Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 14. 08. 2008 22:22

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Rozdělení kruhového ostrova

Zdravím všechny.

Před lety jsem se snažil vyřešit následující úlohu, k níž se občas vrátím, ale nikdy se nedoberu uspokojivého výsledku. Nějak jsem se na to upnul, byl bych vyloženě š?astný, kdyby mi s tím někdo pomohl:

Na kruhovém ostrově o poloměru r žijí dva obyvatelé. Jeden z nich má kozu, která spásá celý povrch ostrova. Druhému to vadí a chce ostrov rozdělit na dvě části o stejné ploše. Navrhnul tedy prvnímu, a? zapíchne do středu ostrova kolík a přiváže kozu na tak dlouhý provázek, aby koza mohla spásat jen polovinu povrchu ostrova. Takovéto řešení se samozřejmě prvnímu nelíbí, protože by neměl přístup k pobřeží ostrova. Dohodli se tedy tak, že kolík zapíchnou na pobřeží ostrova. Bohužel ale neumí vypočíst délku R provázku tak, aby bylo rozdělení plochy 1:1. Můžete jim pomoci?

Problém nemám v analytickém výpočtu určitého integrálu od 0 do R (který se musí rovnat poloviční ploše ostrova), ale v tom, že z výsledku neumím vyjádřit poloměr R. Možná existuje nějaké elegantnější řešení vedoucí k explicitnímu vyjádření hledaného poloměru. Za řešení bych považoval i důkaz, že takové vyjádření neexistuje.

Udělejte mi někdo radost ... prosím!
M.

Offline

 

#2 14. 08. 2008 22:35

jelena
Jelena
Místo: Opava
Příspěvky: 30020
Škola: MITHT (abs. 1986)
Pozice: plním požadavky ostatních
Reputace:   100 
 

Re: Rozdělení kruhového ostrova

↑ medvidek:

Zdravím :-)

http://forum.matweb.cz/viewtopic.php?id=1447 - tady se to řešilo. Mužeš případně "oživit" téma.

Hodně zdaru a radosti :-)

Offline

 

#3 15. 08. 2008 03:56

medvidek
Moderátor
Místo: Praha
Příspěvky: 860
Reputace:   53 
 

Re: Rozdělení kruhového ostrova

Děkuji za odkaz, Jeleno,

jsem zelenáč a nevěděl jsem, že se to již řešilo jinde, i když z mého pohledu ne uspokojivě. Pokusil jsem se tedy to téma tam oživit.

Já i Kondr jsme dospěli ke stejnému výsledku trochu jiným postupem. Oba jsme vlastně dostali jednu rovnici o jedné neznámé, kterou lze samozřejmě vyčíslit numericky, např. iteračním postupem.

Můj problém ale zůstává naprosto stejný. Nenajde někdo nějaké elegantnější řešení vedoucí k EXPLICITNÍMU vyjádření hledaného poloměru R či úhlu alfa? Za řešení bych považoval i důkaz, že analytické vyjádření neexistuje!

Děkuji za každý tip
M.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson