Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 15. 05. 2012 13:21

Asinkan
Příspěvky: 431
Reputace:   
 

Optimalizace

Ahoj, mám řešit úlohu, kdy mám zadaný celkový průtok $V$ a funkce $f(\alpha)$ $g(\beta)$ a $h(\gamma )$. Dále musim splnit

$f(\alpha)=g(\beta)=h(\gamma )$  a $\alpha +\beta +\gamma =V$. Nenapadá vás jakou metodou to nejlépe optimalizovat?

Jen pro představu ty funkce vypadají:
$f(\alpha)=C_1 \alpha^{C_2}$
$g(\beta) =C_1 \beta^{C_2}+K_1 \beta^{K_2}$
$h(\gamma) =C_1 \gamma^{C_2}+K_1 \gamma^{K_2}+L_1 \gamma^{L_2}$

C,K,L jsou konstanty.

Mě napadlo:


Do prázdného domu vešli 4 lidé, poté odešlo 6 lidí. Kolik lidí musí do domu vejít, aby byl dům prázdný?

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) Asinkan)

#2 15. 05. 2012 14:08

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Optimalizace

Ahoj.
Je také zadáno nějaké optimalisační hledisko ?  Tj. co má být optimalisováno a jak je definováno, že ten který stav je optimální ?

Offline

 

#3 15. 05. 2012 14:38 — Editoval Asinkan (15. 05. 2012 14:54)

Asinkan
Příspěvky: 431
Reputace:   
 

Re: Optimalizace

↑ Rumburak:

Hmm, to by chtělo napsat, to je pravda. Mám optimalizovat ty $\alpha$ $\beta$ a $\gamma$ tak, aby byly zachovány ty podmínky dané rovností všech funkcí a součet musí dát $V$.

Optimalizační kritérium    rozdíl $|f(\alpha)-g(\beta)|<\varepsilon $  zároveň $|h(\gamma)-g(\beta)|<\varepsilon $ a zároveň $|f(\alpha)-h(\gamma)|<\varepsilon $   pro $\varepsilon $ dostatečně malé.


Do prázdného domu vešli 4 lidé, poté odešlo 6 lidí. Kolik lidí musí do domu vejít, aby byl dům prázdný?

Offline

 

#4 15. 05. 2012 15:04

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: Optimalizace

↑ Asinkan:

Co třeba zavést funkci

                    $F(\alpha,\beta,\gamma):=(f(\alpha)-g(\beta))^2 + (h(\gamma)-g(\beta))^2 + (f(\alpha)-h(\gamma))^2$

a minimalisovat ji při vazbě $\alpha +\beta +\gamma =V$ ?

Offline

 

#5 15. 05. 2012 15:11

Asinkan
Příspěvky: 431
Reputace:   
 

Re: Optimalizace

↑ Rumburak:

Ty pravdumáš.
On pravdumá.

Dík


Do prázdného domu vešli 4 lidé, poté odešlo 6 lidí. Kolik lidí musí do domu vejít, aby byl dům prázdný?

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson