Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 25. 05. 2011 22:01

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Průvodce založením tématu

Napadlo mě (nebo to už někdo někdy zmínil a teď se mi to jen vynořilo v mysli :-) ), že bychom mohli vytvořit něco jako „průvodce založením tématu“. Nedá se čekat, že si každý nováček přečte pravidla a rady. Ale kdyby si mohl projít průvodce (který by byl nováčkům při zakládání témat dostatečně vnucován), kde by v každém kroku byla jednoduchá otázka s malým počtem možných odpovědí, tak by se mohl často proklikat k odpovědi (MAW, Wolfram, výsledky vyhledávání na fóru a podobně) sám bez zakládání tématu.

Je to jen nápad, který si zde poznamenávám, v blízké budoucnosti nic takového tvořit nebudu. Maximálně bych vytvořil prostředí, kde by moderátoři mohli průvodce dávat sami dohromady.

Offline

 

#2 29. 09. 2011 22:21 — Editoval Pavel Brožek (29. 09. 2011 22:22)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Průvodce založením tématu

První krok k průvodci byl proveden: na hlavní stránku jsem dal doprostřed nad všechna fóra odkaz na založení tématu. Ten vede na průvodce. Zatím průvodce umí jen vybrat fórum, do kterého uživatel téma vloží.

Nápady na rozšíření průvodce jsou vítány, ale neslibuji, že je budu hned realizovat… Ideální by bylo, kdyby někdo průvodce vytvořil a já bych to pak jen hodil na web :-).

Offline

 

#3 29. 09. 2011 22:25

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Průvodce založením tématu

↑ Pavel Brožek:
Odkaz na průvodce je super!

Offline

 

#4 30. 09. 2011 17:34

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Průvodce založením tématu

Na stránce http://forum.matweb.cz/pruvodce_beta.php můžete testovat návrh průvodce. V té podobě je samozřejmě nepoužitelný, ale dávám vám na něj odkaz, abyste viděli, jak zhruba může vypadat.

V každém kroku průvodce je možné vygenerovat stránku reagující na to, co uživatel navolil na předchozích stránkách. Na konci by měl být uživatel přesměrován na založení tématu, kde může mít předpřipravenou šablonu.

Měli bychom teď dát společně dohromady, jak bude průvodce přesně vypadat.

Offline

 

#5 30. 09. 2011 23:19

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Průvodce založením tématu

↑ Pavel Brožek:

Děkuji, ideově se mi to libí velmi (není to pro Tebe moc časově náročné?). Očekáváš, že napíšeme návrhy, co všechno bychom ještě představovali při založení tématu a potom z toho vybereš, co uznáš za vhodné? To jsem ještě nevymýšlela.

Jenom zatím:

a) nevím, jak Průvodce ošetřit tak, aby se uživatel zároveň zorientoval, kde a co všechno najde bez Průvodce? A zas, aby to nebylo přeplácané.

b) mělo by smysl uvažovat nad doplněním automatického textu na závěr zprávy, jak je to na německém fóru (pomáhalo by to snad k zorientování, co mohu od fóra očekávat a co nemám požadovat)?

c) hledání probíhá jen v názvech témat? - to bychom se měli více věnovat editu názvu (zejména podařených témat) - ach jo :-)

------------------------------------------------------------
Mimo téma: nad oknem zprávy máme: "Pokud znáte TeX, můžete jej zde používat pomocí značek..." (což nenutí začít používat TeX, když ho dosud neznám). Asi by bylo lepší natvrdo: "Pro matematické zápisy používejte TeX ...nebo alespoň ..." 

A úplně mimo téma - předpokládám, že oblíbený manuál máš v papírové podobě, ale kdyby ne, tak- také má pěkná vyskakovací okna cca v polovině textu (u nás je to velmi oblíbená kniha, česká verze je ještě podařenější, než ruská, ruská je skvěla - to si myslíme s bratrem :-)

Zdravím a děkuji.

Offline

 

#6 01. 10. 2011 00:02 — Editoval Pavel Brožek (01. 10. 2011 00:04)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Průvodce založením tématu

↑ jelena:

Zdravím.

Nějaký čas to samozřejmě zabere, ale kdyby mi chyběl, tak průvodce počká :-).

a) Nemyslím si, že by se průvodce měl snažit o to, aby se uživatel na fóru zorientoval a dokázal si poradit bez průvodce. Průvodce má být „blbuvzdorný“ a nedovolit uživateli poslat téma tam, kam nemá, nebo porušovat pravidla (samozřejmě se některé průvodcem řešit nedají). Kdybychom měli uživatele seznamovat se strukturou fóra, tak bude průvodce příliš rozsáhlý. Průvodce by měl umožnit relativně rychle založit téma, ne něco uživatele učit. Možná v tomto bodě došlo k nedorozumnění, „průvodce fórem“ není to, co jsem měl v plánu.

b) Ať to ostatní nemusí hledat, jde o toto (tam je to samozřejmě v němčině, německy skoro neumím, tak jsem použil google translator a odtud je to zkopírované):

For those who want to help me (automatically generated from online math):
"I want to build the solution in collaboration with others."

Mně se to nelíbí :-).

c) Výsledky hledání jsou převzaty z googlu s parametrem site:forum.matweb.cz. Takže předpokládám, že hledá na celé stránce. Možná tam bude možné udělat zjednodušený formulář standardního hledání na fóru, ale to opravdu jen možná.

Je potřeba to navrhnout tak, abychom se uživatele příliš neptali na zbytečné dotazy (když chce někdo poradit se syntaxí v C, tak mu bude k ničemu okno do Wolfram|Alpha) a přitom ho co nejlépe nasměrovali. Je to průvodce, takže musí být uživatelsky co nejpřívětivější. Jde mi tedy o to, abychom našli optimální „rozhodovací strom“, posloupnost stránek pro každou možnou volbu uživatele.

Mimo téma: mimo téma. :-)

Offline

 

#7 01. 10. 2011 12:05

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Průvodce založením tématu

↑ Pavel Brožek:

děkuji, s časem to je rozumný přístup :-) Doufám, že Zakladatel si uvědomuje, jaký poklad v Tobě má.

1) "Průvodce tématem" není "Průvodce fórem" - děkuji, už jsem se zorientovala. V tom případě by jeden z kroků mohl vést na stále aktualizované téma místních technických vymožeností (téma ovšem dosud nemáme).

2) Jak zdůraznit povinnost odebírat příspěvky mailem (přímo v Průvodci)?

Mně se to nelíbí :-).

To je vážný argument :-) Nelibí se jako celá myšlenka nebo texty? Samozřejmě my prokážeme větší kreativitu při tvorbě hlášek (výběr z místních zdrojů):

vstup: "a chcelo by sa ti to vypočítať? lebo ja som z toho mimo totálne a potreboval by som to :)"
výstup: Nechcelo…

vstup: potřebovala bych pomoct s průběhem funkce, s jejím vyšetřením, kompletním od definičního oboru až po samotný graf
výstup: Tak nám řekni, co už máš.

Třeba jejich "Potřebuji jen výsledek" je zrovna přechod na Wolfram, abychom se neptali na zbytečnosti. Můžeme mít i variantu "V tématu mám více úloh a potřebuji jen obecný návod" - v pořádku, "V tématu mám více úloh a/nebo potřebuji kompletní řešení" - upozornění na pravidla atd. Myslím, že by se to mohlo ještě domyslet.

Trochu mimo téma: v návrhu máš otvírání v novém panelu, proč to nemáme standardně v odkazech (a musím používat pravé tlačítko? :-) nebo to záleží jen na prohlížeči?

Úplně mimo téma - ta kniha (celý soubor knih) si určitě zasluhuje pozornost :-) Zdravím.

Offline

 

#8 01. 10. 2011 12:35 — Editoval Pavel Brožek (01. 10. 2011 12:42)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Průvodce založením tématu

↑ jelena:

2) Neměl by být problém dát do průvodce možnost zvolit si, jestli chci odebírat nové příspěvky (samozřejmě s defaultní volbou odebírat).

Mně se hlavně nelíbí přidávání textu do cizích příspěvků tak, jako by to psali oni (přestože je tam uvedené, že to přidal automat). Ale ani jinak se mi to moc nelíbí, možná se to dá srovnat s tvým odporem k poznámce „Editoval…“? (Mně se ta poznámka o editaci také moc nelíbí, nejradši bych ji dal někam mimo text příspěvku, ale na druhou stranu je to zase dobře vidět. Ale případnou debatu na toto téma prosím jinde.)

K otevírání v novém panelu – nevím, co konkrétně myslíš, myslíš odkazy na matwiki? Tam mi přijde logické, že se neotvírá do nového okna (tak odkazy standardně fungují). V případě průvodce je potřeba, aby po neúspěšném vyzkoušení odkazu mohl uživatel snadno pokračovat v průvodci. Ale to jsem vůbec neřešil, Wolfram|Alpha a Lukeeho okamžité hledání měly otevírání v novém okně automaticky.

Edit: Ještě mě napadlo: v průvodci musí být zohledněno, že může být otevřen už z vybrané sekce (odkaz na průvodce tak nebude jen na hlavní stránce, ale i v sekcích). Vypnutí průvodce pro pokročilé uživatele by mělo jít nějak udělat.

Edit2: Odebírání mailů není problém, už teď je ta možnost při zakládání tématu. Takže jen nastavím, aby byla defaultně zvolená.

Offline

 

#9 01. 10. 2011 23:52

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Průvodce založením tématu

↑ Pavel Brožek:

děkuji, omlouvám se, že až teď se dostávám k odpovědi. Za "odebírání mailů" moc děkuji - snad to zvýší odezvu na založená témata.

"Automatický text" - to je sporné. Pokud umím jasně formulovat - od začátku a do konce, potom příspěvek napíší sama a automatický text nepotřebuji, ale například pomohlo by to (?):

a) téma obsahuje jen překopírované zadání (buď si to autor dotazu neuvědomil nebo má problém s komunikaci (např. s češtinou)), potom automatický text zmírní averzi k takovému tématu (minimálně musel(a) uvažovat nad výběrem textu a snad i douvažuje),

b) výběr automatických textů usnadní zorientování, co dotyčný má provést před vložením tématu a co může požadovat od ostatních. Na některé texty může navazovat přechod na pravidla, že se jedná o porušení. Podobně, jak jste uvažovali nad "krátkým testem".

Ale rozumím - má zabedněnost ve standardizování všeho je "nadstandardní", nechám tomu volný prostor, co si myslí kolegové, děkuji.

---------------------------------
Odkazy: takový myslím - když je takový odkaz, musím pravým tlačítkem :-), aby bylo v novém panelu, ale je možné, že nikomu jinému to nevadí.

K samotnému průvodci jsem už nic víc nevymyslela.

Offline

 

#10 02. 10. 2011 10:19 — Editoval ((:-)) (02. 10. 2011 15:54)

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Průvodce založením tématu

Ahojte.

Čo napíšem, nie je nijak podstatné, je to len také drobné pozorovanie.

Myslím, že zadávatelia niekedy nerozumejú slovu  Téma  (Založit nové téma).

Ako keby si mysleli, že téma sú napríklad kvadratické rovnice a tak šupnú svoju úlohu o kvadratických rovniciach k inej  (pravdaže, ako naschvál) už vyriešenej úlohe o kvadratických rovniciach, kde si to trebárs (samozrejme) nikto nevšimne...

V poslednej dobe (ale môže to byť náhoda) som takto alebo podobne videla 3 úlohy...

Ale nejaký veľmi konštruktívny nápad nemám - možno  Vložiť novú úlohu (?)  a šup do sprievodcu .... :-)

Ďakujem za prečítanie.

Dana

Offline

 

#11 02. 10. 2011 13:09

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Průvodce založením tématu

Ešte ma napadlo: Keby sa do sprievodcu implementovali pravidlá - klepne, vidí pravidlá, prečíta (he-he) a ide na rozcestník...

Offline

 

#12 02. 10. 2011 13:52 — Editoval janca361 (02. 10. 2011 14:01)

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Průvodce založením tématu

Zdravím, když zakládám téma přes průvodce je automaticky zaškrtnutá možnost "Přihlásit k odběru zpráv e-mailem". Nezpůsobí to, že tazetelé nebudou chodit už zpět na forum, protože dostanou rovnou odpověď do emailu? Je časté, že neděkují za rady, že témata neoznačují za vyřešené... Nebude to tato funkce podporovat? Osobně jsem ji nikdy nevyužila, nebylo potřeba.
Za sebe bych uvítala, kdyby nebyla automaticky zaškrtnutá, ale její zaškrtnutí by bylo možné, kdo by měl zájem tak by si zaškrtnul.


EDIT: Aha, tak nejsem první, komu se to nelíbí  :)

EDIT 2: Když přidám příspěvek do nějakého tématu (teď se mi to stalo na LaTeXové pískovišti), tak se mi tam taky zaškrtne možnost "Přihlásit k odběru zpráv e-mailem". To už se mi vůbec nelíbí :(

Offline

 

#13 02. 10. 2011 14:29

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Průvodce založením tématu

↑ janca361:

Zdravím,

zde Pavel vysvětluje, že dostáváš upozornění o novém příspěvku (ne řešení problému). Tedy by to měl být spíš "otravný" manévr vůči uživatelům, co sem nasypou problémů a už se nevrátí ani se podívat, co se v tématu děje. Své problémy sypou na více míst, dá se to vyhledat. Prohlížela jsem statistiku uživatelů s jedním příspěvkem - dost často řešení mají a už se neozvou.

Pro řešitele to asi velký smysl nemá - snad jen v případě, že se na fóru neobjevuje často a chce si hlídat téma, ve kterém působil. Snad by odběr příspěvků měl být vhodný pro Moderátory, ale to bych si musela vyčistit mail vyhrazený jen pro fórum (asi se to v nejbližší době nestane :-)

Komu se to ještě nelibí? :-)

Rychle jsem napsal strašidlu dopis a pověsil jsem ho na dveře navigační kajuty. Zněl takto: Vážené strašidlo! Pod dojmem událostí Ti oznamujeme, že příští pátek před západem slunce se s Tebou koná schůzka ve věci projednání všech stížností.

                                               Královská kolonie bez zákona

P.S. Železné řetězy s sebou neber.

Dlouho jsem přemýšlel, zda mám napsat ,královská' nebo ,bez zákona'. Nakonec jsem se rozhodl pro obojí. Dosáhl jsem tím jakési rovnováhy.

Offline

 

#14 02. 10. 2011 15:15

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Průvodce založením tématu

↑ jelena:
Když mi to bude chodit, tak to bude chodit rovnou do spamu nebo to budu filtrovat někam, že mi to vůbec nebude vadit ;)
Vždy, když se na forum přihlásím, témata s novými příspěvky svítí. Pročtu si, co mě zajmá, zbytek označím za přečtené :) Pravda, že pokud tu nejsem dýl, tak je toho dost.

Offline

 

#15 02. 10. 2011 15:51

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Průvodce založením tématu

↑ janca361:

:-) V tomto tématu se máme věnovat návrhům k Průvodci. Pro debatu ohledně poštovních služeb si můžeme založit téma nové (jen odfajfknout/zafajfknout možnost poslání Tvůj problém nevyřeší?).

K problému - opakované přečtení pravidel před každým založením tématu by možná byl užitečný krok (ještě nevím, co se mi zamlouvá více - ale asi automatické texty), teď mám v plánu přejít Opavu, ale nemám v plánu uvažovat. Zdravím.

OT: samozřejmě z manuálu: "Bambulova teta mě naučila psát. Umím skoro celou abecedu! Všechno kromě l, k a t. Diktovala mi a já jsem psal. Tohle vám vzkazuje."
MIÉ DĚI!
   PÍŠLI VÁM YO ŘÁDY S NESMÍRNOU ÍOSÍ, ŠPANÝM SVĚDOMÍM A POCIEM NESPNĚNÉ POVINNOSI.Konec OT o poště :-)

Offline

 

#16 02. 10. 2011 15:59 — Editoval Pavel Brožek (02. 10. 2011 21:28)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Průvodce založením tématu

↑ janca361:

To je chyba, přihlášení k odběru je automaticky zatržené i při použití citace. Hned to zruším. Záměr byl, aby se automaticky zatrhl jen při zakládání nového tématu.

Edit: Vlastně nezruším, přeinstaloval jsem si teď systém a nemám ještě potřebné aplikace nainstalované. Takže možná večer.

Edit2: Opraveno.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson