Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 10. 03. 2012 21:00

darkmagic
Příspěvky: 156
Reputace:   
 

Transformace rovnice do nových proměnných

Ahoj, mám následující úkol:
$\text{Do rovnice }(x+y) \cdot \frac{\partial F}{\partial x }- (x-y)\cdot\frac{\partial F}{\partial y} = 0\text{ zaveďte nové proměnné } u = \ln \sqrt{x^2+y^2}\text{ a } v = \text{arctg}\frac{y}{x}.$

Když bych měl zavést proměnné, které bych dostal ve tvaru x = ... a y = ... tak bych věděl, jak na to. Zde jsem si říkal, že bych x a y vyjádřil, ale stále nebudu mít rovnice ve tvaru x = ... a y = ..., protože v obou případech budu mít v rovnici jak x, tak i y. Co vy na to?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) darkmagic)

#2 10. 03. 2012 21:15

Alkac
Příspěvky: 181
Reputace:   10 
 

Re: Transformace rovnice do nových proměnných

Pomuze ti ze jde o polarni souradnice a souradnice k nim inverzni?

Offline

 

#3 12. 03. 2012 08:32 — Editoval darkmagic (12. 03. 2012 08:33)

darkmagic
Příspěvky: 156
Reputace:   
 

Re: Transformace rovnice do nových proměnných

↑ Alkac:
Ahoj, využil jsem informaci od tebe a převedl jsem si uvedené proměnné na $x = \mathrm{e}^{u}cos(v) $ a $y= \mathrm{e}^{u}sin(v) $. Počítal jsem, ale pak jsem se dostal k tomu, že jsem dokázal vyjádřit pouze $\frac{\partial v}{\partial x}$ a $\frac{\partial v}{\partial y}$. Nikoli však už $\frac{\partial u}{\partial x}$ a $\frac{\partial u}{\partial y}$, takže jsem se dostal do úzkých (počítal jsem to stejným způsobem, jako ostatní příklady, kde jsem dostal x = ... a y = ... zadané).

Nemá někdo prosím nějaký nápad?

Offline

 

#4 12. 03. 2012 09:36

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: Transformace rovnice do nových proměnných

me se nad tim nechce premyslet, ale kdybych to potreboval a nevychazelo mi to, tak bych to treba nejdriv zkusil do polarnich a potom jenom prelogritmovat tu radialni souradnici

Offline

 

#5 12. 03. 2012 12:02 — Editoval Rumburak (12. 03. 2012 12:04)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Transformace rovnice do nových proměnných

↑ darkmagic:
Ahoj.
Máme $u = \ln \sqrt{x^2 + y^2}$$x = \mathrm{e}^{u}\cos(v) $ ,   takže
$\frac{\partial u }{\partial x} = \frac{1}{\sqrt{x^2 + y^2}} \cdot \frac{1}{2\sqrt{x^2 + y^2}}\cdot 2x = \frac {\mathrm{e}^{u}\cos(v)}{\mathrm{e}^{2u}}=\frac {\cos(v)}{\mathrm{e}^{u}}$.

Offline

 

#6 12. 03. 2012 22:42 — Editoval darkmagic (13. 03. 2012 21:46)

darkmagic
Příspěvky: 156
Reputace:   
 

Re: Transformace rovnice do nových proměnných

↑ Rumburak:
To mě nenapadlo, že to jde takhle snadno vyjádřit, zkusim dopočítat příklad a dám vědět.

Něco jsem spočítal, dle výsledků to mám špatně, ale to bude asi jen nějaká chyba v počítání. To hlavní jsem se tady dozvěděl, děkuji.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson