Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 01. 11. 2008 22:18 — Editoval kowtnaak (01. 11. 2008 22:24)

kowtnaak
Místo: Liberec
Příspěvky: 42
Reputace:   
 

goniometrické fce

druhá věc co mě vždycky strašně brala a nikdo mi to nechtěl říct byly goniometrické fce. a tam mě zajímá sice todle:

1)jak se v závěru přepočítá úhel na poměr stran? znám vyjádření na jednotkové kružnici i na sinusoidě a těch ostatních oidách, ale to ještě nevysvětluje jak se z 60° stane 0,86602...resp kalkulačka sotva používá úhloměr a pravítko

2)to samé ale s radiány

3)kde se tyto funkce vubec vzaly?(jestli tendle fakt teda neshořel někde v cařihradu :D )

Offline

 

#2 01. 11. 2008 22:39 — Editoval Tomsus (01. 11. 2008 22:39)

Tomsus
Příspěvky: 131
Reputace:   
 

Re: goniometrické fce

1) kalkulacka myslimze pouziva "tabulku" prednastavenych hodnot a z toho pomoci ruznych vztahu a symetrii dokaze hodne spocitat. Jinak se da pouzit pro presne vyjadreni Taylorova rada. O jine moznosti zatim nevim.
2) existuje prevod mezi uhly a radiany - takze to same jako 1)
3) nevim :-)
necht me nekdo opravi, jestli se mylim nebo jsem nepresny

Offline

 

#3 01. 11. 2008 22:40

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: goniometrické fce

ad 1) nerozumim

ad 3) ukazalo se proste, ze jsou ty funkce uzitecne (viz sinova a kosinova veta v geometrii, prumety vektoru do souradnych os ve fyzice, polarni a sfericke souradnice a podobne)

Offline

 

#4 01. 11. 2008 22:45

kaja.marik
Veterán
Příspěvky: 1915
Reputace:   57 
 

Re: goniometrické fce

↑ Tomsus:
jestli tim je mysleno, jak kalkulacka pocita sinus, tak jeste nez se ten sinus spocita tak se s agrumentem provedou nejake operace, aby byl "z rozumneho intervalu". A nemysli se tim jenom trivialni odecitani periody v pripade 11 pi, ale i pro tech 60 stupnu se ten argument myslim nejak smrskne blizko k nule. Jde totiz o to, ze kalkulacka zobrazi vsechna desetinna mista dobre a proto nejde delat tabulka na celem intervalu od nuly do pi/2

Jestli se ale v okoli nuly pouziva tabulka nebo nejaka rafinovana mocninna rada nevim.

Offline

 

#5 02. 11. 2008 04:48

Tomsus
Příspěvky: 131
Reputace:   
 

Re: goniometrické fce

↑ kaja.marik:
Jo, myslel jsem to tak, ze se to smrskne "vic, nez jenom o nasobky pi" - nejlepe nekam k okoli nuly. Vetsinou jsem slysel o tom, ze to dela rovnou z Taylora, ale odnekud jinud jsem zase slysel, ze to prvne upravuje tak, aby se to zefektivnilo... zajimalo by me, jak to doopravdy je... treba jsou tam skritci, kteri rysuji a meri pravouhle trojuhelniky :-)

Offline

 

#6 02. 11. 2008 11:35

kowtnaak
Místo: Liberec
Příspěvky: 42
Reputace:   
 

Re: goniometrické fce

↑ Tomsus:
:))) třeba jo no, jednou sem se trochu po tom už pídil, myslim že sem došel na stránky texas instruments kde měli nějakej knowledge base o tomdle, že sem si na to teď vzpomněl tak tam ještě mrknu

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson