Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

Anketa

"Mě by třeba zajímalo, jak jste se sem na forum vůbec dostali :-)"(c)


Cíleně jsem hledal(a) nějaké Matematické fórum.

30% - 82
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem studující).

37% - 101
Hledal(a) jsem pomoc s matematikou (jsem vyučující).

1% - 4
Potřeboval(a) jsem řešení problému z praxe.

3% - 8
Fórum mi bylo doporučeno.

5% - 14
Jiná cesta, případně doplním v tématu "O nás :-)".

4% - 13
V čtenářském deníku mi chybela kniha "Stařec a moře".

1% - 5
Hledal(a) jsem zdroj řešení projektů svých studentů.

0% - 2
Hledal(a) jsem kružítko.

5% - 15
Už si nepamatuji.

8% - 22
Počet hlasujících: 228

#651 27. 03. 2010 21:50

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: O nas :-)

↑↑ jelena:

Když jsem to poprvé četl, nevšiml jsem si, že to tvoří příběh. Velmi mě to pobavilo, obzvlášť Marian a halogan :-).

Jsem určitě pro tykání, jsem tu na to tak navyklý, že občas neúmyslně přehlížím, že mi někdo vyká, a stále mu tykám, za což se tedy omlouvám.

Offline

 

#652 27. 03. 2010 22:05

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

Já poslušně hlásím, že jsem si konečně pořídil novou knihovnu, takže všechny mé knihy o zebrách na mne čekají tam, u postele je uklizeno :)

Musím ale říct, že mě to velice pobavilo.

Offline

 

#653 27. 03. 2010 22:05

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Děkuji,

neměla jsem na myslí, aby se nahlásil ten, kdo preferuje tykání (nebo komu to alespoň nevadí), ale jak vyřešit situaci, pokud někomu tykání vadí a preferuje vykání. Což by se určitě mělo respektovat.

Monitor se řešil tady (jsou tam i odkazy a přehled látky) - a asi už je napsan, je to tak?

Tvorba příběhu (děkuji :-) - trochu moc travím času v práci (což je také moc dobře) - a to byl relax: dála jsem si asi 20 minut na výběr a volila jsem kličová slova od kolegů. Nebylo to obtížné - výběr byl opravdu bohatý. Akorát vážený Moderátor kolega Kondr se dostal do analýzy místo DM, jelikož na hranu a na vrchol vypadlo zrovna to, co vypadlo (ale snad to má v plánu dokonce i studovat).

Pokud na něco narazíte (nebo i do Zlaté knihy), tak by se mohlo přidat - občas některé místní hlašky a vysvětlení....

Samozřejmě daleko-daleko větší pozornost zasluhuji výkony kolegů zde oznamované.

Offline

 

#654 27. 03. 2010 22:08

Tomasko
Místo: Slovensko
Příspěvky: 198
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑↑ byk7:
no a ako píše po rusky klavesnicou ?

Offline

 

#655 27. 03. 2010 22:16

Jan Jícha
Veterán
Místo: Plzeň/Mnichov
Příspěvky: 1801
Škola: ZČU - FST - KMM
Pozice: Safety Engineer
Reputace:   74 
Web
 

Re: O nas :-)

Například tady http://translit.cc/

Offline

 

#656 28. 03. 2010 00:15

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5690
Reputace:   215 
Web
 

Re: O nas :-)

↑ jelena: já teda jsem nezaregistroval nikoho, komu by tykání vadilo, jen že nám občas někdo z mladické nerozvážnosti začne vykat. ale z toho bych si nic nedělal

Offline

 

#657 28. 03. 2010 00:19

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:

Ty ses na fóru setkala s někým, komu by tykání vadilo? Zatím jsem si nevšiml, že by někdo trval na vykání, takže bych to jako problém neviděl.

Offline

 

#658 28. 03. 2010 01:03

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

↑ Stýv:, ↑ BrozekP:

ne, určitě to nikdo nebyl, komu by vadilo. Ale někdo použil Vykání (nebylo to z okruhu "mladších kolegů", ale nevybavím, kdo a kde) a měla jsem z toho divný pocit, nebyla jsem si jistá, jak se mám zachovat.

Abych nikoho neurazila, tak jsem to myslela. Asi je to v pořádku, děkuji.

Offline

 

#659 28. 03. 2010 11:33

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: O nas :-)

↑↑ jelena:
A) Vykání používám hodně já, ale je v tom trošku zvrácená záliba občas důsledně dodržovat pravidla slušného chování. S tykáním rozhodně problém nemám.

B) Asi vás to nepřekvapí, jmenuji se Štěpán Macháček, letos snad ukončím studium učitelství zeměpisu a matematiky na PřF UK a MFF UK a začínám učit matematiku na víceletém gymnáziu. Zeměpis již učím čtyři roky. Ale mám dojem, že z matematiky toho až tak moc neumím. Tak se vás tu občas budu ptát na podobné banality. Tak prosím o trpělivost :)

Offline

 

#660 28. 03. 2010 11:35

petrkovar
Veterán
Místo: Ostrava/Krmelín
Příspěvky: 1012
Pozice: VŠB - TU Ostrava
Reputace:   23 
Web
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:Musím se přiznat, že já jsem na vážkách. Někdy tykám, někdy vykám, zejména pokud mám pocit, že se jedná o studenta z mého předmětu. Většinou ale volím neutrální první osobu množného čísla, trpný rod případně zvratná slovesa. Obávám se, že kdybych začal tykat, tak mé komentáře budou více (dost možná až nepříjemně) emotivně zabarvené. To by byla škoda.
Pokud by mi tykal student, kterého učím a který mne zná (můj login není zas až tak neprůhledný), tak tomu bych asi divil. Mám pocit, že se mne většinou trochu bojí ;-)

Tykání od neznámých přispěvatelů mi nevadí. Patří to k internetu.
Myslím, že stojí za všimnutí, že tykání a vykání je nejen jazykový, ale i regionální zvyk (vykám jen jedinému Kanaďanovi).

Offline

 

#661 28. 03. 2010 13:36 — Editoval Thalet_byl_sumak (28. 03. 2010 13:37)

Thalet_byl_sumak
Místo: Qatar
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

Říkejte mi Izmael. Jsem studentem života, studentem lásky, studentem moudrosti a od útery po pátek i studentem fakulty ekonomického zaměření.
Na tomto fóru se vyskytuji zejména z důvodu, že věřím ve vliv okolí. Doufám, že moje častá návštěva těchto pastvin zapůsobí na moje matematické znalosti, a tak jako Slunce svými paprsky svítí na každého z nás rovnoměrně, doufám, že i místní klima ovlivní pozitivně můj matematický znalostní aparát. Mimo jiné že i já Vám něco předám.

Byl bych špatným studentem života, lidstva, kdybych si také nevšimnul určité jinakosti mezi lidmi zaměřenými humánně i ryze exaktně, což je další důvod mého počínání na tomto fóru. Studium exaktního člověka.

Exaktní člověk je člověkem tuze zajímavým, dle mne velmi nedoceněným v dnešní urychlené době, kdy kvantum znalostí a správná manipulace s nimi jsou upřednostňovány na úkor myšlenkového pochodu. Ptám se sám sebe, proč tomu tak je? A dostávám velmi jasné odpovědi - tedy odpovědi žádné.

Exaktní člověk se stal pouhým úředníkem, úředníkem faktu, s jehož vyprodukovanými agregáty následně operuje vědec sociální. Na tomto rámci stojí dnešní svět, ale je to zejména chybou Vás, úředníků s fakty, že jste příliš zaměřeni sami na sebe a na svojí úředničinnost a pro honbu za správným výsledkem nezvednete hlavu od stolu. Správný výsledek není cílem, je to pouhý podklad, s nimiž byste měli dále pracovat, je to začátek dlouhé cesty.

I kdyby tento můj příspěvek odvál vítr nevole, tak už jenom pouhý pokus o uvědomění si sebe sama z Vaší strany, mě udělá štastnějším člověkem.


Čůs panstvo ;).


matematika je jako koprová omáčka, chutná jenom těm divnejm ~ jsem divnej
a jde těm ještě divnějším ~ bohužel zase tak divnej nejsem
jo a nesnáším generalizace

Offline

 

#662 28. 03. 2010 13:38

byk7
InQuisitor
Příspěvky: 4713
Reputace:   221 
 

Re: O nas :-)

Já většinou vykám, ale jak to tu pročítám, tak mě to pomalu zrazuje.

Nevadilo by vám, kdybych vám tedy tykal?

============================================

Ale komu budu určitě vykat jsou kolegové Kondr a Marian,
pokud teda oni sami nepožádají o to, abych jim tykal.


Příspěvky psané červenou barvou jsou moderátorské, šedá je offtopic.

Offline

 

#663 28. 03. 2010 13:44

halogan
Ondřej
Místo: UK
Příspěvky: 4528
Škola: IES FSV UK (09-12, Bc.)
Pozice: student
Reputace:   106 
 

Re: O nas :-)

↑ Thalet_byl_sumak:

Je třeba kloubit obojí. Zde nejde o to být 100% exaktní, ale spíš neklamat svou ledabylostí.

Mohu se zeptat, kterou školu studuješ? Ekonomů zde máme málo.

↑ byk7:

Autoritám je těžké nevykat, ale když tě vybízí k opaku, tak to respektujme.

Offline

 

#664 28. 03. 2010 13:55 — Editoval byk7 (28. 03. 2010 14:08)

byk7
InQuisitor
Příspěvky: 4713
Reputace:   221 
 

Re: O nas :-)

↑ halogan: No jo, ale ví jenom sám Marian jestli to bylo mířeno pouze na Tebe, nebo na všechny. :-)

Máš zajímavé číslo příspěvku. :-)


Příspěvky psané červenou barvou jsou moderátorské, šedá je offtopic.

Offline

 

#665 28. 03. 2010 14:14

Thalet_byl_sumak
Místo: Qatar
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

halogan: Něco takového jsem se snažil říci. Například Einstein - nevím přesně, jaká byla jeho hodnota mezi akademiky, zda-li byl skutečně takovým fenoménem nebo je akorát skvělou prodejní značkou. Ale jedním si jsem jistý, ten člověk byl větším filozofem než většina tzv. filozofů (za podmínky, že filozofem není každý, tj. v oboru nereálných čísel ;)). A to je věc, která mně schází - nějaká tvůrčí osoba, někdo kdo by pozvedl akademiky exaktních oborů a ukázal jim, že svět má i druhou stranu. Protože to jsou lidé, kteří mají co říci a jejich úhel pohledu tady podle mě schází.

Brno. Přesnou školu nepovím, to je příliš diskrétní. Budete-li ale hodně šikovní, najdete to.


matematika je jako koprová omáčka, chutná jenom těm divnejm ~ jsem divnej
a jde těm ještě divnějším ~ bohužel zase tak divnej nejsem
jo a nesnáším generalizace

Offline

 

#666 28. 03. 2010 19:21

Kondr
Veterán
Místo: Linz, Österreich
Příspěvky: 4246
Škola: FI MU 2013
Pozice: Vývojář, JKU
Reputace:   38 
 

Re: O nas :-)

↑↑ jelena: TV byla, tentokrát jsme ale stihli utéct z budovy před jejím příchodem.
↑ byk7: Pokud vám to vyhovuje, tak si vykat můžeme, ale osobně preferuji tykání.
---
...


BRKOS - matematický korespondenční seminář pro střední školy

Offline

 

#667 28. 03. 2010 21:20 — Editoval jelena (29. 03. 2010 18:16)

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Děkuji za názory k vykání - snad se nějak srovnám (vykání bude i nadále vystaven vážený lesní inženýr, abych nenarušovala důslednost prvorepublikové výchovy, a učitele ostravských informatiků - regionální důvody (nevážně), dál se uvidí).

Už to vím, kdy jsem si nebyla jistá - byl to kolega ↑ Štěpán M.: tak případně, prosím upřesnit, ale nehoří, mohu používat všech gramatických obratů ↑ zde doporučených:, děkuji.

↑ Kondr: "stihli utéct"... to je nezodpovědné - co budu sledovat při žehlení?

Mějte se.

----
...

Offline

 

#668 28. 03. 2010 23:34

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:
Já to tušil, že šlo o mne :)
Jak jsem psal, vykání se mi líbí, ale s tykáním rozhodně problém nemám, takže si můžeme klidně tykat.

Offline

 

#669 30. 03. 2010 10:31

teolog
Místo: Praha
Příspěvky: 3497
Škola: MFF + PřF UK
Pozice: Gymnázium Přírodní škola - učitel (M, Z)
Reputace:   167 
 

Re: O nas :-)

Tak ještě jedna poznámka k vykání.

Jelena mne vyprovokovala k tomu, abych se zamyslel nad tím, proč mi vykání vyhovuje. A zjistil jsem, že to není záliba v důsledém dodržování zásad slušného chování (jak jsem psal výše), ale vykání vnímám jako možnost projevit úctu člověku, se kterým komunikuji. A to bez ohledu na věk. Na víceletých gymnáziích se také začíná s vykáním dvanáctiletým žákům. Většina lidí zde na fóru jsou (pokud jsem pochopil dobře) učitelé na VŠ, studenti nebo dospělí lidé, věnující se matematice. Já mám výhodu (ale nevýhody převažují :) ), že jsem ještě studentem VŠ - takže učitelům samozřejmě vykám - a jsem učitelem na SŠ - kde se obvykle studentům vyká. Takže mi přijde přirozené přenést styl komunikace v běžném životě sem na fórum.

Tak pokud s tím nebudete mít problém, asi bych u toho vykání zůstal. Ale pokud jde o oslovování mé maličkosti od ostatních, nechám to na vás. Vykání se mi líbí, tykání plně respektuji. Pokud by někomu hodně vadilo, že mu budu vykat, ať mi dá vědět.

Mějte se fajn.

Offline

 

#670 30. 03. 2010 10:36

Thalet_byl_sumak
Místo: Qatar
Příspěvky: 60
Reputace:   
 

Re: O nas :-)

↑ stepan.machacek: Jestli se někdy slovně střetneme, tak mi prosím tykejte.


matematika je jako koprová omáčka, chutná jenom těm divnejm ~ jsem divnej
a jde těm ještě divnějším ~ bohužel zase tak divnej nejsem
jo a nesnáším generalizace

Offline

 

#671 01. 04. 2010 09:16

musixx
Místo: Brno
Příspěvky: 1771
Reputace:   45 
 

Re: O nas :-)

Zdravím vespolek. Zhruba tak měsíc, měsíc a půl nebudu mít možnost přispívat sem na fórum. Jak ale budu moct, určitě se zase objevím, protože mě to tu prostě baví. :-)

Offline

 

#672 01. 04. 2010 10:31 — Editoval Rumburak (01. 04. 2010 13:19)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: O nas :-)

↑ Thalet_byl_sumak:

Thalet_byl_sumak napsal(a):

Exaktní člověk je člověkem tuze zajímavým, dle mne velmi nedoceněným v dnešní urychlené době, kdy kvantum znalostí
a správná manipulace s nimi jsou upřednostňovány na úkor myšlenkového pochodu. Ptám se sám sebe, proč tomu tak je?
A dostávám velmi jasné odpovědi - tedy odpovědi žádné.

Bohužel musím zcela souhlasit s tvrzením, že "kvantum znalostí a správná manipulace s nimi jsou upřednostňovány na úkor myšlenkového pochodu".
Domnívám se, že odpověď  na otázku "proč tomu tak je ?" existuje.

Lidstvo dopustilo, aby mu vláldl trh (a snad je to tak i zákonité), což Ty jako ekonom víš jistě lépe než já.  Zaměstnanec v obchodní sféře - a těch je,
myslím, většina - je placen podle toho, jaký finanční získ - a pokud možno co nejdříve -  jeho práce zaměstnavateli přinese. V takovém světě není
mnoho místa pro hluboké myšlenkové pochody a jiné krásné věci.  Lze například exaktně stanovit tržní cenu zboží ? Pokud ano, tak proč se tato
u různých obchodníků  liší ? Protože náklady na její exaktní stanovení by byly příliiš vysoké - a levnější i mnohem rychlejší je intuitivně ji odhadnout,
i když s určitou chybou.

Atd...

Člověk moderní doby je ve většině svých jedinců spíše kramářem než aristokratem, dokonce i skutečná knížata dnes "dělají byznys". :-(

Přeji hezký den ! :-)

Offline

 

#673 01. 04. 2010 18:31

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: O nas :-)

Zdravím vás,

nejsem si úplně jistá, zda toto téma nabízí dostatečný prostor pro hlubší úvahy - možna by pak bylo vhodnější samostatné téma, zde se to asi ztratí.

Jen drobná poznámka k námětu od kolegy Rumburaka (pozdrav :-) - neumím si představit myšlenkový pochod sam o sobě, bez alespoň minima znalostí a spravné manipulace s nimi.

=========================================================================

K předchozím přispěvkům:

kolega Ondra napsal(a):

nevíte o nějaké on-line učebnici ruštiny?

Víme o dobrém výběru pro studium ruštiny: v záložce najit "russian language study" na závěr jsou lekce pro začátečniky se slovní zásobou, jinak jsou písně s ruským textem (ne všechno ve výběru se mi libí), kreslené filmy apod. Velmi dobrý je výběr malířů, doporučuji. Jinak pokud bude potřeba, tak přidám nějaká online cvičení.

Mám ještě toto téma - jsou v něm odkazy na studijní materiály v ruštině, ale najit tam něco....

kolega Honza napsal(a):

... Oblíbenou skupinu .

naše security mi dovolila poslouchat odkaz jen na "tečce"

Příspěvky od kolegů Štěpána M. a musixx neokomentuji víc, než že jsem potěšena takovým přístupem, a také sdělím, že mi dnes celý den hraje kolega Stýv děkuji :-)

Mějte se hezky.

Offline

 

#674 02. 04. 2010 09:26

byk7
InQuisitor
Příspěvky: 4713
Reputace:   221 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena: Děkuji moc za doporučení. :-) Kolegu Stýva už jsem si přehrál včera.


Příspěvky psané červenou barvou jsou moderátorské, šedá je offtopic.

Offline

 

#675 02. 04. 2010 09:33 — Editoval Rumburak (02. 04. 2010 09:45)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: O nas :-)

↑ jelena:
Zdravím, Jeleno. :-)
Onen námět není ode mne, ale od kolegy ↑ Thalet_byl_sumak: (příspěvek č. 664 v tomto vlákně), já jsem pouze zareagoval.
Ano, myšlení je určitý druh manipulace se znalostmi faktů, s tím rovněž souhasím.  Avšak zmíněnému kolegovi šlo, jak se domnívám,
spíše o otázku "kvantity a kvality" v takovýchto procesech  - v tomto duchu byla míněna i mé odpověď.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson