periodou 2pi

derivace - spocti si on - line, pokud nepujde, tak se ozvi, pak bude potreba polozit derivace rovne 0 a resit rovnice.

http://mathonline.fme.vutbr.cz/Prubeh-f … fault.aspx - zde vzor.

Staci pro zacatek?

Edit :-) Srdecne zdravim kolegu plisna :-)

Offline

 

#4 25. 05. 2008 14:01

gavec
Zelenáč
Příspěvky: 16
Reputace:   
 

Re: Průběh funkce

↑ plisna:
Zasekl jsem se hned na zacatku... na netu jsem si nasel definicni obor.. ten by mel byt (2kpi;(2k+1)*pi), dale vim, ze je periodicka a mam i obe derivace. Da se rict, ze jsem se zasekl u vseho co jsem vypsal vyse... A hlavne nechapu, jak mam vypocitat ty jednostranne limity v krajnich bodech Df, kdyz mi vysel takovy Df.... Take mi vrta hlavou ten interval spojitosti a body nespojitosti.

↑ jelena:
Jj urcite to staci, cokoliv mi hodne pomuze. diky

Offline

 

#5 25. 05. 2008 14:08

robert.marik
Einstein
Příspěvky: 999
Reputace:   
 

Re: Průběh funkce

Zdravim, presmeroval jsem to pro dnesni odpoledne na svuj domaci pocitac, takze to pojede.

http://old.mendelu.cz/~marik/maw/index.php?form=graf   

ale v tomto pripade muze byt pro nekoho vygenerovany obrazek zavadejici, ve skutecnosti tam je spousta svislych asymtptot, v bodech k*pi, kde k je cele cislo

pracoval bych jenom an intervalu $(0, \pi)$, protoze na intervalu $(\pi, 2\pi)$ funcke enni definovana a dal doleva nabo doprava se dostanu pomoci periodicnosti.

Offline

 

#6 25. 05. 2008 14:29

gavec
Zelenáč
Příspěvky: 16
Reputace:   
 

Re: Průběh funkce

Nemohl by tu nekdo pisnout ten Df jako pro blba? :) jakoze... Df=.... Potrebuju proste vedet ty krajni body, abych pak vypocital limity.

Offline

 

#7 25. 05. 2008 14:34

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: Průběh funkce

$\mathrm{Dom}\,f = \big( 2k\pi, (2k+1)\pi \big), \qquad k \in \mathbb{Z}$

takze to je $ \dots \cup (-2\pi, -\pi) \cup (0, \pi) \cup (2\pi, 3\pi) \cup \dots$. ok?

Offline

 

#8 25. 05. 2008 14:35 — Editoval robert.marik (25. 05. 2008 14:36)

robert.marik
Einstein
Příspěvky: 999
Reputace:   
 

Re: Průběh funkce

$\cdots\cup (-2\pi,-\pi) \cup (0, \pi)\cup (2\pi,3\pi)\cup (4\pi, 5\pi)\cup \cdots =\cup_{k\in Z} (2k\pi, (2k+1)\pi)$

tak tentokrat je rychlejsi plisna :)

Offline

 

#9 25. 05. 2008 14:47

gavec
Zelenáč
Příspěvky: 16
Reputace:   
 

Re: Průběh funkce

heh diky moc no a ten interval spojitosti a bod nespojitosti by vypadal potom jak?

Offline

 

#10 25. 05. 2008 14:55

plisna
Místo: Brno
Příspěvky: 1503
Reputace:   
 

Re: Průběh funkce

funkce je spojita na svem definicnim oboru, mimo definicni obor neni vubec definovana. zkus pouzit nejaky soft na vykresleni

Offline

 

#11 25. 05. 2008 16:05

gavec
Zelenáč
Příspěvky: 16
Reputace:   
 

Re: Průběh funkce

Jj to uz jsem udelal... program mi vyhodil paraboly ktere byly od sebe vzdalene vzdycky o jedno PI... a kazda mela velikost jedno PI... ale nepochopil jsem, jaky bod nespojitosti z toho vychazi... interval spojitosti je asi 0-PI ne?

Offline

 

#12 25. 05. 2008 16:26

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Průběh funkce

↑ gavec:

Interval spojitosti a definicni obor to je totez:  (0, pi) a opakuje se to po 2pi - to jsou sjednoceni intervalu, co pisou kolegove. Cti, prosim, co ti piseme. Ty mas vysetrovat na konci definicniho oboru - tedy vysetruj limitu v 0 zprava a v pi zleva. Neni bod nespojitosti, ale cely interval - tam, kde neni Df.

OK?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson