Matematické Fórum

Nevíte-li si rady s jakýmkoliv matematickým problémem, toto místo je pro vás jako dělané.

Nástěnka
22. 8. 2021 (L) Přecházíme zpět na doménu forum.matweb.cz!
04.11.2016 (Jel.) Čtete, prosím, před vložení dotazu, děkuji!
23.10.2013 (Jel.) Zkuste před zadáním dotazu použít některý z online-nástrojů, konzultovat použití můžete v sekci CAS.

Nejste přihlášen(a). Přihlásit

#1 18. 05. 2012 12:17

ladab
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

dvojnásobný integrál objem tělesa vymezeného rovinou nad oblastí

Ahojte, potřebovala bych pomoci se zapsáním integrálu: dvojnásobný integrál pro výpočet objemu tělesa vymezeného rovinou $3x+y+2z=18$ nad oblastí $x^2+y^2=4$

Nechci to spočítat, jde mi jen o ten zápis. A dále bych to těleso potřebövala slovně popsat a načrtnout.

Offline

  • (téma jako vyřešené označil(a) ladab)

#2 18. 05. 2012 12:36 — Editoval ladab (18. 05. 2012 13:29)

ladab
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: dvojnásobný integrál objem tělesa vymezeného rovinou nad oblastí

↑ ladab:
zkouším to, mám to dobře?
${\int\limits_{-2}^{2}(\int\limits_{-\sqrt(4-x^2)}^{\sqrt(4-x^2)}(9-\frac{3x}{2}-\frac{y}{2})\mathrm{d}y)\mathrm{d}x}
$

Ale slovní popis ani náčrt nevíííím

Offline

 

#3 18. 05. 2012 13:31 — Editoval Rumburak (18. 05. 2012 13:33)

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: dvojnásobný integrál objem tělesa vymezeného rovinou nad oblastí

↑ ladab:
Ahoj, 

rovnicí

(1)                            $x^2+y^2=4$

je v rovině Pxy určena jistá kružnice $k$ , což není oblast, zatímco omezená oblast ohraničená touto kružnicí (tj. vnitřek odpovídajícího kruhu)
je popsána nerovnicí

(2)                           $x^2+y^2<4$

V prostoru je rovnicí (1) určena jistá rotační válcová plocha $v$ , která prochází kružnicí $k$  a je kolmá (tj, její osa je kolmá) k rovině Pxy.

Tělesem, které nás zajímá,  je jakýsi válec, jehož dolní podstavou v rovině Pxy je kruh ohraničený kružnicí  $k$,  pláštěm je část válcové plochy  $v$
a horní podstavou část roviny o rovnici $3x+y+2z=18$ ohraničená svým průnikem s válcovou plochou $v$.

Integrál pro výpočet objemu tohoto tělesa je sestaven správně.

Offline

 

#4 18. 05. 2012 13:36

ladab
Příspěvky: 34
Reputace:   
 

Re: dvojnásobný integrál objem tělesa vymezeného rovinou nad oblastí

↑ Rumburak:
děkuji, já jsem si říkala, že to asi bude seseknutý válec ... to, že to je oblast (ta kružnice), tak to je v zadání příkladu, vím, že s tím = je to kružnice, ale asi se to tak nebere, že by tam mělo být to znaménko < (aby to  byla ta vnitřní oblast) ...
díky moc :-)

Offline

 

#5 18. 05. 2012 15:04

Rumburak
Místo: Praha
Příspěvky: 8691
Reputace:   502 
 

Re: dvojnásobný integrál objem tělesa vymezeného rovinou nad oblastí

↑ ladab:
Oblastí se zpravidla rozumí množina, která je otevřená a souvislá, případně uzávěr takové množiny (pak se používá termín "uzavřená oblast").
Kružnice (tj. křivka) tyto definice nesplňuje, proto bych ji nenazýval oblastí.

Offline

 

Zápatí

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson