Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 23. 08. 2008 17:44

JR
Zelenáč
Příspěvky: 4
Reputace:   
 

Tři příklady z učebnice... logaritmus a komplexní čísla

1.) $\frac{2+\sqrt{2i}}{\sqrt{2}-i}$
absolutní hodnota komplexního čísla ?


2.)   z= $\frac{2+2i}{1-i}$
číslo komplexně sdružené s komplexním číslem je ?

3.) a co se po mě chce, když mám v zadání jen log $\sqrt{100}$

Jsem matematicky nepoznamenaný, pokud možno, vysvětlete mi každý příklad "polopatě". Díky a hezký zbytek dne :)

Offline

 

#2 23. 08. 2008 19:56

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Tři příklady z učebnice... logaritmus a komplexní čísla

1), 2) - potřebujeme získat reálný jmenovatel, což uděláme tak, že celý zlomek rozšíříme číslem komplexně sdruženým ke jmenovateli. Tedy např. v jedničce

$\frac{2+\sqrt{2\mathrm{i}}}{\sqrt{2}-\mathrm{i}} = \frac{(2+\sqrt{2\mathrm{i}})(\sqrt{2}+\mathrm{i})}{(\sqrt{2}-\mathrm{i})(\sqrt{2}+\mathrm{i})} = \dots$

Pak už máme výraz ve tvaru a + bi, a u toho už snadno určíme jak abs. hodnotu, tak komplexně sdružené číslo.

Jen se divím tomu $\sqrt{2\mathrm{i}}$, nemělo by to spíš být $\sqrt 2 \mathrm{i}$?


3) Využijeme pravidla
$\log_a \sqrt[n]{x} = \frac 1n \log_a x$


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

#3 24. 08. 2008 07:45

Marian
Místo: Mosty u Jablunkova
Příspěvky: 2512
Škola: OU
Pozice: OA, VSB-TUO
Reputace:   67 
 

Re: Tři příklady z učebnice... logaritmus a komplexní čísla

↑ JR:↑ Olin:
Problém je v tom, že tam je v čitateli $2+\sqrt{2\mathrm{i}}$ a nikoliv $2+\sqrt{2}\mathrm{i}$. Takže nesouhlasím s tím, že Olin píše, že pak už máme výraz ve tvaru a+b*i. Ale to je patrně překlep v zadání (snad se autor vyjádří ještě). CHci také pochválit Olina za psaní komplexní jednotky. To tady není vidět často - hned jsem si říkal, toto je blazám na oči.
:-)

Offline

 

#4 24. 08. 2008 12:30

Olin
Místo: Brno / Praha
Příspěvky: 2823
Reputace:   81 
 

Re: Tři příklady z učebnice... logaritmus a komplexní čísla

↑ Marian: Jo, máš pravdu. Můj myšlenkový postup byl, že se s tím vypořádám jako se všemi takovýmito výrazy, a pak až jsem si dodatečně všimnul té anomálie $\sqrt{2\mathrm{i}}$. Stále je to pak poměrně triviální úloha, ale nepředpokládám, že by se na střední škole taková vyskytla. Potom nezbývá, než položit $\sqrt{2\mathrm{i}} = \pm(1 + \mathrm{i})$ a určit výsledky pro obě hodnoty znaménka.


Matematika = královna věd. Analýza = královna matematiky. (Teorie množin = bohatství matematiky.)
MKS Náboj iKS

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson