Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 08. 03. 2012 13:02

meki333
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Výpočet křivky výkonu čerpadla

Dobrý den, predem podotknu, ze matematika u mne zkoncila na stredni skole...

K problému. V práci jsem dostal za úkol zpracovat namerene vysledky z cidel pri mereni cerpadla. Mam tudiz hromadu dat (namerene hodnoty pro osu X a Y) a tyto body prokladam krivkou v programu Gnuplot.

Zakaznik si zada pozadovanou ucinnost cerpadla a ja toto musim zobrazit v grafu. Zde dle normy musi byt i $\triangle Q$ (to jest rozdil mezi pozadovanym a skutecnym prutokem) a $\triangle H$ (tj. rozdil mezi pozadovanou a namerenou dopravni vyskou).

Problem je ten, ze neznam prubeh krivky. Znam pouze namerene body...

Takto nejak je zpracovan prubeh krivek...
http://forum.matweb.cz/upload3/img/2012-03/07401_prubeh_grafu.jpg

Da se nejak z namerenych bodu udelat obecna rovnice na vypocet krivky z namerenych bodu?
Da se nejak z namerenych bodu vypocitat delat H a delta Q? Uprednostnil bych reseni vypocitani prubehu krivky a pote dosazeni do ucinnostniho krize (viz obrazek, graf1), nez povazovat krivku za primku mezi dvema body (toto reseni se da taktez pouzit, ale bude nepresne). Jeste podotknu, ze vypocty provadim v Oracle Forms, tudis muzu pouzivat jen "jednoduche" matematicke funkce.

Za jakekoli odpovedi/pripominky/navrhy budu velice vdecny...

Offline

 

#2 08. 03. 2012 16:06

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Výpočet křivky výkonu čerpadla

Gnuplot pri prokladani krivkou vypisuje i hodnoty parametru. Takze tu zavislost mame. Anebo "prokladate" tak, ze spojujete rovnymi carami?

Offline

 

#3 08. 03. 2012 17:35 — Editoval meki333 (08. 03. 2012 17:42)

meki333
Zelenáč
Příspěvky: 3
Reputace:   
 

Re: Výpočet křivky výkonu čerpadla

↑ kaja.marik: V Gnuplotu to delam tak, ze pouze ukazu na soubor s daty, zadam co je X a co Y a dam "plot with lines"... Gnuplot uz podle nejakych vnitrnich vzorcu body prolozi krivkou. Pro mne ale vypocet v Gnuplotu toho moc neresi, potreboval bych tento vnitrni vzorec dostat do Oracle Forms, kde delam ostatni propocty a ukladani do databaze.

Jinak body by mely byt prokladany krivkou, nejsou spojovany pomoci primek - toto ale automaticky dela Gnuplot (lepe receno - mam tam nastaveno, at prubeh rozdeli na 2000 dilku a ty potom pravdepodobne zobrazi - ale vnitrni logiku gnuplotu jsem dopodrobna nezkoumal)

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson