Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.
Nástěnka
❗22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
❗04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
❗23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.
Nejste přihlášen(a). Přihlásit
↑↑ jelena: Ja neznam presne rozdil (typograficky, vyznamovy,..) mezi \mahrm{CO_2} a \text{CO}_2. Mohl bych se optat, jaky je?
Ono by to ovlivnene byt melo, alespon podle toho, co jsem se docetl v dokumentaci MathJaxu. Takze je to v zasade spravne. Ja to chci pak projet a zkusit jeste lepe nakonfigurovat MathJax, aby to bylo lepe citelne, protoze zatim se mi to ne uplne libi, k tomu ale nevim, kdy se dostanu, mam toho ted moc O:-)
PS: Za dotazy jsem jen rad :-)
Offline
↑ Saturday:
rozdíl (typografický) asi nevím, vzhledově žádný nevidím. Chemické vzorce jsou tak psány s \mathrm, asi proto, že všechny dolní, horní indexy mám uvnitř {}, nemusím dělit.
Stejně tak jednotky, co jsem se ptala: 10~\rm{km\cdot h^{-1}} tak nemůže být?
Když není celý text v LaTeX, ale jen vložení, tak to je si sporné použití pro \text. Ale nejsem vůběc žádný specialista.
Ono by to ovlivnene byt melo, alespon podle toho, co jsem se docetl v dokumentaci MathJaxu. Takze je to v zasade spravne.
To se mi nezdá v zásadě správné - a
jsou různá označení, velké KG se mi také zdá divné. Možná v názvu, ale v definici i za předpokladu, že celý text definice je velké písmo. Nevím, co kolegové?
PS: Za dotazy jsem jen rad :-)
velmi nerada pokládám otázky :-)
Offline
Například zde, když se fontem ovlivní všechno v definici, tak zboříme fyziku: z rychlosti bude objem, z času teplota nebo perioda a z dráhy již máme obsah.
Offline
↑ jelena: ↑ jelena: Aha, tak tohle samozrejme chyba je, to zkusim opravit.
Ty jednotky tak napsat muzes ;-)
Offline
↑ Saturday: děkuji.
--------------------------------------------
Prosím vás, podařilo se někomu napsat apostrof nebo něco podobného esteticky - na této stránce už je napsáno a´, zdá se vám hezké? Mně teď přišel na řadu vzorec pro zvětšení - nechám si ho v okně a půjdu do jiného (tedy odpověď nespěchá).
A když už jsem u otázek - je těžké mít podobnou hezkou hráčku u LaTeX písku pro cvičení?
kolega Zdeněk napsal(a):
Jak píšete mikrometry? Neumím napsat \mu stojatě.
také nevím, tedy obnovuji dotaz.
Děkuji.
Offline
↑ zdenek1:
Když jsem vykopírovala písmenko odsud (z levého sloupce) nebo odtud, tak se zobrazilo pěkně, jak samostatně, tak i v \text{} (také pomocí ASCII to šlo). Tak to snad na těch pár mikrometrů stačí.
Offline
↑ jelena: Apostrof bych psal jak se bezne pise, pokud se najde nejaka lepsi alternativa, tak to opet pujde nahradit pred vykreslenim clanku. Navic MathJax se stale vyviji, tak je mozne, ze se apostrof sam od sebe vylepsi sam (cemuz ne uplne verim, ale mozne to je :) )
Offline
je mozne, ze se apostrof sam od sebe vylepsi sam
děkuji :-) budu doufat v sebeuvědomělý postoj apostrofů k neustálému sebezdokonalování (a budu používat anglický apostrof).
-----------------------------------------------------------
Jinak jsem i všimla, že:
- ne vždy je dodržen správný sklon u dolních "textových" indexů a u chemických vzorců H+ když je samo v okně, tak se nepozná - myslím, že také jsem se nedívala na odkazovanou stránku při přepisu (ale nejsem si úplně jistá, že bych H+ přepisovala),
- v původní verzi bylо nepřesné Avogadrovo číslo (při přepisu jsem ho opravila).
Jinak je to hráčka velmi hezká, moc mi připomíná jedinou, kterou umím hrát, děkuji :-)
Offline
↑ jelena: Reaguji na to vytvoreni hracky: Tady na foru je LaTeX zobrazovan zavolanim externi knihovny, ktera LaTeXovy zapis prevede na obrazek a ten vrati. Slo by pri kazdem stisknuti klavesy vykreslit znovu vysledek, ale bylo by to asi dost narocne na server, protoze kazde stistknuti klavesy by vytvorilo pozadavek na server matwebu (samozrejme by slo psat a pak klikat na preview, cimz by se dost usetrilo, ale zase uz to neni tak uzivatelsky privetive).
Pak je mozne si zde na foru rozjet MathJax a udelat si piskoviste s MathJaxem (a udelat stejnou hracku jako je na MEF), ale tim, ze se to nechova stejne jako soucasne reseni nevim, jestli by to nevedlo k potizim.
Moznosti je spousta, zalezi na moznostech a casu :-)
Offline
↑ jelena: O sklonu textovych indexu vim a hromadne se to po dokonceni prekladu pokusim opravit. Stejne pocitame s tim, ze budeme muset zkontrolovat veskere rovnice, protoze i pri maximalnim usili se muze stat, ze dojde k preklepu nebo jine chybe, takze i kdyz to nyni neni dobre, tak v "opravne" fazi se tyto veci vychytaji :-)
Diky za upozorneni na chybu! :)
Offline
↑ Saturday:
Rozumiem dobre - ak sa náhodou pomýlim v prepise, lebo netuším tak celkom, čo prepisujem, zase sa tak hrozná vec nestane? Napríklad som teraz písala zlomok, ktorého menovateľ mohol byť rovnako číslo 1 ako aj písmenko l...
Offline
↑ ((:-)): Jasne, pocitame s tim, ze se bude muset delat "korektura". V okamziku, kdy si opravdu nejste jisti prekladem, tak je mozne se podivat do clanku a odvodit vyznam (napriklad 1 vs. pismenko l) a nebo rovnici radeji preskocte, velmi by nam to usnadnilo korekci :-)
Offline
↑ Saturday:
děkuji za vysvětlení :-)
-------------------------------------------------
K přepisu - osobně bych se přimlouvala přepisovat jen to, v čem je jistota - tedy jak doporučuje ↑ Saturday: (při nejistotě nepokračovat a překliknout na další vzorec) - podívat se na odkazovaný článek (pro indexy si obrázek rozklikávám), pokud není dost viditelné. Korekce je velmi nevděčná práce.
Offline
Zdravím v tématu,
mám některé poznámky:
a) když jsem přepla nastavení z MathML na HTML, potom μ je skloněna v každém provedení (tedy můj návrh z příspěvku 32 asi není použitelný - je tak?). Jak se tedy má napsat mikrometr nebo "označení částice"?
b) toto jsem včera přepisovala, ale má být opravdu v 1. vzorci
? původní verze,
c) ve vzorci (98) nemá být , ale
.
d) v 2. polovině textu má být f_2 (ne t_2).
---------------------------------------nové nálezy:
1] elektronová konfigurace - nepíšeme do závorek, ale
2) http://fyzika.martinvseticka.eu/main.ar … pleruv-jev frekvence 2. označení v (má být \nu)
Jelikož možná narazím na nějaké další "korekce", tak bych oznámení nálezů zapisovala jen zde, v tomto příspěvku 41 (protože si myslím, že příchod oznámení o novém příspěvku velmi ruší). Potom se připomenu, až bude přepis hotov.
Děkuji.
------------------------------------------
doufám, že náznak námětů o ↑ vytvoření hráčky pro LaTeX písek: četl i někdo z vážených Velitelů (také doufám, že při tom usilovně listovali řeckým slovníkem :-) Nejen, že nehoří, ale ani nedoutná, ale uvažovat by se mohlo.
Offline
↑ Saturday:
Mám jednu (možno smiešnu) otázku. Týka sa indexov.
Ja prepisujem výrazy tak, ako ich vidím (dúfam, že presne :-D ). Občas sú indexy sklonené, občas nie, nezávisle od sklonu "písmenka", ku ktorému patria.
Naozaj môžu mať indexy sklon rôzny od písmenka? (Závisí to od pôvodného označenia, z ktorého index vznikol?)
Pretože ak je na sklon indexu nejaká norma, radšej by som ho hneď písala ako treba...
Offline
↑ jelena:
a) http://www.linuxquestions.org/questions … ost3721727 - zde doporucuji \textmu nebo \upmu, bohuzel ani jeden znak v mathjaxu primo nefunguje. Prosil bych, zda by bylo mozne psat: \textmu, i kdyz nefunguje a ja se to pak pokusim nejak vyresit. Vic me zatim nenapada :(
b,c, d) Dekuji za korekce :-), predam to kolegovi :-)
↑ ((:-)): Ony indexy by mely byt normalnim fontem, ne italikou. Napriklad: F_\text{x} misto F_x. Ale i toto doufam pujde hromadne nahradit pri korekci, kde to neni spravne.
Offline
↑ Saturday:
Dobre, ďakujem, budem všetky indexy písať "na stojáka".
Offline
↑ Saturday:
Často se vyskytují indexy, které jsou psány normálním fontem, přestože jde o proměnné (např. jsem to viděl u zobecněných souřadnic , u sumování atd.). Podle tohoto, bychom je ale měli psát italikou. Jak to tedy správně je?
Ono vlastně ani psaní vektorů nebo geometrických bodů na webu neodpovídá tomu, co se píše v odkazovaném materiálu (vektory by se měly psát tučně, ne s šipkou, geometrické body by měly být svisle bezpatkovým písmem). Zdá se mi to ale spíš jako doporučení, existuje někde nějaký přehledný přehled, jak co správně psát?
Offline
↑ ((:-)):
upřesním ↑ Saturday:
Pokud index odkazuje na proměnnou, např. , tak by měl být proloženě.
Pokud odkazuje na název, např. vztlaková síla, měl by být stojatě.
Tolik chytré knihy o typografii.
Offline
↑ Pavel Brožek: Reseni, ktere psal ↑ zdenek1:, se mi libi. Pak by tedy melo byt psano tak, ze j by bylo italikou a zdrojova rovnice je bohuzel spatne.
Co se tyce tech vektoru, tak to bych bral jako konvenci, kterou si clovek muze zvolit. Mne osobne se pri uceni lepe pamatuji sipky nez tucna pismena a verim, ze takovych lidi bude vice.
Offline
↑ Saturday:
A ešte jednu , tentoraz fyzikálnu otázku: zátvorky označujú r o z m e r fyzikálnej veličiny, však?
Rozmer ale nie je vždy totožný s jednotkou tej veličiny.
Teraz som prepisovala zápis
Lenže rozmer impedancie asi ohm nebude... alebo áno?
Zdá sa mi, že rozmer je vyjadrenie jednotky pomocou jednotiek SI... (mýlim sa?)
Alebo tie zátvorky znamenajú jednotku?
Offline
↑ ((:-)): http://fyzika.jreichl.com/index.php?sek … p;page=146 - podle tohoto pujde o jednotku
Offline