Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 28. 10. 2011 19:07 — Editoval Pavel Brožek (28. 10. 2011 19:12)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Nový editor LaTeXu

Inspiroval jsem se Saturdayovým editorem LaTeXu a udělal něco podobného tady. Je to také založené na mathjaxu.

Dávám to sem zatím dočasně na dnešní večer, abyste si to mohli zkusit. Zítra ráno to stáhnu zase pryč, protože to je nedodělané. Proto prosím zkoušejte a pište připomínky. V neděli bych to nejspíš nějak dodělal.

Jen upozorňuji, že pokud vám něco nefunguje dobře, zkuste nejdřív aktualizovat cache.

Offline

 

#2 28. 10. 2011 19:15 — Editoval ((:-)) (28. 10. 2011 19:16)

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Nový editor LaTeXu

$Je \,\,to \,\,fajn$

$\text{čo chcem nemôžem}$

Aha, už som to pochopila - to tlačídlo Zkopírovat treba stlačiť... :-) Brala som to, že mám skopírovať a vložiť... :-)

$môžem$

Slovenské znaky to nežerie, na to treba text... ale zobrazuje ich.


Myslím, že je to naozaj fajn - opäť o niečo vyšší komfort... :-)

Offline

 

#3 28. 10. 2011 19:19 — Editoval Pavel Brožek (29. 10. 2011 22:13)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nový editor LaTeXu

Co mám v plánu (a nemusíte na to tedy upozorňovat):

– Při zakládání tématu se špatně zobrazuje „Mohlo by vám pomoci“.
– Zprovoznit skrývání editoru tak, jak to bylo dřív.
– Přidat další tlačítka (pište jaká byste uvítali).
– Upravit vzhled tlačítek – místo textu na tlačítku dát nějaké hezké obrázky (s tím mi můžete pomoct :-) ), něco udělat s dvoupixelovým okrajem tlačítka.
– Přidat nějaké upozornění, že je stejně nakonec potřeba použít náhled, protože se to chová malinko jinak než náš TeX.
– Nevím jak udělat, aby se vygeneroval náhled výrazu hned po načtení stránky. Poprosil bych proto o vaší pomoc. (Zkoušel jsem nastavit tagu body událost onload jako funkci UpdateMath, to nefungovalo. Pak jsem také zkusil přiřadit funkci UpdateMath do window.onload, to také nefungovalo.)

Offline

 

#4 28. 10. 2011 19:40 — Editoval ((:-)) (28. 10. 2011 19:55)

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Nový editor LaTeXu

↑ Pavel Brožek:

Tlačidlo - možno by mohol byť  \text, goniometrické funkcie, \log alebo \ln, medzery \, ...

a určite  odmocnina

Offline

 

#5 28. 10. 2011 19:51 — Editoval OiBobik (28. 10. 2011 19:53)

OiBobik
Moderátor
Místo: Brno/Praha
Příspěvky: 1013
Škola: MFF UK Mat. struktury
Pozice: student
Reputace:   82 
 

Re: Nový editor LaTeXu

↑ Pavel Brožek:

Super nápad. ; ))

Mně by přišlo fajn mít mezi těmi tlačítky nějakou sadu logických spojek (i když s tou je problém, protože každý používá nějakou jinou : )) ) a příp. u těch řeckých klikyháků nějaký ten epsilonek. Co bych považoval taky za dost užitečné jsou přímo znaky $ \mathbb{N}, \mathbb{Z}, \mathbb{Q}, \mathbb{R}, \mathbb{C}$, kdyby na to bylo místo.

Možná by bylo fajn taky přidat nějaké spec. závorky - co tak vídám (alespoň mám ten pocit) u nových členů často, je, že potřebují $\langle \rangle$ a píšou znaky <>.


"The first rule of Tautology Club is the first rule of Tautology Club." [xkcd]

Offline

 

#6 29. 10. 2011 01:47 — Editoval Pavel Brožek (29. 10. 2011 01:50)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nový editor LaTeXu

Přibylo hodně tlačítek a změnil se jejich vzhled. Vážně se mi nechce dělat ke každému tlačítku obrázek, takže pokud někomu vadí vzhled, tak ať se mi ozve třeba na mail nebo PM a můžeme se domluvit, jaké obrázky má dodat a já je tam pak nahraju :-).

Myslím, že to není tak hrozné, tak to tu přes dnešek nechám, aspoň budete moct zkoušet :-).

Někdy není z obrázku úplně jasné, co tlačítko po zmáčknutí udělá – používejte kontextovou nápovědu, poctivě jsem ji všude vyplňoval! :-)

Offline

 

#7 29. 10. 2011 05:50

pietro
Příspěvky: 4762
Reputace:   187 
 

Re: Nový editor LaTeXu

Offline

 

#8 29. 10. 2011 09:07

jarrro
Příspěvky: 5465
Škola: UMB BB Matematická analýza
Reputace:   303 
Web
 

Re: Nový editor LaTeXu

Prosím,prosím nedalo by sa aj vykresľovanie už hotového príspevku spraviť tak ako náhľaď? teda transparentne?
to by bolo veľmi super


MATH IS THE BEST!!!

Offline

 

#9 29. 10. 2011 09:47

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Nový editor LaTeXu

Zdravím,
po spoustě chvály, trocha kritiky.
Představ si:
Jsem uživatel, o Latexu nic moc nevím a chci napsat do dotazu matematický výraz. Dostanu se k tomuto nástroji a začnu něco psát.
Do pravého políčka napíšu "x" - paráda - v náhledu vidím $x$
pokračuju v experimentování a budu chtít udělat kvadrát, i stisknu tlačítko "a^x" - a co se stane? - v náhledu se nestane nic, kód se zkopíruje do levého pole a to ještě v divném (pro neznalého uživatele) tvaru "null^{}"

Podle mě by se ten kód měl přidávat do pravého pole, a to nez toho "null", a až v okamžiku, kdy tam bude mít uživatel to, co chce komplet, tak si to sám příkazem "Zkopírovat do pole vlevo" přenese.

Jinak ale "Pěkná práce"

Zdeněk


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#10 29. 10. 2011 11:24

Saturday
Einstein
Příspěvky: 813
Škola: MFF UK
Reputace:   
Web
 

Re: Nový editor LaTeXu

↑ Pavel Brožek: Nu a proc to nevypsat uz pres PHP:

echo "[mathjax]$expr[/mathjax]",

aby to MathJax zobrazil?

ad onload: A opravdu se zavola UpdateMath? Tzn. nestane se, ze si MathJax do udalosti onload da vlastni callback? Co to zkusit jednoduse obejit tak, ze na konec stranky (napr. tesne pred </body>) dat <script>, ktery zavola UpdateMath se spravnymi parametry?


Lasciate ogni speranza. | Podílí se na Encyklopedii Fyziky (http://fyzika.jreichl.com) | Oblíbený IT projekt http://online-domain-tools.com

Offline

 

#11 29. 10. 2011 19:45

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nový editor LaTeXu

Zdravím,

↑ zdenek1:

díky za kritiku, ta je potřeba. Ale určitě jsi aktualizoval cache? Něco na ten způsob, co popisuješ, se mi stávalo, když jsem měl v paměti prohlížeče ještě starou verzi souboru s javascriptem. Ale radši jsem ten upravený soubor už přejmenoval, aby se všem načetl automaticky bez nutnosti aktualizovat cache. Můžeš to prosím zkusit znovu, jestli je už vše v pořádku? Díky.

↑ Saturday:

Díky, nechápu, proč mě nenapadlo to tam echem přímo vypsat.

Offline

 

#12 29. 10. 2011 20:03

zdenek1
Administrátor
Místo: Poděbrady
Příspěvky: 12436
Reputace:   897 
Web
 

Re: Nový editor LaTeXu

↑ Pavel Brožek:
Teď je to úplně super.


Pořádek je pro blbce, inteligent zvládá chaos!

Offline

 

#13 29. 10. 2011 20:24 — Editoval frank_horrigan (29. 10. 2011 20:25)

frank_horrigan
Příspěvky: 938
Reputace:   31 
 

Re: Nový editor LaTeXu

Dobrá práce, chlapi :) konečně se budou dát zápisy, zvláště u "mladších ročníků" (jak je ve Vysoké škole nevím, jenom občas nahlídnu, když jdu kolem), jež jsou líní se cokoli učit dát přečíst :)

Jinak, ještě nápad: upravil bych tento text, v souladu se změnami posledních dní:

Write your message and submit
Pokud znáte TeX, můžete jej zde používat pomocí značek $výraz v TeXu$ (stručný přehled syntaxe TeXu)
Pokud neznáte TeX, zkuste alespoň dodržet konvenci pro matematické zápisy.

(je to ten nad boxem pro rychlou odpověď :) )


The only thing worse than being wrong is staying wrong
Sun Tzu - The Art of War

Offline

 

#14 29. 10. 2011 21:07

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Nový editor LaTeXu

$\Gamma$ se vkládá špatně, u \underbrace{} mám alespoň já (v Chrome) jenom obdélníček (jako text tlačítka, jinak funguje)

při zobrazení náhledu příspěvku se všechny lomítka v editoru zdvojí

Offline

 

#15 29. 10. 2011 21:19

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nový editor LaTeXu

↑ frank_horrigan:

Text jsem pozměnil. Je trochu delší, ale nenapadá mě, jak ho zkrátit a zároveň zachovat všechny informace, které v něm jsou.

↑ Stýv:

Díky, gamu a lomítka jsem opravil. \underbrace má blbé tlačítko i ve firefoxu, pro vektor, čáru nad písmeno a underbrace by to určitě chtělo najít něco lepšího.

Offline

 

#16 29. 10. 2011 21:27

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Nový editor LaTeXu

já bych pro ilustraci asi použil $\vec u$ a $\bar x$ nebo tak něco. a pro vektor bych používal \vec

Offline

 

#17 29. 10. 2011 21:44 — Editoval Pavel Brožek (29. 10. 2011 21:44)

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nový editor LaTeXu

↑ Stýv:

Já bych používal také něco takového, problém je, že na to (pokud vím) neexistuje žádná html entita. Takže je nutné to řešit jinak a mě nenapadá jak (velmi otravný je požadavek, aby se to správně zobrazovalo pro různé styly fóra). Edit: Možná to vyřeším přímo mathjaxovým výrazem.

Nahradil jsem \overrightarrow za \vec.

Offline

 

#18 29. 10. 2011 22:12

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nový editor LaTeXu

„Mohlo by vám pomoci“ jsem přemístil nad editační okno zprávy. Tam to bude víc na očích a nebude to dělat problémy dohromady s LaTeXovým editorem.

Offline

 

#19 29. 10. 2011 22:39

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Nový editor LaTeXu

↑ Pavel Brožek:

Konečne viem, čo je luxus ...  :-)

Offline

 

#20 30. 10. 2011 01:30

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nový editor LaTeXu

Přidal jsem ještě nějaké symboly a změnil html entity (nezobrazovalo se mi to správně v různých prohlížečích). Snažil jsem se to nějak logicky seskupovat, snad se povedlo. Pokud nejsou ještě nějaké připomínky, tak už bych to v této podobě nechal.

Offline

 

#21 30. 10. 2011 15:34

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Nový editor LaTeXu

Jé, to je příjemná změna po návratu z Říma a té příšerné cestě :)
Konečně mi někdo zodpověděl dotaz, jak psát různé vymožensti v TeXu (třeba $\underbrace{abcd}_{pokus}$), složené závorky bez přepínání na EN klávesnici, ... :)

Jen bych dala odmocninu k mocninám, ale klidně to tak nechej, je to o zvyku ;)

A taky bych chtěla sluníčko a 20°C.

Offline

 

#22 30. 10. 2011 17:09

Pavel Brožek
Místo: Praha
Příspěvky: 5694
Škola: Informatika na MFF UK
Pozice: Student
Reputace:   194 
 

Re: Nový editor LaTeXu

↑ janca361:

Odmocina je logicky zařazena u funkcí, tam asi není pochybnost, že by měla být jinde. $a^x$ je ale hlavně horní index. A protože se mocnina zapisuje stejně jako horní index, tak už jsem ji do funkcí nedával. To je logika, kterou jsem použil při tvoření tlačítek. :-)

Také bych chtěl. :-)

Offline

 

#23 30. 10. 2011 17:17

janca361
.
Příspěvky: 3284
 

Re: Nový editor LaTeXu

↑ Pavel Brožek:
Ok. Já už mlčím. Přemýšlela jsem o tom trochu jinak ;)

Do levého horního rohu s ním :)

Offline

 

#24 14. 11. 2011 18:23

Stýv
Vrchní cenzor
Příspěvky: 5692
Reputace:   215 
Web
 

Re: Nový editor LaTeXu

fascinuje mě, jak mnozí uživatelé začli polovičatě používat ten editor, takže pořád narážím na zápisy typu

$an = 6n^{2} / n^{2}+2

funkce g(x)
g:y = \sqrt{x - b}

funkce h(x)
h:y = (x - a)^{}

funkce g(x)
g:y = \sqrt{x - b}

funkce h(x)
h:y = ^{x - a}   (celá ta závorka je na druhou)

to je opravdu pro vysokoškoláky (!) tak těžký použít klikátko, podívat se, jak vypadá výsledek a pak ho kliknutím na tlačítko zkopírovat včetně dolarů?

Offline

 

#25 14. 11. 2011 18:33

((:-))
Dana
Místo: Bratislava
Příspěvky: 6226
Reputace:   285 
 

Re: Nový editor LaTeXu

↑ Stýv:

A ja špekulujem, kde sa berú tie čudné zápisy...

Problém je asi v tom, že ľudia, ktorí s tým nerobia, nemajú šancu podopĺňať všetko ako treba zvlášť u zložitejších zápisov, práve kvôli tým dolárom.

Ja som zvyknutá písať v "starom" TeXe, tak v ňom väčšinou píšem stále, ale niektoré veci, trebárs limity alebo vyššie odmocniny si nepamätám.

Väčšinou ich ale vkladám tak, že ich ručne skopírujem a vložím do už rozpracovaného textu, lebo keď všade idú so zápisom aj doláre (napríklad limita zlomku alebo odmocniny), tak sa priame kopírovanie nemusí vždy hodiť...

Myslím, že preštudovanie stručného prehľadu ... aj tak nikoho neminie.

Ale nemyslím, si, že by to mal byť  pre vysokoškolákov problém, úplne Tvoj údiv chápem...

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson